Son Adet Tarihime Göre Kaç Haftalık Hamileyim? Nasıl Hesaplarım?

21.08.2023
Son Adet Tarihime Göre Kaç Haftalık Hamileyim? Nasıl Hesaplarım?

Kadınlar, ilk birkaç hafta  hamile olup olmadıklarını bilemezler. Ancak adetiniz geciktikten sonra kendinize ” hamile miyim ?” diye soruyorsunuz. Soru işaretleri oluşmaya başlar. Son adet tarihine  göre hamilelik tarihi bilinebilir. 

Son Adet Tarihine  Göre Hamilelik Tarihi

Son Adet Tarihine Gore Hamilelik Tarihi

Hamilelik belirtileri her hamilelikte ve her hamile kadında farklı olabilir ancak genel olarak adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

Meme ve meme uçlarında hassasiyet, bulantı, kusma, baş dönmesi, bayılma, halsizlik, bazı besinlere karşı aşırı istek, kokulara karşı hassasiyet, bel, sırt, kasık, vajinal akıntı, kanama, vücut sıcaklığında yükselme gibi belirtiler dışında adet gecikmesi Gebelik belirtisi olarak söylenebilir .

Hamilelik Hesabında Son Adet Tarihinin Önemi Nedir?

Hamilelik Hesabinda Son Adet Tarihinin Onemi Nedir

Son adet tarihi , doktorun ilk muayeneden itibaren kadın doğum uzmanı-jinekoloğa ve anne adayına sorduğu bilgilerdir. Doktor gebelik muayenelerinde ultrason makinesinin data bölümüne son adet tarihi bilgilerini girerek anne adayı muayenesinde bebeğin gelişimini hafta hafta takip edebilir . Son adet tarihi de bebeğin beklenen doğum tarihini belirler. Bu nedenle hamileliğin başlangıcından hamileliğin sonuna kadar anne adayları son adet tarihini unutmamalıdır . Son adet tarihini hatırlayamayan hamileler için, yaklaşık bir tarih çıkarılmaya çalışılarak bebeğin gelişimi takip edilir ve beklenen doğum tarihi verilir.

Son adet tarihime göre acaba kaç haftalık hamileyim?

Son adet tarihime gore kac haftalik hamileyim 2

Gebelik haftasını belirlemek için doktorlar döllenme gününden değil, son adetin ilk gününden itibaren sayarlar. Adetleri geciktiği için hamile olduğundan şüphelenen kadınlar genellikle internetteki kadın doğum sitelerinde gebelik haftasını otomatik olarak belirleyen takvimlere veya gebelik haftalarını gösteren programlara bakarak meraklarını gidermeye çalışırlar{2 } Son adet döneminden sonra bazı telefon uygulamalarında bulunuyorsunuz.. Bir yandan kadın platformlarında yazılanları takip ediyorlar. Sisteme girilen verilere göre sonucun olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın adet döngüsünde gecikme olduysa en kısa sürede güvenilir bir kadın doğum uzmanına gitmeli ve Muayene ve Gebelik olup olmadığını netleştirmelisiniz. kan testleri.

guldane logo

 

Uzmanlara göre döllenme, son adet döneminden sonraki ilk 15 güne denk geliyor. Anne adayında gebelik başlamışsa bu durum çok yenidir. Elde edilen sonuçlara göre anne adayı son adet tarihini, 2 haftalık gebelik belirtilerini , 3 haftalık gebelik belirtilerini{2}, 4 haftalık gebelik belirtilerini {2} yazıp kadın doğum uzmanına giderek hepsini detaylı bir şekilde incelemeye başlar. 5 haftalık hamilelik belirtileri.

Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar muayeneleri sırasında ultrason cihazı kullanarak annenin rahmini kontrol eder ve amniyotik kesenin oluşup oluşmadığını tespit eder. Muayenede gebelik oluştuğu tespit edilirse anne adayından annenin son adet tarihi bilgisi alınıp ultrason makinesinde işlenir ve ilk muayenede bebeğin beklenen doğum tarihi belirlenebilir.

Bebeğin doğum saatinin son adet tarihine göre hesaplanması

Bebegin dogum saatinin son adet tarihine gore hesaplanmasi

Anne adaylarının hamilelikten sonra ilk sordukları şeylerden biri bebeğin doğum tarihinin ne zaman denk geleceğidir. Bebek doğum tarihleri ​​uygun bir yöntem kullanılarak tahmin edilebilir.

Bir anne adayı olarak bebeğinizin beklenen doğum tarihini son adet tarihinize 7 gün ekleyerek, bulduğunuz tarihten 3 ay geriye giderek ve sonraki aya bir yıl ekleyerek hesaplayabilirsiniz . dır-dir. Ancak anne adayının adet düzensizliği varsa bu ay yumurtlama tarihi değişebilir. Bu, bebeğin doğum tarihinde tutarsızlıklara yol açabilir.

bebeginizin beklenen dogum tarihi

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.