2 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

2 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Bir insanın kendine güvenmesi, hata yapma korkusunu yok sayması ve daha çok başarabileceğine inanması özgüvenin önemli işaretlerinden biridir. Özgüven sadece genç ve yetişkinlerde var olan bir şey değildir. Çocukların da sahip olduğu ve ebeveynlerinin etkisiyle artan veya azalan bir şeydir.

 

Yazı Başlıkları

Çevrenin Çocuk Üzerine Etkisi

 

Eğer bir anne baba çocuklarına karşı sevgilerini tam anlamıyla ona hissettirebiliyorsa bu durum çocuğun özgüvenine önemli derecede katkı sağlar. Çocuğu ile ilgilenen ebeveynler çocuğunun özgüvenine olumlu etkiler oluşturur. Ama dikkat edilmelidir ki bir çocuk belirli bir yaştan sonra kendi işini kendisi yapabilmelidir. Bu kişisel gelişim için önemlidir. Eğer ebeveynler çocuğun yapabileceği şeyleri yapmasına olanak sağlamayıp kendileri yapıyorsa bu durum çocuğunun özgüvenine zarar verebilir. Mümkün olduğunca çocuk kendi yaş grubunun yapabileceği işleri kendisi yapmalıdır. Eğer ebeveyn çocuğa çok yardımcı olmak istiyorsa küçük yardımlarda bulunabilir. Bir şeye emek veren çocuk gayretinden dolayı kendisiyle gurur duyacaktır. Bu durumda doğal olarak özgüvenine katkı sağlayacaktır.

 

Çocuğun Özgüvenine Destek Vermek İçin Ne Yapmalı?

Cocuga Ozguven Nasil Kazandirilir

Bir çocuğun özgüvenine en büyük katkıyı anne ve babalar sağlar. Bu yüzden bir çocuğun özgüvenli bir birey olarak büyümesinde anne ve babaların rolü çok büyüktür. Bir çocuğun özgüvenini de en çok geliştiren şey ise hiç kuşkusuz değer vermektir. Anne babalar çocuklarına değer verdiklerini, onu önemsediklerini hissettirirlerse bu çocuğun özgüvensiz biri olma ihtimali neredeyse yoktur.

 

Ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de çocuğun eleştirilmesidir. Eğer bir çocuk anne ve baba tarafından sürekli eleştiriye maruz kalıyorsa bu çocuk belli bir zaman sonra kendisini kanıtlamak için daha fazla gayret göstermeyecek ve bu durum da çocuğun özgüvenine ciddi oranda zarar verecektir. İleride aktif ve girişken bir birey olması güçleşecektir. Çünkü sürekli eleştirilen çocuklar içine kapanık bir insan olurlar.

 

Anne Ve Babanın Sorumlulukları

 

Bir çocuk her şeyden önce anne ve babasını örnek alır. Eğer anne ve baba çocuğuna örnek teşkil edebilecek davranışlarda bulunmuyorsa bu çocuğa olumsuz bir şekilde yansıyacak, ilerideki yaşamında olumsuzluklar meydana getirecektir. Ayrıca ebeveynlerin özgüvenli olması önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.