Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Bu yazıda ayak mantarı sorununu ele alacağız. Ayak mantarı neden olur? Belirtileri ve tedavisi için ne yapılmalı? Ayak mantarına ne iyi gelir? Evde ayak mantarı nasıl giderilir? Bunlara benzer soruların cevaplarını arıyoruz. Ayak veya tırnaklarında mantar olanlar için faydalı bilgiler olacak.

10.08.2023
Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Güldane ailesi olarak sağlık ağırlıklı konularımıza “ayak mantarı” ile devam edeceğiz. Ayak mantarı neden olur? Evde ayak mantarına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir? Ayak mantarı evde nasıl giderilir? Ayak mantarına iyi gelen bitkisel çözümler nelerdir? Bu yazımızda cevap arayacağımız belli başlı konular bu şekilde olacak. Ayak mantarı hakkında detaylı teorik bilgiler de bulabileceksiniz.

Ayak mantarı deyip geçmemek lazım. Ayak mantarı, günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Özellikle uzun süre hava almayan ayaklarda sıklıkla ayak mantarı ya da tırnak mantarı sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Ayak mantarına maruz kalan kişiler için evde ayak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabını merak eder. Biz de ayak mantarı ve tedavisi üzerine yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ayak mantarı neden olur? Nasıl tedavi edilir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarı, bir nevi ayak bölgesinde meydana gelen enfeksiyondur. Ayakların uzun süre karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda bulunması sebebiyle ortaya çıkar. Oluşan enfeksiyonun ayak ya da tırnak derisinde büyümesine ayak mantarı adı verilmektedir. Ayaklarda meydana gelen kaşıntı, kabuklanma, yanma, koku ve kızarıklık gibi belirtiler ayak mantarının en belirgin belirtilerindendir. Ayaklarınızda yukarıdaki gibi sorunlar yaşıyorsanız, sizde ayak mantarı olma olasılığı oldukça yüksektir.

Ayak mantarına ne iyi gelir

Ayak mantarına ne iyi gelir

Ayak mantarının erken teşhis edilmesi ve tedavisi için uygulamalara hemen başlanması büyük önem arz etmektedir. Ayak mantarı tedavisinin gecikilmesi durumunda mantara sebep olan enfeksiyonlar tırnaklara sıçramakta ve tırnak mantarına dönüşmektedir. Tırnak mantarı, ayak mantarının bir üst çeşididir.

Ayak mantarı ilerlediğinde bir sonraki aşamaya geçecek ve selülit ya da lenfanjit gibi daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple çok dikkatli olunması ve tedaviye gecikmeden başlanması gerekmektedir.

Belirtilerin ortaya çıkması durumunda dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir. Sınırlı enfeksiyonlarda ayak mantarı tedavisi için çeşitli kremlerle tedavi yeterli olur. Ancak, daha ilerleyen aşamalarda ağızdan alınan antibiyotik türü mantar hapları tedavilerde kullanılmaktadır.

Bunun yanında özellikle halk arasında yaygın olan ayak mantarı tedavisi kına ile de yapılabilmektedir. Kına gibi doğal yöntemlerle tedavi halk arasında tercih edilmektedir. Mantarın tırnaklara sıçraması durumunda tedavi süreci daha uzun olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarının belirtileri oldukça basittir ve bir kişinin ayak mantarına neden olan enfeksiyonuna maruz kaldığını anlamak kolaydır. Ayak mantarı olan bir kişide karşımıza çıkan durumlar şu şekildedir;

Ayak mantarı olan bir kişinin ayaklarında öncelikli olarak kaşınma, yanma, koku, sızı ve kızarıklık gibi belirtiler karşımıza çıkmaktadır. İçi su toplamış yaralar da yine ayak mantarı belirtileri arasında yer alır. Ayaklarda mantara bağlı zamanla kabuklanmalar ve dökülmeler ortaya çıkabilir. Tırnak üzerinde renk değişiklikleri, kalınlaşma ve kabarma gibi durumlar sayabileceğimiz ayak mantarı belirtilerdendir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı Mı?

