Evde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? Evde Yüksek Ateşi Düşürme Yolları

Bu sayfada hepimizin başına gelen yüksek ateş konusunu işliyoruz. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde evde yüksek ateş nasıl düşürülür sorusuna yanıt arıyoruz. Evde yüksek ateş düşürme yöntemleri nelerdir? Ateşi düşürmek için iyi gelen bitkisel çözümler, evde yüksek ateşi düşürmek için bilinen ve bilinmeyen yöntemler hakkında bilgiler alacağız.

Evde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? Evde Yüksek Ateşi Düşürme Yolları

Yüksek ateş, herkesin mutlaka başına gelen ortak sorundur. Bu yazımızda evde yüksek ateş düşürme yolları hakkında bilgiler alacağız. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde evde yüksek ateş nasıl düşürülür sorusuna cevap alacağız. Muhtemelen birçoğumuzun bildiği, ancak bilmeyenlerin de olduğu evde yüksek ateşi düşürmek için yapılan farklı yöntemleri inceleyeceğiz.

Yüksek ateşi düşürmede etkili bitkisel çözümleri ele alacağız. Yaygın olarak uygulanan yöntemleri inceleyeceğiz. Vücut ısısı kaç derece olursa yüksek ateş olarak değerlendirilir? Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde evde yüksek ateşi düşürmek için yapılması gerekenleri ele alacağız.

Yüksek Ateş Neden Olur?

Yüksek ateş, insanın vücut ısısının normalden daha yüksek seviyelere çıkması olarak tanımlanabilir. Vücudun korunma amacı ile verdiği bu tepki, aynı zamanda bir hastalık belirtisidir. Normal şartlar altında sağlıklı bir insanın vücut ısısı, 36 ila 37 derece aralığında olarak kabul edilir. Ancak, çeşitli nedenlerle bağlı olarak bir kişide 36 – 37 derece olması gereken vücut ısısı derecesi artabilir. Vücut ısısının artması (yüksek ateş) hem bebek veya çocuklar hem de yetişkinler için bir sorunun olduğunun işareti olarak değerlendirilir.

Ateşin 38 – 39 hatta 40 dereceye kadar çıkması yüksek ateş olarak kabul edilir ve vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekebilir. Ateş, çok yüksek değilse ve bunun dışında başka bir sorun yoksa, evde ateş düşürme yöntemleri uygulanabilir. Yazımızın devamında evde yüksek ateş nasıl düşürülür sorusuna detaylıca değineceğiz.

Ancak, evde yüksek ateşi düşürmek için yapacağımız uygulamalara rağmen ateş hala düşmüyorsa, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Özellikle bebeklerde yüksek ateş sonucu meydana gelen havale, bebeklerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, özellikle bebeklerde yüksek ateşin devam etmesinin hayati bir risk olduğu unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Nedenleri

Evde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Evde yüksek ateşi düşürmenin yolları yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık göstermektedir. Çocuklar ve yetişkinler için ateş düşürücü ilaçlar olsa da birçok kişi böyle durumlarda ilaç kullanmak istemeyebilir. Bu durumda ilk yapılması gereken doğal yollarla ateşi düşürmeye çalışmaktır. Yaygın olarak evde yapılan yüksek ateşi düşürme yolları başlıca şunlardır;

  • Temiz bir havluyu çeşmede soğuk su ile ıslatıp, sıktıktan sonra koltuk altı, kol, bacak ve kasık gibi ateşin çok hissedildiği bölgeler ovulabilir. Islatılan havlu sıkılıp fazla suyu alındıktan sonra bunu alın bölgesine koymak ve kuruyana kadar bekletmek de oldukça etkili bir yöntemdir. Islak havlu kuruduktan sonra eğer hala ateş düşmemişse tekrar aynı işlem uygulanmalıdır.
  • Ilık bir duş almak da yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Elma sirkesi, vücut ısısını çekme özelliğine sahiptir. Elma sirkesinin bu özelliğinden dolayı evde doğal yöntemlerle yüksek ateş düşürme yöntemleri arasında en sık uygulananlardan birisidir.

