Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Nelere İyi Gelir?

Şifalı bitkiler konularında bu yazımızda zencefili işliyoruz. Toz zencefilin faydaları nelerdir? Zencefil nasıl tüketilir? Nelere faydalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Toz zencefilin en önemli faydaları bu yazımızda olacak.

26.06.2023
Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Nelere İyi Gelir?

Şifalı Bitkiler kategorisine zencefil ile devam ediyoruz. Bu yazımızda toz zencefilin faydaları nelerdir? Bu konuya değineceğiz. Toz zencefil nasıl tüketilir? Nelere faydalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Toz zencefilin sağlık açısından en önemli faydaları bu yazımızda olacak.

Güneydoğu Asya kökenli bir baharat türü olan zencefil, birçok sağlık sorunlarını ortadan kaldırmada faydalı bir bitkidir. Sindirim sistemine olan faydaları saymakla bitmeyen zencefil, kış günlerinde soğuğa karşı direnç arttırıcı özelliği ile de bilinir. Zencefilin çeşitleri şu şekildedir;

  • Taze zencefil
  • Toz zencefil
  • Zencefil yağı
  • Zencefil suyu

Görüldüğü gibi zencefili çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Ayrıca, piyasada kolaylıkla bulunabilen bir besindir. Dilediğiniz çeşitleriyle satın alınıp tüketilebilir. Peki toz zencefilin faydalarını daha da açacak olursak;

İlginizi Çekebilir: Limon Sarımsak Kürü Faydaları

Toz Zencefil Nelere İyi Gelir?

Gaz Birikimini Önler

Vücudunuzda gaz birikimini önleyerek şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece kendinizi daha hafif ve özgüvenli hissedebilirsiniz. Bunun için bir parça taze zencefili çiğneyerek vücudunuzdaki gazı atmaya başlayabilirsiniz. Toz haline getirerek de içilebilir.

Zencefil tozu faydaları

Zencefil tozu faydaları

Kilo Verdirir

Yağ yakıcı özelliği ile ayrıca tokluk hissi veren zencefil, kilo kontrolünde veya diyetlerinizde kullanabileceğiniz bir türdür. Toz yada taze zencefilin çayını demleyerek hem kilo vermekte programınıza destek olursunuz hem de sindirim sisteminizin güçlenmesini sağlarsınız. Kilo vermek isteyen kadınların zencefili mutlaka denemelerini tavsiye ederiz.

Karaciğer Dostudur

Toz zencefil, vücudun en önemli organlarından karaciğerde yağlanmaya karşı büyük bir savaş verir. Obezite yada diğer etkenlere bağlı olarak karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluk veya yağlanma gibi bir sorun bulunuyorsa, zencefil bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çeşitli şekilde tüketilebilir.

Zencefil Kalp Sağlığına Faydalıdır

Zencefil, kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltir. Kanda pıhtı oluşumunu engeller ve tansiyonu dengeler. Bu nedenle düzenli zencefil tüketen kişiler daha sağlıklı bir kalbe sahip olur. Kalp sorunu olanların taze zencefil ve toz zencefil tüketmeleri sağlık açısından önerilir.

Astıma Karşı Faydalıdır

Astım ve alerjik solunum yolu hastalıklarını önleme yöntemleri arasında zencefil yer almaktadır. TH2 baskınlığından kaynaklandığı öne sürülen alerjik hava yolu inflamasyonunu büyük ölçüde rahatlatıcı etkisi vardır.

Kanser Düşmanıdır

Meme kanseri başta olmak üzere diğer birçok kanser türüne karşı toz zencefil çok faydalıdır. İçerisinde yer alan organik bileşenler, cilt kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri oluşumunu önleyici etkiye sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mide Bulantısına İyi Gelir

Bazı kronik hastalıklar mide bulantısı ve kusma yapar. Ya da kullandığınız bir ilaç sonrası uzun süre mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çayı sizi bu dertten kurtarabilir.

Toz zencefilin faydaları

Toz zencefilin faydaları

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Zencefil, sindirim sisteminin en iyi dostları arasında yer alır. Yediklerimizin çok daha hızlı vücuttan atılmasını ve yemek sonrası yükselen şekeri dengeleyen etkiye sahiptir. Sindirim sorunu yaşayanların zencefili düzenli olarak tüketmelerini öneririz. Toz zencefilin bağırsakların çalışmasında da önemli faydası vardır.

Soğuk Algınlığına Karşı Etkilidir

Birçok kış çayı, atom, bitkisel karışım vb. ürünün içerisinde zencefil yer almaktadır. Çay şeklinde demleyerek kullanıldığında terleme yoluyla vücuttan toksinleri atar ve vücudu sıcak tutar. Grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Zencefili soğuk algınlığı tedavisi için kullanacaksanız çayını yapmanızı öneririz.

Kabızlığa İyi Gelir

Zencefilin sindirim sistemine iyi geldiğini daha önce belirtmiştik. Bir sindirim sistemi sorunu olan kabızlık sorununa karşın toz zencefil çayı iyi gelir. Zencefil çayı, kabızlık yaşayan kişilerin tüketmesi gereken şifalı bitkilerden birisidir.

Sinir Sistemine Faydalıdır

Toz zencefil içerisinde Antiinflamatuar ve antioksidan özelliği taşıdığından beyin ve sinir sistemi için faydaları bilinmektedir. Orta yaş üzeri kadınların hafızasını güçlendirdiği yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Düzenli toz zencefil çayı içmek, Alzheimer hastalığına karşı korunmanıza fayda sağlar.

İlgili Yazı: Kayısı Sabununun Cilde Faydaları

Toz Zencefilin Faydaları Saymakla Bitmez

Toz zencefilin faydaları sadece bu kadar değildir. Zencefilin bütün faydalarını saysak sanırım sıkılıp okumaktan vazgeçebilirsiniz. Bu yüzden biz de bir uzman görüşüne yer verelim dedik. Zencefilin nelere iyi geldiğini anlatan bir videoya yer vermek istedik. YouTube’da Prof. Dr. Serdar Akgün hocanın anlatımıyla yeşil zencefil ve toz zencefilin faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Artıları ve eksileri ile zencefil bitkisi hakkında bilmemiz gereken bütün bilgiler verilmiş.

 

Yeşil zencefil

Yeşil zencefil

Umarız bu yazımızda zencefil ve toz zencefilin faydaları ile ilgili önemli bilgiler alabildiniz. Merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabildiniz. Farklı bir şifalı bitki ve faydaları için “Şifalı Bitkiler” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.