Vajinismus Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Tedavisi Nedir?

Bu sayfamızda 10 kadından birinde görülen vajinismus hastalığı hakkında bilgiler alacağız. Vajinismus nedir? Neden olur? Vajinismus tedavisi nedir? Vajinismus hastalığı nasıl tedavi edilir? Belli başlı cevaplandıracağımız sorular bu şekilde olacak. Yazımızın devamında daha fazlasını bulabileceksiniz.

Vajinismus Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Tedavisi Nedir?

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan vajinismus hastalığı, tabiri caizse kadınların hayatını kabusa çevirir. Bu yazımızın konusu vajinismus hastalığı üzerine olacak. Vajinismus nedir? Neden olur? Vajinismus belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Vajinismus tedavisi nedir? Kısaca bu soruları cevaplandıracağız.

İnsan vücudunda çok sayıda kas vardır. Her kasın yer aldığı bölgeye göre farklı özellikleri olmakla birlikte, vücudumuzdaki kasların en önemli görevi esneme özelliği sayesinde insanı hareket etmesine yardımcı olur. Bu bağlamda, kadınlarda vajina bölgesinde de kaslar mevcuttur. Bu kaslar cinsel ilişki esnasında esner ve böylece cinsel ilişki gerçekleşir.

Cinsel ilişki esnasında yeterince esneyemeyen kaslar oluşması durumuna vajinismus denir. Vajinismus hastalığı olan kadınların cinsel hayatı yok gibidir. Çünkü kasılan kaslar, vajinal bölgeye girişe izin vermez, cinsel birliktelik yaşanmaz. Bu, hem kadın hem de erkek için oldukça san sıkıcı bir durumdur.

Vajinismus neden olur

Vajinismus neden olur

Neyse ki vajinismus hastalığının tedavisi vardır. Yazımızın devamında vajinismus tedavisi nedir? Bu hastalık nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını da alacağız. Önce nedenlerine göz atalım. Vajinismusun oluşma nedenleri nelerdir? Bu soruyu cevaplayalım.

Vajinismus Nedir? Neden Olur?

Bu sorunun cevabı sadece bir tane değildir. Vajinismus oluşmasında belli başlı nedenler söz konusudur. Bunları sırasıyla belirttiğimizde travmatik olaylar, cinsel mitler, istemsiz şekilde gerçekleşmiş olan evlilikler, anne ve babanın katı tutumları, hamile kalma korkusu gibi etkenler tüm bu sorunlara zemin hazırlayabilir. Vajinismusun ana nedeni psikolojik oluşudur.

İlginizi Çekebilir: Hamileyken Adet Olunur Mu?

Genellikle saymış olduğumuz tüm bu faktörlerde artık çoğu bayandan görülmeye başlanan bir durumdur. Özellikle hamile kalma korkusu, çoğu kadında daha çok fazla takılan konulardan birisidir. Hamile kalmaktan çekinildiği için bilinçaltına bu durum yerleşmektedir.

Doğal olarak ilişki esnasında da kasların kasılmasına neden olunur. Bu tür psikolojik durumlar vajinismus hastalığının oluşmasını tetikler.

Vajinismus belirtileri hemen hemen her kadında aynıdır. Vajinismus tedavisi nedir, nasıl tedavi edilir? sorularının cevaplarına geçmeden önce vajinismus belirtilerini şu şekilde inceleyebiliriz;

Vajinismus tedavisi nedir

Vajinismus tedavisi nedir

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler sizde varsa, acilen bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Vajinismus belirtileri şu şekildedir;

  • Vajinismus hastalığının en belirgin belirtisi cinsel ilişki esnasında vajinada meydana gelen kasılmadır. Bu kasılmalar, vajinadaki kasların esnemesine izin vermez. Bu sebeple cinsel ilişki için gerekli ortam oluşmaz.
  • İlişki için ne kadar istekli olunsa dahi bu kasılmalardan dolayı cinsel ilişki gerçekleşmez.
  • İstemsiz biçimde bacakların vajina bölgesini kapatma isteği olur.
  • Bu kapatma isteğinin fitil ve tampon gibi şeylerin kullanılmasında da olur.
  • Kısmi olarak cinsel ilişki gerçekleşse dahi vajinada ağrı olur.
  • Vajinada sürekli kuruluk olur.
  • Muayene esnasında korku duyulur.
  • Vajinadaki kasılma ve ani kapatma isteği jinekolog muayenesinde de yaşanır.