Ayak mantarı neden olur

Ayak mantarı neden olur

Bilinmesi gereken en önemli konuların başında ayak mantarının bulaşıcı olup olmadığı gelmektedir. Ayak mantarı, en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Kişiden kişiye çok hızlı şekilde bulaşabilir. Havuz, plaj, havlu, çorap, güzellik salonları, jimnastik mekanları, yatılı okul, cami ve benzer yerlerde ayaklarda mantara sebep olan enfeksiyonlar, başka kişiye çok rahat bulaşabilir.

Bu nedenle ayak mantarından korunmak oldukça zordur. Yapılması gereken en ideal korunma yöntemi, başkasına ait havlu, çorap, ayakkabı gibi ayak mantarı bakterilerinin yuvalandığı eşyaları kullanmamak olacaktır. Yazımızın devamında ayak mantarına ne iyi gelir sorusuna tıbbı ve evde çözüm yollarına değineceğiz.

Ayak Mantarı Oluşmasının Nedenleri

Ayak mantarının oluşmasında ve başkalarından bulaşmasında etkili olan faktörler başlıca şu şekildedir.

 • Ayakların çok fazla terlemesi ve bunu önemsememe
 • Uzun süreli aynı ayakkabı kullanımı
 • Ayakkabı içinde ayakların uzun süre hava almaması
 • Islak zeminlere basma
 • Halka açık alanlarda çok sık bulunma
 • Temiz olmayan havuzlarda yüzme
 • Banyo sonrası ayakları yeteri kadar kurulamama
 • Ortak pedikür setlerinin kullanımı
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Buraya kadar ayak mantarı nedir? Neden olur? Ayak mantarının belirtileri nelerdir gibi teorik bilgiler aldık. Son olarak ayak mantarı tedavisinin nasıl yapılması gerektiği konusuna değinmek istiyoruz. Ayak mantarına ne iyi gelir? Halk arasında ayak mantarının tedavisinde kullanılan doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Doktor tedavisinde ne tür ilaçlar tercih edilir? Bunlara benzer ayak mantarı nasıl tedavi edilir sorusunu cevaplandıralım…

Evde ayak mantarı tedavisi

Evde ayak mantarı tedavisi

Öncelikle bazı uygulamalar yardımı ile ayak mantarı tedavisi evde yapılabilir. Herhangi bir şekilde yatılı tedavi gerektirmez. Ayak mantarı, halk arasında kullanılan yöntemlerle de tedavi edilebilir. Ancak, biz öncelikle daha çok tıbbi yöntemlerden bahsedelim istiyoruz.

İlginizi Çekebilir: El ve Ayak Üşümesi Neden Olur?

 • Ayak parmakları arasında oluşan mantar için en etkili yöntemlerin başında Terbinafin uygulaması gelmektedir. İki hafta boyunca bu uygulama yapılmalıdır. Akşamları ince bir tabaka şeklinde uygulanabilmektedir. Azon türevleri ile 2-4 hafta arasında süren bir tedavidir.
 • Bunun dışında ayak hijyeni büyük önem arz etmektedir. Günlük olarak ayakların iyice yıkanması, kurulanması ve sık çorap değişiminin muhakkak yapılması gerekmektedir. Mantarın ayak tabanında oluşması durumunda tedavi süreci uzayacaktır. Bu durumda sistematik ilaçlar kullanılması gerekmektedir.
 • Mantar enfeksiyonlarında ilaç tedavisi şarttır. Tedaviye erken başlanması ve düzenli bir şekilde ilaçların kullanılması mantarın yok edilmesi için gereklidir.
 • Halk arasında ayak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabı; kına ya da karbonat olarak bilinir. Bu noktada ayak mantarı tedavisi karbonat yöntemi ön plana çıkmıştır. Bu gibi yöntemlerden ziyade her zaman için tıbbi yöntemleri önermekteyiz. Özellikle tırnaklara ya da ayak tabanına bulaşmış olan mantar enfeksiyonlarında ilaç tedavisi olmazsa olmazdır.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.