Çalışan Kadınların Sorunları, Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Bu sayfamızda çalışan kadınların sorunları ve karşılaştığı zorluklar hakkında bir makale yazalım alalım dedik. Kadınlar iş hayatında hangi zorluklar yaşıyor? Ne gibi sorunlarla karşılaşıyor? Bunlara değineceğiz.

Çalışan Kadınların Sorunları, Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Ülkemizdeki kadın sorunlarını hepimiz biliyoruz. Gerek özel hayatta, gerekse iş hayatında çalışan kadınların sorunları erkeklere oranla kıyasladığımızda çok fazladır. Kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı sorunlar bu yazımızın konusu olacak. İş dünyasında kadınların yeri, çalışan kadınlar iş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaşıyor? Ne gibi sorunlar yaşıyor? Bu konuya değineceğiz.

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

Günümüzde kadın erkek eşitliğinin hep gündemde olduğu bu zamanlarda, kadınlar hem iş hayatında hem de özel hayatlarında şiddet görmektedirler. Şiddet demek illaki fiziksel şiddet olarak algılanmamalıdır. Psikolojik şiddet de fiziksel şiddet kadar yaralayıcı bir durumdur. Hatta fiziksel şiddetin izleri günler, haftalar sonra geçmesine rağmen psikolojik şiddetin yarattığı izler yıllarca bile geçmeyebilir.

Kadınlar, artık erkekler kadar iş hayatının her alanında kendilerini göstermektedirler. Hatta bazı alanlarda erkeklerden üstündür. Fakat, çalışan kadınların iş hayatında yaşadığı sorunlar ve karşılaştığı zorluklar, erkeklerin yaşadıklarını karşılaştırdığımızda, arasında uçurum olduğunu fark ediyoruz. Çalışan kadınlar, iş hayatında her ne kadar azimli ve başarılı olsalar da çoğu yerde erkeklerin bir adım gerisinde olmak zorunda bırakılıyorlar.

Çalışan Kadınların Sorunları

Çalışan Kadınların Sorunları

Kimi yerde açık açık, kimi yerde ise psikolojik baskı ile bu düşünce kadınlara verilmektedir. Bakıldığı zaman çalışan kadınların iş yaşamında karşılaştığı sorunlar, hukuki olmaktan çok ekonomik ve sosyal görünümlüdür. Bunun en önemli örneklerinden birisi ise ücretlerde kadın erkek eşitsizliğidir. Aynı konumda, aynı şirkette, aynı statüde çalışan kadın ve erkeğin maaşlarının aynı olmamasını hangi savunma açıklayabilir?

Bu koşullarda kadın çalışan emeğinin karşılığını alamamaktadır. Bununla beraber evlenmeleri ve çocuk sahibi olmalarına da işveren çoğu zaman negatif yaklaşır. Doğum izni, bir kadın ve işverenin arasında oldukça büyük sorunlar yaratabilmektedir.

Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar

Görev dışı beklentiler sorununu ise iş hayatında yaşamayan kadın sayısı yok denecek kadar azdır. Kadın olmalarından kaynaklı fazladan hizmet beklenir. Çay servisi, temizlik yapma, kapı açma gibi beklentilerin yanı sıra taciz gibi de kötü beklentileri olan kötü zihniyetli insanların varlığı da hiç azımsanmayacak kadardır. Kıyafet kısıtlamaları da kadınların iş hayatında yaşadığı sorunlardan bir tanesidir.

Çoğu kadın bu kısıtlamalardan rahatsız olur. Bu tür kısıtlamalar, kendisini psikolojik baskı altında hissetmesine sebep olur. Bunun gibi çalışan kadınların yaşadığı onlarca sorun sayılabilir. Bu tür sorunların önüne geçen, kadın çalışanına değer veren şirketlerde tabii ki vardır. Her insan bir psikolog veya sosyal bilimci gibi insan ilişkilerinde uzman olamaz. Fakat, her insan arzu ederse bir birey olarak bilinçli gözlem yapabilir. Bunun içinde toplumdaki insan ilişkilerini dikkatlice izleyip, insan üzerindeki etkilerine bakması yeterli olacaktır.

İşveren, çalışanını ne kadar iyi tanır ve ortak düşünceler dahilinde hareket ederse, kadınlar için çalışma ortamları baskı altında oldukları yer konumundan çıkar. Kadın çalışanını iyi tanıyan ve bu doğrultuda ortak düşünce çerçevesinde hareket edebilen işveren bulmak ise başlı başına ayrı bir zorluktur.

Çalışan Kadınların Zorlukları

Çalışan Kadınların Zorlukları

Kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukları, yaşadığı sorunları tespit eden, düzenleme yapan işverenler çalışanlarının daha başarılı, daha mutlu, daha huzurlu ve daha verimli olmasını sağlayacaktır. Aynı hassasiyeti göstermeyip, çalışma hayatında kadınlar üzerinde baskı oluşturan şirketlerin önüne geçilmeli ve bu duruma dur denilmelidir.

Çalışan Kadınların Sorunları

Çalışan kadınların işyerlerinde maruz kaldığı zorluklardan ve yaşadığı sorunlardan en bilinenleri şu şekildedir;

  • Yeterli saygı görememe: Kadınlar bir işyerinde yönetici pozisyonunda dahi olsalar erkek çalışanlar tarafından yeterli saygıyı görememektedir.
  • Ciddiye alınamama: Ortam ne kadar ciddi olursa olsun, erkekler arasında kadınlar ne yazık ki pek ciddiye alınmaz.
  • Kimseyi memnun edememek: Ne kadar üstün performans gösterse göstersinler, kadınlar erkeklerin gözünde hep düşük bir iş performansı gösterir.
  • Kıyafet kısıtlaması: Erkeklerin iş hayatında yaşadığı zorluklar arasında kıyafet diye bir şey söz konusu değildir. Ancak kadınlarda kıyafet başlı başına bir sorun teşkil etmektedir.
  • Tacize maruz kalma: Ülkemizdeki kadınların iş hayatında karşılaştığı zorluklar arasında her zaman ilk sıralarda yer alan taciz olayları, üzülerek söylüyoruz ama maalesef hiç bitecek gibi görünmüyor. Sadece fiili tacizden söz etmiyoruz. Çalışan kadınlar, iş hayatında sık sık sözlü taciz, psikolojik taciz hatta bakışlarla bile taciz edilebilmektedir.

Kadınlar, hayatın her alanında emek veren, mücadele eden bireylerdir. Hiçbir zaman şiddetin ve baskının hiçbir türünü görmeyi hak etmezler. Cemal Süreya‘nın dediği gibi “Dünyada en güçlü insanlar kimlerdir diye sorsalar; kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiş kadınlardır derim…“ Bu sözü ve bu sözden çıkaracağınız anlamları, hayatınızın hiçbir anında unutmayın ve ona göre davranın. Kadınların iş hayatında yaşadığı sorunlar ve karşılaştıkları zorlukların bir sebebi de siz olmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.