Saça İyi Gelen Vitaminler, Saç Uzatan Besinler

Saç bakımı yazılarımıza, saç uzatan besinler nelerdir? Saça iyi gelen vitaminler hangileridir? Saç uzatmak veya saç dökülmesini engellemek için hangi besinleri ve vitaminleri almalıyız? Saç için gerekli vitaminler nelerdir? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. Saç bakımının öneminin arttığı şu yaz aylarında, saç bakımı için alınması gereken besinlere ve vitaminlere göz atacağız.

20.06.2023
Saça İyi Gelen Vitaminler, Saç Uzatan Besinler

Son zamanlarda saç bakımı özelinde yazılarımıza, saç uzatan besinler nelerdir? Saça iyi gelen vitaminler hangileridir? Saç uzatmak veya saç dökülmesini engellemek için hangi besinleri ve vitaminleri almalıyız? Saç için gerekli vitaminler nelerdir? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. Saç bakımının öneminin arttığı şu yaz aylarında, saç bakımı için alınması gereken besinlere ve vitaminlere göz atacağız.

Bir önceki yazılarımızdan, Saç Bakım Maskesi Önerileri için burayı tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek, sağlık açısından son derece faydalı ve olması gereken bir durumdur. Kaliteli bir yaşam standardı için gerekli olan sağlıklı beslenmek içerisinde birbirinden farklı detaylar da söz konusudur. Bu konuda, meyve yemek son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Meyvelerin içerisinde bulunan zengin vitaminler ve diğer faydalı besinler, vücut sağlığına olduğu kadar saç sağlığı açısından da oldukça faydalı olmaktadır. Saça iyi gelen vitaminler, bazı meyvelerde çok bulunur. Kavun, karpuz ve muz, saça iyi gelen vitaminler içeren meyvelerdendir. Bunların sık tüketimi, saç bakımı için de tavsiye edilir.

Saça İyi Gelen Meyveler

saç için gerekli vitaminler

saç için gerekli vitaminler

Saçını uzatmak isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin gerekli saç bakım ürünleri kullanmalarının yanı sıra aynı zamanda doğal besinlerden de destek almaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Normal şartlar altında saçlar, bir ay içerisinde ortalama 0,5 ile 1 santimetre arasında uzamaktadır. Meyveler, saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaz. Fakat, saçın daha sağlıklı ve doğal bir şekilde uzamasında oldukça önemli ve başarılı bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kadın tarafından saç uzatan besinler nelerdir? Ve saça iyi gelen vitaminler hangileridir? Soruları sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

A Vitamini Saçın Uzamasında Oldukça Önemli Rol Oynar

A vitamini, saç için gerekli vitaminler arasında oldukça önemli bir konuma sahip olan bir vitamindir. Kişilerin düzenli olarak A vitamini alması, saçlarının çok daha sağlıklı ve gür bir şekilde uzamalarını da sağlamaktadır. A vitamini bakımından zengin olan meyveler ise; muz, kavun ve karpuzdur. Dolayısı ile saça iyi gelen A vitamini almak için bu meyveleri bol bol tüketmenizi öneririz.

Saça İyi Gelen Vitaminler

Bu meyvelerin tüketilmesinin yanı sıra aynı zamanda belirli kürler hazırlamak da mümkün olabilir. Saça iyi gelen A vitamini kürü tarifi verecek olursak;

  • 1 kayık dilim kavun, derin bir kap içerisine alınır ve iyice ezilir.
  • Ardından bir olgun muz da kavun içerisine alınır ve iki meyve de birbirine iyice karışana kadar güzelce ezilir.
  • Saç diplerinden başlayacak şekilde bütün saça uygulanır ve saçta 45 dakika bekletilir.
  • Hazırlanan maskenin saça daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesi için saç bonesi ya da bir streç filmden yardım alınabilir.
  • Süre sonunda saçlar ılık su ile yıkanır ve daha sonrasında ise şampuan ile temizlenir.
saç için hangi vitamin

saç için hangi vitamin

İlk uygulamadan itibaren saça yoğun bir parlaklık veren bu maskenin, haftada bir kez olacak şekilde düzenli olarak uygulanması halinde saçın çok daha doğal bir şekilde uzaması da sağlanır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Saç Bakım Yağı Önerileri

C Vitamini De Saça İyi Gelir

Saç için gerekli vitaminlerden bir diğeri ise C vitaminidir. C vitamini içeren meyveler; greyfurt, portakal, mandalina ve kivi olarak sıralanabilmektedir. Bu besinlerin tüketilmesi, vücuttan antioksidanların atılmasına ve daha dinç olunmasını sağlamaktadır.

