Bebekler İçin İyi Bir Uyku Düzeni Oluşturma ve Bebek Uyku Düzeninin Korunması

18.08.2023
Bebekler İçin İyi Bir Uyku Düzeni Oluşturma ve Bebek Uyku Düzeninin Korunması

Bebeğinizi iyi uyuması için eğitmiş, belirli rutinlerle bir uyku düzeni oluşturmuş ve hepsini mükemmel bir şekilde yapmış olabilirsiniz. Ama bu işin sadece başlangıcı.

Şimdi en önemli şey geliyor, o da bu Bebekler İçin İyi Bir Uyku Düzeni sağlamak… İşte burada ailelere büyük görev düşüyor. Yarattığınız bu uyku düzeni çok değerli ve uyku düzenini beslemeniz, uyku düzenini korumanız, zorlukları sakince ve sabırla aşmanız çok önemli.

 

Gelin hep birlikte Bebekler İçin İyi Bir Uyku Düzeni sağlamak için karşılaşılan sorunlara ve bu zorlukları nasıl aşabileceğinize bir göz atalım.

Bebeklere Uyku Alışkanlıkları Sağlama ve Uyku Düzeninin Korunması

Bebeklere Uyku Aliskanliklari Saglama ve Uyku Duzeninin Korunmasi

 

 • Bebeğiniz karyolaya geçiş yapana kadar (2,5-3 yaşına kadar) tatile mutlaka park karyolası ile çıkmalı veya kaldığınız yerde park karyolası/bebek karyolası kullanmalısınız. Asla yere veya yanınıza koymamalısınız.
 • Elbette ayrı oda seçeneği varsa onu tercih etmelisiniz ama böyle bir seçenek her zaman mevcut olmayacak, aynı odada uyumak zorunda kalacaksınız. Bebeğinizle aynı odada uyuyorsanız, gece uyandığında sessizce beklemelisiniz.
 • Park yatağının kısa kenarı normalde kapalıdır. Bu kısmı yatağa bakacak şekilde ayarlayabilir ve doğrudan oradan görülmekten kaçınabilirsiniz. Kalkar seni görürse uyuyormuş gibi yap, uyanık olduğunu öğrenirse seninle oynar 😉
 • Kalabalık bir ortamdaysanız (misafir tatilde veya evde olsa bile) yatmadan yaklaşık 15 dakika önce insanlardan ayrılmalı, baş başa vakit geçirmeli ve sakinleşmelisiniz. Daha sonra odasına gidip rutinlerinizi yapıp yatabilirsiniz.
 • Seyahatte ve tatilde bebek arabasında/arabada biraz uyuyabilirsiniz ama denge çok önemlidir. Dışarıda bir gün geçirdiyseniz, ertesi gün yatakta daha fazla uyumaya çalışmalısınız. Farklı yerlerde yatsa bile her gün yatağında en az birkaç kez şekerleme yapmasına ve ihtiyacı olan uykuyu almasına dikkat edin, aksi takdirde uyku eksikliği oluşur ve sorunlara neden olabilir.
 • İlk kez bir odada yattığı zaman, odaya alışması için etkinlik boyunca o odada zaman geçirmesi gerekir.
 • Tatile gidiyorsanız uyku arkadaşınızı, alışık olduğunuz çarşafı, dinlediğiniz müziği veya uyurken alışık olduğunuz benzeri eşyaları mutlaka yanınıza alın. Onu ne kadar evinde ve alıştığı ortamda hissettirirseniz, yeni yerine alışması o kadar kolay olacaktır.

Hastalık Durumunda; Bebeklerin Uyku Düzeninin Korunması

 

Hastalik Durumunda Bebeklerin Uyku Duzeninin Korunmasi

(Diş çıkarma, açıklanamayan uyanmalar )

