Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için oldukça önemli konu olan cilt bakımı üzerine bilgiler alıyoruz. En doğru ve sağlıklı cilt bakımı nasıl olmalı? Evde doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Doğru cilt bakım için yapılacak işlemler ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularını cevaplandırıyoruz.

19.08.2023
Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu sayfamızda kadınlar arasında son derece önemli olan cilt bakımı nasıl olmalı sorusuna yanıt arayacağız. Doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Evde cilt bakımı yapanlar için dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Doğru cilt bakım uygulamaları nasıl yapılmalı? Pürüzsüz bir cilt için dikkat bakım yaparken edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kadınlar için kişisel bakım konularından biri de hiç kuşkusuz cilt bakımıdır. Her kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımını doğru şekilde yapmak son derece önemlidir. Bu yazımızda doğru bir cilt bakımı için neler yapılmalı? Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bu soruları masaya yatırıyoruz.

Cilt bakımı denilince aklımıza ilk önce nemlendirici maskeler, arındırıcı kürler, leke giderici kremler, akne ve sivilce karşıtı tedaviler gibi onlarca şey gelir. Cilt bakımına yeni başlayacak olanlar ya da doğru bir cilt bakımının ne olduğu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler, bu kadar farklı ve fazla yöntemin arasında bocalayacaktır.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususları bilmek, bizi cildimize geri dönüşü olmayacak hatalar yapmaktan alıkoyacaktır. Gelin hep birlikte cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim… Doğru bir cilt bakımı nasıl olmalıdır bunu öğrenelim;

Sağlıklı Bir Cilt Bakımı İçin Dikkat Edilecekler

En doğru cilt bakımı nasıl olmalı

En doğru cilt bakımı nasıl olmalı

  • Cilt Tipinizi İyi Tespit Edin. Cilt Bakımını Cildinizin Tipine Uygun Yapın.

Sağlıklı, doğru ve sonuca odaklı bir cilt bakımı için ilk olarak sahip olduğunuz cilt tipinizi iyi belirleyin. Cildinizin yağlı, kuru, akneli veya karma tipte olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun için bir dermatolog ya da cilt analizi yapan eczane gibi yerlerden yardım alabilirsiniz. Cildinizin tipini evde kendiniz tespit edebilirsiniz. Cildinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak bir değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Örneğin, T bölgesi olarak bilinen burun ve alın kısmı yağlı ancak yanakları kuru olan birinin aşırı kuru cilt tipleri için uygun olan bakım ürünlerini kullanması yahut aşırı yağ bulunan nemlendirici veya yatıştırıcı tonik kullanması yanlış bir cilt bakımını uyguladığını gösterir. Cilt bakımında dikkat edilmeyen ve görmezden gelinen bu durum maalesef cildimize yarardan çok zarar verir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt bakımı için neler yapılmalı sorusuna verilecek ilk cevap, cilt yapısını uygun belirlemek ve cildinizin yapısına göre bakım uygulamaktır diyebiliriz.

 

Doğru tespit edilemeyen hastalık olumlu sonuç vermez. Cilt bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabını doğru şekilde almak ve uygulamak için öncelikle cilt tipinize uygun, cildinizin ihtiyacı olan bakım uygulamalarını yapmanız gerekir.

  • Cildinizi Doğru Şekilde Nemlendirin.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer önemli nokta , cilt bakımındaki temel temizlik ve nemlendirme aşamalarının doğru yapılmasıdır. Çoğu insan cilt bakımındaki bu aşamaları basit olduğu için küçümsemekte ve bu konuda gerekli araştırmayı yapmamaktadır.

Kulaktan duyma bilgilerle nemlendirme ve temizleme işlemleri yapmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki asla ve asla bu alanda bilgi sahibi olmayan kişilerin tavsiyesi üzerine herhangi bir nemlendirme ve temizleme yöntemi uygulamayınız.

Cildin bakımı nasıl yapılmalı

Cildin bakımı nasıl yapılmalı

Herkesin farklı farklı cilt yapısı vardır. Bir ürün bazı kişilerde etkili olabilirken başka kişilerde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu, bu iki kişinin farklı cilt yapılarına sahip olduklarını gösterir. Farklı cilt yapısına sahip olduklarından birinde işe yarayan yöntem, diğer kişide işe yaramayabilir. Doğru cilt bakımı nasıl olmalı sorusunda ikinci önemli nokta, herkesin kendi cilt yapısına uygun bir cilt bakımı yapması olarak değerlendirebiliriz.

Örneğin; nemlendirme sağlamak için herkesin birbirine tavsiye ettiği Hindistan cevizi yağı kullanmak akneye yatkın ciltler için korkunç sonuçlara yol açabilmektedir. Cildinizin yapısı akneye yatkın ise kesinlikle Hindistan cevizi kullanmayın!

Ayrıca, cilt bakımında yapılan en büyük yanlışlardan bir diğeri ise gün sonunda makyajlı bir yüzle yatağa girmektir. Makyajlı bir cilt ile kesinlikle yatağa girmeyin. Mümkünse yatmadan önce duş alın. Gün boyu cildinize işleyen makyaj ürünlerini iyice temizleyin ve temiz bir cilt ile uyuyun. Unutmayın, cildinizin her gün temizliğe ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

İlginizi Çekebilir: Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Cildinize Gereğinden Fazla Ürün Sürmekten Kaçının.