Elma Sirkesi İle Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda evde yüksek ateşi düşürmek

Çocuklarda evde yüksek ateşi düşürmek

  • Bir kabın içinde elma sirkesi ve ılık su karıştırıldıktan sonra bunun içine havlu batırılır.
  • Fazla suyunu sıktıktan sonra bununla vücut ovulur ve tekrar karışıma batırılıp, fazla suyu sıkıldıktan sonra alına koyulur.
  • Elma sirkesi karışımı, çocuklarda evde yüksek ateş düşürme yolları arasında en sık uygulanan yöntemlerden birisidir. İsteyenler bunun yerine küvete ılık su doldurup, bunun içine biraz da elma sirkesi koyup 15 dakika bu suyun içinde kalabilirler. Bu yöntem sayesinde vücut elma sirkesini emer ve ateşin düşmesini sağlanabilir.
Yüksek Ateşe Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözümler

Yetişkinlerde evde yüksek ateş nasıl düşürülür sorusunun bitkisel yolları arasında bazı bitki çayları da bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanı ada çayıdır. Ada çayı, terlemeyi sağlayarak vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Bunun için 1 çay fincanı kaynar su ve birkaç tane ada çayı yaprağına ihtiyaç vardır. Ada çayı yaprakları fincandaki kaynar suyun içine koyulur ve fincanın üzeri kapatılarak birkaç dakika demlenmesi için beklettikten sonra içilebilir. Ada çayını sade olarak içemeyenler bunun içine biraz bal, şeker ya da limon ilave edebilirler.

Bebeklerde Ateşi Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklerde evde yüksek ateş düşürme yöntemleri, yetişkinlerden biraz daha farklı olmaktadır. Bebek 1 yaşından küçük ise ılık su ile yıkanmalı ya da vücudu ılık suya batırılmış bir havlu ile ovulmalıdır. Sonrasında suya batırılmış ve fazla suyu alınmış bir havlu bebeğin alnına koyulabilir. Bebek banyo yaptırıldıktan sonra hemen üzeri giydirilmelidir. Ateşi yükselen bebeğe çok fazla kıyafet giydirilmemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Mevsimsel Grip Belirtileri

Bebek ve çocuklarda yüksek ateşi düşürmek için ayak bileklerine ıslak çorap da koyulabilir. Çeşmenin altında ıslatılan çorap sıkılarak fazla suyu alınır. Daha sonra ıslak çoraplar bebeğin ayak bileğine koyulur ve kuruyana kadar bu şekilde bekletilir.

Evde yüksek ateş nasıl düşürülür

Evde yüksek ateş nasıl düşürülür

Çoraplar kuruduktan sonra eğer gerek görülürse tekrar aynı işlem uygulanabilir. Evde kolayca yapılabilen bu basit ve etkili yöntem bebeklerin ve çocukların ateşini düşürüp onların rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebekler için evde mutlaka ateş düşüren şuruplar bulundurulmalıdır. Parasetamol özelliği olan ve piyasada en çok bilinen Calpol ve Dolven ateş düşürücü şuruplarının her ikisinin de evde bulunmasında yarar vardır. Bebekte sadece yüksek ateş belirtileri varsa 1 saat arayla dönüşümlü olarak bu ateş düşürücü şuruplar verilebilir. Bebek başka semptomlar da gösteriyorsa bebeği çocuk doktoruna göstermekte fayda vardır.

Yüksek ateşi olan kişilerin bolca sıvı tüketmesi de ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. Bazen herhangi bir hastalık olmadığı halde vücuttaki sıvı kaybı nedeni ile ateş yükselebilir. Bu tarz durumlarda kişinin bol bol su ve meyve suyu tüketmesi sorunun çözümünde yardımcı olabilir.

Yüksek ateş bebeklerde ve çocuklarda havale geçirmeye neden olabileceği için bu konuda dikkatli davranılması gerekmektedir. Ateş her bebekte olur diyerek önemsememek son derece hatalıdır. Yukarıda evde yüksek ateş nasıl düşürülür sorusunun cevabını merak edenler için evde yapılabilecek yöntemleri inceledik.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür

Yukarıda saydığımız evde yüksek ateşi düşürme yollarını uygulayıp bebeğinizin, çocuğunuzun ya da yetişkin birinin ateşi hala düşmüyorsa, en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna görünmenizi tavsiye ederiz. Umarız bu sayfada evde yüksek ateş nasıl düşürülür? Evde yüksek ateşe ne iyi gelir? Evde bebeklerde yüksek ateşi düşürme yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabildiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.