Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

25.01.2023
Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

Ekolojik dengenin oluşturulması ve korunması için önemli olan faktörlere dikkat eden kişi ve ürünlere çevre dostu denir. Çevrenin dengesini bozmamak, kaynakları tüketmemek ve çevreyi kirletmemek için hepimize düşen görevler var. Çevre dostu ürünler seçmek görevlerimizden biridir.

 

İkinci el eşya kullanarak gereksiz hammadde ve enerji tüketiminin önüne geçebiliriz. Değişen alışkanlıklar, tüketim çılgınlığı, özensiz üretim faaliyetleri her geçen gün doğanın dengesini biraz daha bozuyor. Tüm tüketim alanlarında üretilecek ürünlerin çevre dostu ürünler olması ve tüketicilerin bu ürünler arasında seçim yapması bu süreci engelleyecektir. Hem üreticinin hem de tüketicinin bu süreçte sorumluluğu vardır.

 

Çevre Dostu Ürün Özellikleri Nelerdir?

Cevre Dostu Urun Ozellikleri Nelerdir

Çevre dostu ürünler farklı çeşitliliğe ve özelliklere sahiptir. Çevre dostu ürünlerin özelliklerini aşağıda listeledik.

 • Geri dönüştürülmüş veya atık malzemelerden üretilen ürünler
 • Doğal kaynakları koruyan ürünler
 • Zehirli ve zararlı maddeler içermeyen ürünler
 • Enerji ve su tasarrufu için tasarlanmış ürünler
 • Halk Sağlığı Ürünleri
 • Düşük enerji tüketimine sahip ürünler
 • Doğal olarak parçalanabilen ürünler

 

Ekolojik Ürün Nedir?

Ekolojik ürünler, üretimin her aşamasında doğaya zarar vermeyen, kimyasal içermeyen, doğaya ve insan sağlığına zararlı katkı maddeleri içermeyen ürünlerdir. Mümkün olduğunca az enerji ile üretilirler, doğal kaynakları korurlar ve geri dönüştürülebilirler. Bir ürünün eko-etiket alabilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış olması gerekir. Bu sertifikaya sahip ürünler hem insan sağlığını hem de doğanın kaynaklarını ve temizliğini koruyor. Bundan dolayı bu ürünler daha pahalı fiyatlara satılmaktadır. Ancak bu ürünlere harcadığımız paralar sağlığımıza, doğamıza ve kısacası geleceğimize uzun vadeli bir yatırımdır.

 

Çevre Dostu Olmak İçin Atabileceğiniz Adımlar

Çevre dostu olmak daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çok önemlidir. Çevre dosto olmak ,ç,n atılabilecek adımları aşağıda listeledik.

 • Naylon poşet yerine kumaş poşet kullanarak doğal olarak çözünmesi gereken plastik atıkların önüne geçebilirsiniz. Bu sayede birkaç kez kullanabileceğiniz bir kumaş çanta ile kendi bütçenize katkı sağlamış olursunuz.

 

 • Kimyasal bazlı temizlik maddeleri sadece sizin ve evde yaşayan diğer kişilerin sağlığını tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda çevreye de zarar verir. Bu temizlik malzemeleri yerine ekolojik temizlik malzemeleri satan firmalardan satın alabilirsiniz. Ya da sirke, karbonat, limon tuzu gibi doğal temizlik malzemeleri kullanarak kendi temizlik malzemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Birçok üründe kullandığınız pilleri her bittiğinde çöpe atıp yenisini alırsanız bütçenize ve çevreye zarar vermiş olursunuz. Bunun yerine şarj edilebilir pilleri tercih edebilirsiniz.
 • Mobilya, oyuncak gibi dayanıklı tüketim malları alırken plastiğin yerine ahşabı tercih etmek doğru bir seçimdir.
 • Oda spreyi gibi ürünler yerine esansiyel yağları tercih etmek çok daha faydalı ve hoş kokulara neden olur.
 • Ürünleri satın alırken kullanılan ambalajların geri dönüşümlü olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kağıt veya plastik gibi tek kullanımlık malzemeler yerine yıkanabilir piknik malzemeleri veya termos gibi öğeleri seçin.

 

Çevre Dostu Kozmetikler

Kozmetik sektörü, üretimi ve tüketimi fazla olan büyük bir sektördür. Ve bu nedenle doğa üzerindeki etkisi oldukça yüksektir. Çevre dostu kozmetik ürünleri tercih ederek cildinizi ve doğayı korumuş ve iyi bir yatırım yapmış olursunuz.