Yüz temizliği, peeling, gece maskeleri, gündüz maskeleri, nemlendiriciler, göz altı maskesi, tonik – serum ve ampul gibi onlarca cilt bakımı ürünleri ve işlemleriyle cildinize fazla yüklenmeyin. Zira, cildinize yoğun ve aşırı miktarda bakım yapmak, beklenenin aksine yorgun ve doğal dengesi bozulmuş bir cilt yapısına sahip olmanıza neden olacaktır.

Ülkemizde birçok kadın düzenli cilt bakımı yapmamaktadır. Bunun yerine zaman bulduklarında çok yoğun bir şekilde cilt bakımı yaparak daha önce yapamadıkları cilt bakımının meydana getirdiği eksiklikleri telafi etmek istemektedir. Oysa bu yaklaşım kesinlikle doğru değildir. Hatta son derece zararlı bir durumdur.

Nasıl ki hastalandığımızda bir an önce iyileşelim diye tüm ilaçları bir günde tüketmiyor, onun yerine düzenli bir şekilde tavsiye edilen miktarda tüketiyorsak, bu durum cildimiz için de geçerlidir. Aksi halde yanlış aralık ve dozlarda tüketilen cilt bakım ürünleri, kuru bir cildin zamanla daha fazla yağ üretmesine veya sivilcelenmeye ya da yağlı bir cildin kuru ve hassas bir hale gelmesine yol açabilecektir.

Cilt bakımı nasıl olmalı

Cilt bakımı nasıl olmalı

  • Cildinizi Her Zaman Temiz Tutun

Cildimizin açık kalan kısımları gün içinde sürekli dış etkenlere maruz kalır. Biz ne kadar istemesek de gözle görülemeyen toz, kir, bakteri gibi cilt gözeneklerine zarar veren maddelere açıktır. Bunlar zamanla cilt gözeneklerini tıkayabilir. Doğru cilt bakımı için neler yapılmalı? Doğru cilt bakımı nasıl olmalı? Sorularına cildin temizliği cevabı da ilk başlarda dikkat edilmesi gereken kurallardan biridir.

  • Bol Bol Su İçin

Su, sadece cildimiz için değil bütün vücudumuz için gerekli en önemli ihtiyaçtır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt bakımının yanında aldığımız gıdalara da dikkat etmek gerekir. Bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle su olmazsa olmazınız olsun! Suyun yanında C vitaminleri içeren meyveler de tüketmeyi ihmal etmeyin. Portakal suyu, mandalina, greyfurt, limon gibi narenciye ürünlerinden de bol bol alın.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilecek Adımlar

  • Cildinizi Direkt Güneş Işığına Maruz Bırakmayın

Birçok kadın yaz aylarında bronzlaşmak ister. Ancak aşırı sıcak ortamlar cildiniz için zararlı olabileceğini unutmayın. Cildinizin güneş ışınlarını doğrudan almasının önüne geçin. Dışarı çıkmak için ikindi vaktini bekleyin. Güneş ışınlarının en etkili olduğu 11:00 ile 15:00 saatleri arasında cildinizi güneş ışığından koruyun. Güneş kremi kullanmaya dikkat edin. Bu konu hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu “Güneşten Korunmak İçin Alınacak Önlemler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Düzenli Uyuyun

Uyku düzeni, vücut ve ruhsal sağlık için önemli olduğu kadar cilt sağlığı için de çok önemlidir. Özellikle göz altı torbaları için düzenli uyku son derece önem arz etmektedir. Şişmiş bir göz torbası istemiyorsanız uyku düzeninizi tutturun. Bütün bu önerileri uygularsanız, cilt bakımı nasıl olmalı? Doğru cilt bakımı için neler yapılmalı soruları ile muhatap olmazsınız. Pürüzsüz, sağlıklı bir cilde sahip olmanız içten bile değildir.

Cilt bakımı nasıl yapılmalı

Cilt bakımı nasıl yapılmalı

  • Doğru Kozmetik Malzemeleri Kullanın

Kozmetik piyasası o kadar büyük bir pazardır ki birçok sahte ürünü de barındırabiliyor. Bu sahte ürünler bırakın cildinize bakım yapmayı, cildinize zararlı maddeler içerebilir. Bu yüzden güvenliğinden emin olduğunuz kozmetik markalarını tercih edin. Daha önce duymadığınız, merdiven altı diye tabir edilen markaların ürünlerini kullanmayın. Kozmetik sektöründe bilinen ünlü markalardan bazıları şunlardır; Bu markaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Güldane ailesi olarak güzellik ve bakım konularımıza cilt bakımı nasıl olmalı? Doğru cilt bakımı nasıl yapılmalı? Başlıklı bu yazımızda cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değinmeye çalıştık. Cilt bakımında işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgiler paylaşmaya çalıştık. Umarız aradığınız soruların cevaplarını bulabildiniz.

Cilt temizliği ve cilt bakımı nasıl olmalıdır

Cilt temizliği ve cilt bakımı nasıl olmalıdır

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.