Köpeğe Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

26.02.2024
Köpeğe Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizin sağlıklı bir beslenme ile yaşam süresini uzatabilirsiniz. Yaşam süresini uzatırken de yaşam kalitesini de arttırmak yine köpeğinize alacağınız mamalardan geçiyor.

Uzun süredir bir köpek sahibiyseniz eğer, köpeklerin yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmesi için besin değeri yüksek ve kuvvetli mamalar tüketmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ancak yeni bir köpek edindiyseniz ve bunu yolculuğun henüz başındaysanız köpeğinize mama seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda mutlaka yardım almalısınız.

Bilindiği üzere köpeklerin cins ve yaş kategorilerine göre farklı ihtiyaçları bulunuyor. Tüm köpeklerin yaşam biçimi, hayatta kalma mücadelesi ve gelişimi açısından vereceğiniz kararlar köpeğiniz için oldukça önemli. Bu konuda size yardımcı olabilecek bazı noktalar aşağıda sıralanıyor. Köpeklerin beslenmeleri konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında kesinlikle alerjik reaksiyonlarının olup olmadığını öğrenmeniz geliyor.

Köpeğinizin Hangi Besinlere Alerjisi Var?

Köpekler de tıpkı insanlar gibi bazı besin maddelerine alerjik tepkiler verebiliyor. Beslenme programlarını hazırlamadan ve yiyecekleri mama seçimini yapmadan önce mutlaka veteriner kontrolünde alerji testini yaptırmanız gerekiyor. Herhangi bir şeye alerjik reaksiyon gösterirse eğer solunum yollarında sıkıntı çıkabilir ya da dermatolojik bir takım rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Köpeğinizin bu tür sıkıntılar çekmesini istemiyorsanız eğer, öncelikle alerji testini yaptırmalı daha sonrasında da köpeğinize alacağınız mamaların içeriklerini mutlaka okumalısınız.

Kuru Mama mı, Konserve Mama mı?

Kuru Mama Mi Konserve Mama mi

Sadık dostunuz ile ilgili mama tercihinizi iyi düşünmelisiniz. Piyasada bulunan kuru mamalar ve konserve mamalar ile ilgili bir araştırma yapmanız şart. Köpeğinizin duygu ve motor gelişimi açısından bütünleyici bir mama takviyesi yapmanızda fayda var. Çok yönlü bir beslenme ile sevgili dostunuza daha kaliteli bir yaşam verebilirsiniz. Mama tercihinizi konserve ya da kuru mamadan yana yaparken de dikkat edeceğiniz farklı hususlar mevcut.

 

Bunların başında ise köpeğinizin yeterin sıvı alıp almadığı yatıyor. Çünkü kuru mamanın sıvı değeri konserve mamanın sıvı değerlerine göre düşük. Eğer kuru mama ile sadece yetinirseniz köpeğiniz vücudu için gerekli olan sıvıyı alamayabilir.

Köpeğinize mama alırken dikkat edilmesi gerekenler bununla da sınırlı değil. Konserve mama tercih edersiniz eğer bu seferde kuru gıdadaki besleyici değerlerden köpeğiniz mahrum kalacak. Ayrıca konserve mamaların ömrü kuru mamalar kadar da uzun değil.

Açtıktan kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Durum böyle olunca can dostunuz için özel bir beslenme planı oluşturmanız şart. Yavru köpeklerde genellikle sık sık konserve mamalar tercih edilir ancak akabinde hem kuru hem de konserve mamalar birlikte tercih edilmeli.

Aynı şekilde yaşlı ya da yetişkin köpeklerde de cins ve yaşlarına göre farklı tercihler yapılabilir. Yaşları ilerledikçe hazımsızlık sorunu yaşaması muhtemel olan köpekleriniz için ise kuru mamalar ile birlikte takviye olması açısından vitamin değeri yüksek konserve mamaları da satın alabilirsiniz. Hem güçlü besin değeri hem de vitaminleri açısından kuru ve konserve mamaların birlikte kullanımlarını düşünebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.