 • Bebeğinizin ateşi düşükse (37-38) ve ruh hali normalse ilacını verin, uzanın ve her zamanki gibi yürüyün. Ancak gece 2-3 saatte bir o uyurken girin ve sessizce kontrol edin. Hafif bir hastalığınız varsa veya diş çıkarıyorsanız, geceleri bebeğinizin sesini çok duyabilirsiniz, ancak genellikle kısa süre sonra tekrar uykuya dalarlar. Bu uyanışlar sırasında hızlıca adım atıp hemen yanınıza adım atarsanız muhtemelen sizi görüp daha çok ağlayacaklardır. Ateşi yüksekse (39-40+) zaten yatıramıyoruz. Zaman önemli değil. Önce kabuğunu soyup ateşini düşürüyoruz, gerekli işlemleri yapıyoruz ve ateşi düşüp iyileşince,
 • Bebeğiniz gece ağlayarak uyandı, hasta değil, çok beklediniz ama susmadı. Onu fazla heyecanlandırmamak için ateşini ölçer, bezini kontrol eder, bir sorun varsa düzeltir ve siz de sırtına vurup çıkıp gidebilirsiniz. tekrar bekle Ancak herhangi bir sorun olmamasına rağmen yine de ağlayabilir. Böyle bir durumda yanına gidip kucağınıza alabilir, birlikte başka bir odaya geçebilir, kucağınızda 15-20 dakika dinlenip (sessizce oturarak), biraz su içtikten sonra odasına dönüp onu öpebilirsiniz. ve uzanır, bir süre sonra uykuya dalar. Böyle bir B planı zor durumları sakinleştirmek için kullanılabilir, ancak onları uyutmak için kullanılamaz.

Diğer Durumlarda; Bebeklerin Uyku Düzenini Koruma

 • Bebeğiniz yatağa tutunup ayağa kalkıyorsa müdahale etmeyin, kendi kendine geriye yaslanmayı öğrenmeli. Herhangi bir yeni fiziksel yetenek bir süreliğine uykusunda sorunlara neden olabilir, ancak ona sabırla fırsat verirseniz kısa sürede bu duruma alışır ve şevkini kaybettiği için artık her birinin önünde dakikalarca duramaz. uyku
 • Uyanma süreleri yaşla birlikte artar. Örneğin 7 aylık bir bebek için yaklaşık 2,5-3 saat; 10 aydan itibaren 3-4 saat sürer. Bebeğiniz eskiden 10-15 dakikada uykuya dalarken şimdi uykuya dalması 30 dakika sürüyor, uyanma sürelerini artırmanız gerekebilir. Genellikle 6 ile 7 ay arasında günde 2, 15 ile 18 ay arasında günde 1 şekerlemeye geçiyoruz. Uyanma saatleri arttıkça uyuyan kişi sayısı azalmaktadır. 15-18 aylıkken başlayan tek gündüz uyku hali 3-4 yaşlarında tamamen ortadan kalkar.
 • Tatilde yatak getirebilirsiniz ama misafirlere götürmediğiniz için bebeği uyutmak zordur. Bebeği gece misafir etmek zaten söz konusu değil 😉 Gündüz giderseniz gidiş-dönüşte uyuması onun için en uygunu.
 • Dışarıda uyumaktan bahsetmişken… Bebeğiniz bebek arabasında ya da arabada uyumasını bilirse çok rahat edersiniz. Hafta sonları rahatlıkla dışarıda uyuyabilirsiniz. Dışarıda yattığı zaman uyku süresi pek doğru değil, siz genelde 3 saat uyuyorsanız 3.5-4 saat uyandıktan sonra arabada da uyuyabilir. Gündüz arabada bu şekilde uyuyorsa ve gideceğiniz yere vardığınızda hala uyuyorsa, onu kaldırıp uyanana kadar (acil bir işiniz yoksa) arabada yanında oturmamanızı öneririz. ). Araba şekerlemeleri genellikle uzun sürmez, yaklaşık 30-45 dakika sürer çünkü onları aldığınızda uyanabilirler.

 

Bebeğin uyku düzenini bozan başlıca zorluklar

Bebegin uyku duzenini bozan baslica zorluklar

Ancak başka zorluklarla da karşılaşabilirsiniz ve bunları sakince ve sabırla çözmelisiniz. Bebeklerin çok hızlı büyüdüğünü ve büyüme sürecinde çok şey yaşadığını unutmayın. Her biri ayrı ayrı çözülmesi gereken bir süreç ama sakin ve rahat olduğunuz sürece bu zorlukları kolaylıkla aşabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Bebeğinizin uykusunun her anının tadını çıkarmayı unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.