Yüksek oranda kimyasal içeren ve plastik kaplarda satılan kozmetik ürünlerin cilde iyi gelmediği ancak doğaya zarar verdiği aşikardır. Aslında ilk adımınız ihtiyacınız kadar ürün almak olabilir. Pek çok kadın, kampanyaya katıldıkları için bir gün ihtiyaç olur diye hediye aldıkları için asla kullanmayacakları ve asla makyaj malzemeleri altına kullanmayacakları pek çok ürünü saklıyor. Bunlar uzun yıllar kullanılmadan çöp olarak doğaya karışır ya da yıllar geçtikçe bozulsa da aralıklı kullanıldıklarında ciltte ciddi hasarlara yol açarlar.  Bulundukları yerlerde yaşamlarımızı ve mekanlarımızı işgal ederler.

Çevreyi korumak için ilk kural az tüketim yapmaktır. İhtiyacınız olanı almaya odaklanmalısınız.  Alışveriş yaparken de çevre dostu ürünler kullanmalısınız. Bu tür ürünlere artan ilgi nedeniyle ekolojik, vegan, temiz içerikli, çevre dostu, geri dönüştürülebilir veya tekrar kullanılabilir ambalajlara sahip birçok ürün çeşidi artık piyasada. İlgi ve rekabet arttıkça fiyatları daha makul seviyelere iniyor.  Tek kullanımlık pamuklu mendil, maske ve ıslak mendil yerine uzun süre kullanabileceğiniz ürünleri tercih etmek israf oranını düşürür.

 

Çevre Dostu Mobilyalar

Çevreyi kirletmeyen veya en az zarar veren üretim süreçlerinden geçen mobilyalara çevre dostu mobilya denir. Yenilenebilir hammaddelerden üretilen mobilyaların işlenmesinde ve boyanmasında çevreyi kirletmeyen kimyasal ve boya bazlı malzemeler tercih edilmektedir.

Bambu mobilyalar, kullanışlı malzemeleri, uzun kullanım ömrü ve doğa ile bütünleşmesi ile çevre dostu mobilyalar arasında yerini almaktadır. Vintage mobilyalar, dayanıklılığı ve yıllara meydan okuyan dekoratif görüntüleri nedeniyle oldukça tercih edilen bir üründür. Evinize yeni mobilya almak yerine eski mobilyaları tercih ederek ya da kullanılmış mobilya alarak gereksiz üretimin önüne geçebilirsiniz.

Plastik mobilyalar doğada çözünmediği için tercih etmemeniz gereken bir üründür. Aydınlatma için çevre dostu ampulleri tercih edebilirsiniz. Bu lambalar daha uzun ömürlü ve daha az enerji tüketen ürünlerdir. Diğer ampullere göre pahalı olmasına rağmen uzun ömürlü olması ve elektrik faturalarına etkisi ile bütçe dostudur. Doğal malzemelerden yapılmış yatakları tercih etmek hem uyku kaliteniz hem de çevre için iyidir. Organik kumaşlardan üretilen uyku ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Tüketimin en fazla olduğu sektörlerden başlayarak çevre dostu ürünlerin üretimi ve tüketimi hemen hemen tüm sektörlere yayılmalıdır. Çevremizdeki doğal kaynaklarımız sınırsız değil, iyi bakmadığımız toprak iyi verim almayacak, kirli sular sağlığımızı her geçen gün daha fazla tehdit edecek. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmemizin tek yolu çevre dostu ürünler kullanmak, geri dönüşüme yatırım yapmak, sıfır atık çalışmaları ve bilinçli tüketimden geçiyor. Bu konuda kurumlara ek olarak her bireye de birçok sorumluluk düşmektedir. Evinizde atacağınız küçük adımlar, çevrenizde sizi uyaracak birkaç kişi ve yeni neslin doğru yetişmesine yapacağınız birkaç katkı ile dünyamıza fayda sağlayabilirsiniz. Değişen alışkanlıklarınızın ve alışverişinizin faydalarını gördükçe ve keşfettikçe, zamanla hayatınızdaki daha fazla unsuru düzenlemek isteyeceksiniz. Stokta bulunan ürünleri bitene kadar kullanabilir, küçük değişikliklerle çevre dostu ürünleri hayatınıza dahil edebilirsiniz. Zamanla kafası karışmış gibi görünen bu sistem yerine oturacaktır. Etiketleri okumayı öğrenmeli ve içindekiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Reklam ve ambalajlara aldanmak yerine ürünün gerçekten çevreci olduğundan ve gerekli sertifikalara sahip olduğundan emin olmalısınız. Bazen bizi cezbeden kelimeler büyük puntolarla sunulurken asıl olan içeriğin gözden kaçırabileceğimiz çok küçük puntolarla yazılabilmesidir. Zamanla doğru markaları ve ürünleri tanımış ve bulmuş olacaksınız. Hizmet alabileceğiniz bazı firmalar çevre dostu ürünler konusunda da hassastır. Bu firmalara destek olmayı tercih edebilirsiniz. Çevre dostu olmak bir yaşam biçimidir ve olmazsa olmazdır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.