Vajinismusun belirtileri yukarıdaki gibi sıralanabilir. Bu belirtileri siz de hissediyorsanız, vajinismus hastalığının sizde de olması oldukça yüksek ihtimaldir. Bu yüzden en kısa sürede jinekoloğa muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Vajinusmus Tedavisi Nedir?

Genelde kadınların çoğu bu rahatsızlığını söyleme konusunda geri planda kalabiliyor. Vajinismus, iç organları tutma görevi gören kasların cinsel ilişkiye girildiği sırada istemsiz şekilde kasılması sonucu cinsel birlikteliği sürdürememe durumudur.

Hal böyle olunca da sağlıklı bir cinsel birliktelikten söz etmek ne yazık ki mümkün olmuyor.

İlginizi Çekebilir: Adet Sancısına İyi Gelen Yatış Pozisyonu

Hatta öyle ki cinsel birlikteliğin olmamasından dolayı çiftler arasında da problemler yaşanabiliyor. Ne yazık ki günümüz koşullarında çoğu kadında sıkça görülen bir problem olarak gün yüzüne çıkıyor. Her 10 kadından biri vajinismus hastalığı ile karşı karşıya kalıyor.

Bilinmesi gereken bir önemli husus ise bu kişinin isteğine bağlı gelişen bir durum değildir. Her ne kadar kadının cinsel arzusu çok fazla olsa bile istemsiz bir şekilde kasılmalar sonucunda cinse ilişkiye girmek zor olabiliyor. Üstelik kasılmalar sonucunda da ilişki sırasında bir acı hissetmeye başlanır.

Vajinismus belirtileri nelerdir

Vajinismus belirtileri nelerdir

Nasıl Tedavi Edilir?

“Vajinismus nasıl tedavi edilir?” “Vajinismus tedavisi nedir?” gibi sorular en sık sorulan sorulardandır. Her hastalığın bir çözümü olduğu gibi vajinusmusa yakalanan kişiler için de işe yarar yöntemler söz konusudur. Bu dönem içerisinde ilk iş olarak cinsel terapiste başvurmanız gerekir. Fakat içinizde bir iyileşme arzusu olması gerekir.

Psikolojik olarak bu hastalığın üstesinden gelebileceğinize inanmanız son derece önemlidir. Eğer olmazsa diye düşünmeyin. Ne yaparsanız yapın olumlu sonuçlara bir türlü ulaşamazsınız. Bu yüzden vajinismus olan kişilerde psikoloji çok önemlidir.

Seanslar gerçekleşirken kişinin endişelerinin nereden kaynaklı olduğu anlaşılmak için detaylı bir inceleme yapılır. Cinsel terapi sırasında yapılacak olan özel metotlar sayesinde kişinin yine cinsel birlikteliğe sıcak bakması sağlanır. Böylelikle cinsel birleşme sırasında kasılmalar ortadan kalkar.

İlginizi Çekebilir: Kendimi Sürekli Yorgun ve Mutsuz Hissediyorum Ne Yapabilirim?

Vajinismus tedavisi nedir sorusunun cevabı, profesyonel destek almaktır diyebiliriz. Vajinismus hastalığı görülen kadınların en kısa sürede bir jinekoloğa ve cinsel terapiste başvurmaları gerekir. Kısa bir tedavi sonrası bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Vajinismus nedir tedavisi nasıl yapılır

Vajinismus nedir tedavisi nasıl yapılır

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.