Kedilerin Tüy Dökme Sorunu – Tüy Dökmeyi Durdurmak İçin Çare

19.03.2024
Kedilerin Tüy Dökme Sorunu – Tüy Dökmeyi Durdurmak İçin Çare

Kedilerin Tüy Dökme Sorunu hakkında… Evlerde beslenen kediler çoğu zaman hayat arkadaşı ve enerjisi olmuştur. Oldukça sevimli hayvanlar olan kediler, ev içerisinde rahatlıkla beslenebilecek canlılardır ancak her canlıya bakmanın ayrı bir sorumluluğu vardır.

Hayvan bakımı uğraştırıcı bir durumdur ve bazen bu bakım çok zor hale gelebilir. Bakılan her canlının ayrı bir fiziksel özelliği vardır ve bu fiziksel özelliklere göre bazı zorluklar yaşanabilir.

Bu canlılardan bir tanesi olan kedilerin, tüy dökme problemleri kedi sahipleri için her zaman can sıkıcı bir durum olmuştur.

Kediler çok fazla tüy döken canlılardır ve bu tüyler sahipler için bir sağlık problemine yol açabilir. Kedi besleyen herkesin aklında kedilerin tüy dökme sorununa nasıl çare bulabilirim sorusu vardır çünkü dökülen tüyler hem görüntü hem de sağlık açısından tehlike oluşturur.

Kedilerin Tüy Dökme Sorunu Nasıl Halledilir?

Neredeyse tüm kedilerin ortak bir özelliği olan tüy dökme problemleri birkaç yöntemle ortadan kaldırılabilir. İlk olarak kedilerin tüy dökmemesi için sağlıklı ve düzeyli bir şekilde beslenmesi gerekir. Sağlıksız beslenen kediler, çok fazla tüy dökerler ve bu durum sürekli olarak artış gösterir. Bunun yanında kedilere verilen içme sularının birkaç günlük olmaması gerekir suların her gün yenilenmesi şarttır. Günlük olmayan eski sular, tüy dökme problemini ortaya çıkarır. Düzenli yemek ve günlük su verilmesinin ardından köpeklerin tüyleri belirli aralıklarla taranmalıdır. Bunun için özel olarak üretilmiş taraklar vardır ve bu taraklar tük dökümünü azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Taraklar, kedilerin dökmek üzere olduğu tüyleri bir araya toplayıp aldığı için kedilerin dökecekleri tüyler önceden alınmış olur.

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin İlaç Var Mıdır?

Tüyü dökülen kediler, vitamin açısından eksiklik yaşayan kedilerdir. Bu sebeple tüyü dökülen kediler için vitamin ilaçları kullanmak sorun olmayacaktır ve tüy dökülmesini azaltacaktır.

Bu vitaminler kedi sağlığıyla ilgilenen doktorlar tarafından kedi sahiplerine önerilir. Düzenli olarak kullanılan vitaminler, kedinin sağlığını olumlu yönde etkileyecek ve tüy dökümünü gözle görülür bir şekilde azaltacaktır. Ancak ilaçlar kullanılırken belirli bir dozu aşmamak gerekir aksi takdirde kedi de bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kedilerin Tüyleri Tıraş Edilmeli Midir?

Kedilerin tüylerini tıraş etmek birçok kişinin yaptığı yanlışlardan bir tanesidir. Kedinin tüylerini tıraş etmek tüy dökülmesine engel olmaz. Tıraş edilen tüyler daha çok dökülür ve daha çabuk tüylenmeye neden olur. Bireyler kedilerini tıraş etmek yerine daha uygun çözümler bulmalı ve bu çözümleri uygulamalıdır.

Tüylerin dökülmemesi için tıraş etmek oldukça yanlış ve gereksiz bir işlemdir. Tıraş edilen tüyler büyüme hızını artırarak daha çabuk dökülecek ve kedinin tüylerinin zarar görmesine neden olacaktır. Kedilerin beslenmesine, vitaminine ve bakımına özen göstermek tüylerin dökülmemesi için daha uygun yöntemlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.