Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı? Bebeklere Ek Gıda En Erken Ne Zaman Verilmeli?

Her yeni anne, bebeklerde ek gıdaya geçiş süresi ne zaman olmalıdır diye merak etmiştir. Bebeklerini ek gıdaya geçirmek için en doğru zamanı öğrenmek ister. Bebekler ek gıdaya ne zaman başlamalı? Kaçıncı aydan sonra ek gıdaya geçmeliyiz? İlk başlarda ne ile başlamalı? Hangi gıdalar verilmeli? Bebeklere ek gıda verirken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

17.07.2023
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı? Bebeklere Ek Gıda En Erken Ne Zaman Verilmeli?

Yeni anneler için merak edilen bir başka konu da bebeklerde ek gıdaya geçiş süresidir. Birçok anne bebeklerini ek gıdaya geçirmek için en iyi zamanı öğrenmek ister. Biz de bu yazımızda bu konuyu ele alacağız. Bebekler ek gıdaya ne zaman başlamalı? Ek gıdaya geçiş kaçıncı aydan sonra olmalı? Ne ile başlamalı? Hangi gıdalar verilmeli? Bebeklere ek gıda verilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bütün bunların cevapları bu yazımızda olacak.

Doğduğundan itibaren anne sütü ya da mama ile beslenen bebek, su dışında hiçbir ek gıda almamaktadır. Ancak,  bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için belli bir aşamadan sonra ek gıdalara başlanmalıdır. Peki ama bebeklerde ek gıda ne zaman verilmeli? Ek gıdaya ne zaman başlanmalıdır? Soruları annelerin merak ettiği konular olmuştur. Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ne Zaman Başlanır?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş, en erken 6 aylıkken olmalıdır. Daha önce verilen gıdalar, bebeğin sindirim sistemi tam olarak gelişemediğinden sindirim sorunlarına neden olabilir. Ülkemizde bazı evlerde büyükler daha erken zamanlarda tarhana çorbası ve yemek suyu gibi gıdalarla çocuğu beslemeye çalışırlar ama bu tamamen yanlış bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir: Zayıf Bebeklere Hangi Mama Kilo Aldırır?

Bebeklerin sindirim sistemi 6 aydan önce ek gıda için hazır değildir. Ek gıdayı sindirebilecek enzimler ve organlar ancak 6 aydan sonra hazır hale gelir. Bu nedenle, bebeklerinize 6 aydan önce ek gıda verme girişiminde bulunmayın. Sağdan soldan duyduğunuz bilgilere güvenmeyin. Minicik bebeklerin organları bizim gibi değildir.

bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı

bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı

Ek Gıda Olarak Bebeklere İlk Hangi Gıdalar Verilmeli? Ne İle Başlanmalı?

Bebeklerde ek gıdaya elma suyu ile başlanması tavsiye edilir. Öğleden sonra saat 16:00 gibi iki beslenme saati arasında ara öğün olarak yarım elma suyu verilebilir. Elmayı cam rendeden geçirip temiz bir mendilden süzüp sıkarak suyunu çıkarın. Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa kaşıkla, mama ile besleniyorsa küçük bir biberonla verebilirsiniz.

Elmanın ekşi olmamasına dikkat edin. Amasya elması olursa çok daha iyi olacaktır. Organik elma bulursanız çeşidi çok da önemli değildir.

Eğer bebek hazırladığınız elma püresini bitirmediyse endişelenmeyin. Bitirmesi için ısrar etmeyin. Bitirirse de engellemeyin. Bu ilk seferden sonra alışması için birkaç gün zaman verin. İlk hafta sadece elma suyu ve gün aşırı vermeye dikkat edin.

Sonrasında miktarı arttırabilirsiniz. Ancak, asla doyacak kadar vermeyin. Her meyveyi veremeyebilirsiniz. Eğer bebek yutmuyor ve diliyle kaşığı itiyorsa veya ağzından çıkarıyorsa daha hazır değildir. 10 gün sonra bir daha deneyebilirsiniz.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş için ayrıca, şeftali, armut, erik, muz, mandalina gibi meyveler de verebilirsiniz. Meyvenin tamamı bebek için fazla gelebilir. Bu yüzden ilk başlarda yarım olarak verilmesi önerilir. Direk püre olarak da yedirebilirsiniz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecini daha rahat atlatabilmeniz için sizin için daha öncesinde bebekler için ay ay ek gıda beslenme tablosu sayfası hazırlamıştık. Bu tablodan bakarak planlamanızı yapabilirsiniz. Ek gıdaya geçen bebeklerin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Aşağıdaki kuralları göz ardı etmeyin.

Bebekler ek gıdaya ne zaman başlamalı

Bebekler ek gıdaya ne zaman başlamalı

  • Ek gıdaya ilk başladığınızda iki, üç kaşık vermelisiniz. Türk kadını olarak çocuklarımıza fazla yedirmeye bayılırız! Ancak unutmayın, O’nun midesi küçücük!
  • Hazırladığınız miktarı bitirmesi için asla zorlamayın. Eğer o gün istemezse 10 gün daha bekleyin ve tekrar deneyin.
  • 10. Aya kadar en fazla 2 öğünü ek gıda olacak şekilde planlayın.
  • 9. Aydan önce meyveyi püre halinde verin.
  • 12. Aydan önce yumurta vermeyin. Yumurtaya başladığınızda ise beyazı ile başlayın.
  • Bal her derde devadır. Fakat, bebeklerde değil! Bebeğinize 2 yaşından önce bal vermeyin.
  • Patlıcan, bakla, şeker, cips, gazlı içecekler gibi gıdaları mümkün olan en geç zamanda verin. Hatta şeker, cips ve gazlı içecekleri mümkünse hiç vermeyin.
  • Sakatat ve salam, sucuk gibi yiyecekler ise 2 yaşından sonra verilmelidir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi, dış dünyaya alışma ve adaptasyon sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Yediklerine dikkat ederek alerjisi olabilecek gıdaları teşhis edebilirsiniz. Özellikle çilek, kivi, domates gibi gıdalar alerji yapabilme potansiyeli en yüksek olanlardır. Bebeğinizin bu tür gıdalara karşı alerjisi olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü Nasıl Artar?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.