Kedilerin Bahar Aylarında Tüy Dökmesi Normal mi?

28.06.2023
Kedilerin Bahar Aylarında Tüy Dökmesi Normal mi?

Evet, artık bahar geldi ve sevimli kedilerimiz de tüy dökme, daha doğrusu tüy değişimi dönemine girmiş oldu. Çoğu kedi sahibi için bu sıkıcı bir durum olabiliyor, oysaki kedilerin bahar aylarında yani seneden 2 kez tüy dökme dönemine girmesi normal ve doğru bir bakım ile bunu bir sorun olarak algılamaktan kurtulabilirsiniz.

Düzenli tarama kedi bakımının vazgeçilmezi!

Düzenli tarama kedi bakımının vazgeçilmez unsurlarından biri. Elbette ki düzenli tarama denilince aklınıza sadece kedilerin tüy dökme dönemleri gelmemeli. Kedileri yılın her zamanı tüy yoğunluğuna ve yapısına göre, uygun tarak veya fırça ile düzenli taramak gerekiyor. Bu hem kedilerin tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlıyor hem de dökülen tüyleri toplamayı. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz; hem kedimizin tüy sağlığını koruyoruz, hem de tüylerin evimize dökülmesi engelliyoruz.

Sağlıklı kediler “aşırı” tüy dökmez!

Sağlıklı, doğru beslenen ve düzenli taranan kediler aşırı tüy dökmez ve buna mevsimsel tüy dökme dönemleri de dahildir. Bu nedenle eğer kediniz dikkat çekici miktarda ve sürekli tüy döküyorsa bunun altında bir sağlık sorunu yatabilir. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapmanız gereken kedinizi veterinere götürmek ve aşırı tüy dökmesinin altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Yani kedilerin baharda tüy dökmesi normaldir

Yani, kedilerin ilkbaharda ve sonbaharda tüy dökülmesi normaldir çünkü kediler bu dönemde geçen mevsimden kalan tüylerini değiştirip yerine yeni mevsime uygun tüyler çıkarırlar. Bu arada yazımızı bitirirken kedilerin tüy dökmesi nedeni ile tüylerini kestirmenin, traş ettirmenin kesinlikle doğru olmadığını ve kedilerin ancak veteriner uygun görürse tıraş ettirilmeleri gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.