Saç sağlığı açısından da son derece büyük bir öneme sahip olan bu meyveler, saç derisinde bulunan kirlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlarken saçların çok daha parlak ve sağlıklı görünmesini de başarılı bir şekilde sağlamaktadır.

60 miligram alınması önerilen C vitamini, hazırlanan kürler ile de saça uygulanabilmektedir. Herhangi bir C vitamini içeren meyve ile doğal bakım yağlarından (Argan yağı, hindistancevizi yağı, jojoba yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı) tercih edilen bir tanesi karıştırılarak saça uygulanabilmektedir.

Diğer bakım kürleri gibi haftada bir kez uygulanması gereken bu kür de saç uzaması konusunda oldukça etkili bir alternatif olabilmektedir.

saç uzatan besinler

saç uzatan besinler

E Vitamini İçeren Meyveler İle Saç Uzatma

E vitamini, saçın beslenmesine ve daha dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından da sıklıkla alınması önerilen E vitamini, hazırlanabilecek çeşitli kürler ile saça uygulanabilmektedir. Bu konuda sıklıkla uygulanan ve uygulayan kişiler tarafından da büyük bir beğeni toplayan avokado maskesi, saç bakımı ve saç uzaması açısından son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Tarifi:

Olgun ve kaliteli bir avokado, bir kap içerisine alınarak iyice ezilir. İçerisine eklenen doğal bakım yağı kürleri (Argan yağı, hindistancevizi yağı, jojoba yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı) ile birlikte saç derisine masaj yaparak uygulanabilmektedir.

Avokado, zor bulunabilen bir meyve olabildiğinden dolayı avokadoya yakın olabilecek diğer besinler ise kayısı, fıstık ya da badem olarak sıralanabilmektedir. Avokado bulamıyorsanız yerine bu ürünleri deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi Saç Bakım Kremi Önerileri

Saç Uzatan Besinler Hangileridir?

Saça iyi gelen vitaminler ve meyveler nelerdir sorusunun cevabını aldık varsayıyoruz. Şimdi de kısaca saç uzatan besinler nelerdir bu konuya değinelim…

Saça iyi gelen besinler ise şu şekildedir;

  • Demir: Kırmızı et, baklagiller, organik yumurta,  pekmez, domates, yağlı tohumlar, meyve kuruları ve yeşil sebzeler, içerdiği demir ile saç uzatan besinler arasında yer alır.
  • Çinko: Balık, kurubaklagiller, bira mayası ve mantar, çinko eksikliği sebebiyle saç dökülmesini engelleyecek önemli kaynaklarındandır. Bu besinleri direkt saça iyi gelen besinler arasına alamasak da saç dökülmesini önlediği için dolaylı da olsa çinkoyu saç uzatan besinler arasına alabiliriz.
  • Omega 3: Deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve organik bitkisel yağlarda bolca yer alan Omega 3, saça iyi gelen besinlerden biridir.
  • D Vitamini İçeren Besinler: Yumurtanın sarısı, tahıl, mantar ve kırmızı et gibi gıdalar, bol miktarda D vitamini içerir. Dolayısı ile bunlar da saç uzamasında etkilidir.
  • Selenyum: Antioksidan özelliği ile bilinen selenyum, saç sağlığına da faydalıdır. Selenyum içeren besinleri sayacak olursak; Kırmızı ve beyaz et (Balık) organik yumurta ve kahverengi pirinç bolca tüketilmesini tavsiye ederiz.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.