Yiyip Yiyip Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız? Aynı Kiloda Kalmanın Yolları

Bu yazımızda kilo alımına dikkat eden ve yemeden kısmak istemeyenler için özel bir içerik hazırladık. Yiyip yiyip kilo almamak için dikkat edilecek hususlara değiniyoruz. Kilo kontrolü yapmak ve aynı kiloda kalmak isteyenler için önemli ipuçları vereceğiz.

02.08.2023
Yiyip Yiyip Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız? Aynı Kiloda Kalmanın Yolları

Kişilerde kilo, tamamıyla insan metabolizması ve vücut yapısıyla alakalı olsa da yiyip yiyip kilo almamak için bazı yöntemler denenebilir. Bazılarına su içse yarıyor diye bir söz vardır. Bazıları ise ne kadar yese de kilo almaz. Bu durumda olanlar için yapılacak bir şey yoktur. Nede olsa yiyip yiyip kilo almazlar. Ancak, “su içse yarıyor” kategorisine giren kişiler için kilo almamaları için bir takım yöntemler denemesinde fayda vardır.

Bu yazımızda yiyip yiyip kilo almamak için ne yapmalıyız sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Kilo koruması yapmak için dikkat etmemiz gereken noktalara değineceğiz. Aynı kiloda kalmanın yollarını öğreneceğiz.

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %41’i olduğu kilodan tamamen mutlu. Bu, aslında oldukça iyi bir haber sayılır. Çünkü, mevcut kiloyu korumak, kilo vermekten çok daha kolaydır. Uzun diyet programları, bitmek bilmeyen egzersizler gibi zorlu uğraşlardan sonra hedeflediğiniz kiloya ulaştıysanız ya da “Kilo vermeyeyim ama almayayım da” diye düşünüyorsanız, kilo koruması için bu 10 pratik öneri mutlaka işinize yarayacaktır. Böylece, yaz kapıyı çaldığında bile panik olmanıza gerek kalmayacak!

Yiyip yiyip kilo almamak için aşağıdaki 10 adımı mutlaka uygulamalısınız. Aksi taktirde, aşırı yemek yemeseniz bile su içse yarayan kişiler arasında iseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Kilo Almamanın Yolları

Aynı kiloda kalmak

Aynı kiloda kalmak

  • 1.Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmayı bir rutine getirmek, kilo korumasının en kestirme ve en etkili yoludur. Normal bir insan gün içerisinde yaktığı kaloriden daha fazla kalori almadığı sürece kilo almaz. Düz mantık ile gidecek olursak yiyip yiyip kilo almamak için egzersiz şart. Ancak, 1000 kalori alıp 500 kalori yakacak şekilde egzersiz yeterli değildir. Bu yüzden egzersiz yaparken gün içinde aldığınız kalori miktarını da hesaplamakta fayda var. Şayet o gün yemeği fazla kaçırdıysanız, egzersiz süresini de uzatmanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

  • 2. Kahvaltıyı Atlamayın

Bazı beslenme şekilleri tersini söylese de pek çok insan için kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Çalışmalar, kahvaltı yapan bireylerin genel olarak daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu göstermektedir. Kilo kontrolü yapmanın yollarından biri de güne kahvaltı ile başlamak olacaktır.

  • 3. Protein Almayı Unutmayın

Proteinler, iştahı azaltmak ve tokluk hissini azaltmak için harikadır. Yeterli miktarda protein alımı, kilo korumasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kilo korumaya yardımcı bazı önemli hormon seviyelerini de arttırır. Protein yönünden zengin olan şu yiyecekleri tüketmeniz aynı kiloda kalmanız adına son derece önem taşır. Proteini bol gıdalar; beyaz et (tavuk eti, hindi eti) her tür kırmızı et, balık ve diğer deniz mahsulleri, süt, peynir, mercimek, bezelye, badem, fındık, kabak çekirdeği gibi besinler aynı kiloda kalmak isteyenlerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

Yiyip Yiyip Kilo Almamak İçin Kilonuzu Düzenli Kontrol edin

  • 4. Kilonuzu Düzenli Olarak Takip Edin

Kilonuzu düzenli olarak takip etmek, ağırlığı koruma ve aynı kiloda kalma açısından yararlı bir yöntem olabilir. Bu, kilo kontrolü konusundaki davranışlarınızı düzenlemenizi de sağlayacaktır. Örneğin; kilonuzdaki hafif bir yükseliş, sizi hemen önlem almaya itecektir. Bu, genellikle egzersiz programınızın uzaması ya da beslenme alışkanlığınızdaki bir takım değişiklik yapmaya götürecektir.

Kilo kontrolü nasıl yapılır

Kilo kontrolü nasıl yapılır

  • 5. Karbonhidrat Alımına Dikkat

Aldığınız karbonhidratların türüne ve miktarına dikkat etmek, kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Beyaz ekmek, makarna ve gazlı içecekler gibi rafine karbonhidratlar, kilo koruma hedeflerinizi olumsuz etkileyebilir. Yiyip yiyip kilo almamak için bol karbonhidratlı yiyecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. 

  • 6. Ağırlık Çalışın

Kas kaybetmek metabolizmanızı yavaşlattığı için kilo almanıza neden olabilir. Ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri, kas kaybını önlemeye, metabolizma hızını korumaya ve hatta arttırmaya yardımcı olabilir.

  • 7. Suyu Eksik Etmeyin

Su içmek pek çok yönden sağlık açısından faydalıdır. Su içmenin kilo korumasındaki faydası, tokluk hissini arttırmak ve öğünlerden önce kalori alımını kontrol altına almak gibi faydaları vardır. Bol su içmek, aynı kiloda kalmanın altın kurallarından biridir.

İlginizi Çekebilir: Menopozda Kilo Vermek İçin Öneriler

Aynı Kiloda Kalmak İçin Uyku Düzeninize Dikkat

  • 8. Düzenli Uyku Şart

Uyku bozukluklarının gün içerisinde daha fazla kalori almaya yönlendirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Aynı kiloda kalmak ve kilo koruması için düzenli bir uyku düzeninizin olması ve geceleri yeterli uyku almanız önemlidir.

Yiyip yiyip kilo almamak için ne yapmalıyız

Yiyip yiyip kilo almamak için ne yapmalıyız

  • 9. Stresten Uzak Kalın

Stres, vücutta ödem tutmaya ve belki de kilo almaya neden olan hormonlar salgılamanıza neden olur. Stresin daha çok psikolojik sorunlara neden olduğu zannedilir. Bu doğrudur. Ancak, stresin tek neden olduğu psikolojik rahatsızlıklar değildir. Stres, hemen hemen vücudun her bölümüne etki eder. Yiyip yiyip kilo almamak için stressiz bir yaşam sürmeniz gerekir.

  • 10. Kalori Alımını Takip Edin

Gün içerisinde tükettiğiniz besinler hakkında bir günlük tutun. Bu, ne yediğinizi gözlemlemenizi ve gerektiğinde kalori alımını sınırlandırmanızı sağlar. Ve asla unutmayın! Gün içinde yaktığınız kaloriden fazla kalori almayın! Aksi taktirde bu, size direkt kilo olarak geri dönecektir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Zayıflamak İçin Dikkat Edilecekler

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.