Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Yeşil Erik Kaç Kalori? Besin Değeri?

Bu sayfada herkesin çok sevdiği bir yaz meyvesi olan yeşil eriği ele alıyoruz. Yeşil erik faydaları nelerdir? Yeşil erik kaç kalori? Besin değeri, hamilelikte yeşil erik yemenin faydaları nelerdir? Yeşil erik zayıflatır mı? Yeşil erikle neler yapılabilir? Cevap arayacağımız belli başlı sorular bu şekilde olacak.

05.06.2023
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Yeşil Erik Kaç Kalori? Besin Değeri?

Şifalı bitkiler ve meyveler bölümünde bu yazımızda yeşil eriği ele alıyoruz. Yeşil erik faydaları, besin değeri, yeşil erik kaç kalori? Hamilelikte yeşil erik yemenin faydaları nelerdir? Yeşil erik zayıflatır mı? Yeşil erikle neler yapılabilir? Cevap arayacağımız belli başlı sorular bu şekilde olacak.

Kısacası yeşil erik hakkında bayanların en çok merak ettiği konulara değinmeye çalışacağız.

Yeşil eriği kişiye özel beslenme programına ekleyerek kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Hızlı kilo vermek için yeşil erikten faydalanabilirsiniz. Diyet listelerinde ara öğün olarak verilen meyve porsiyonuna eklenen bu meyve kilo vermeye yardım eder. Yeşil erik, birçok diyet programında yer alan bir meyvedir. Dolayısı ile yeşil erik zayıflatır mı sorusuna, kilo vermede yeşil eriğin iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yeşil Erikle Neler Yapılabilir

Yeşil Erikle Neler Yapılabilir

Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil erik, C, A vitamini, lif, potasyum ve fosfor yönünden zengin bir besindir. Ayrıca, yeşil eriğin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yüksek asit içeriği olan bir meyvedir.
 • Yeşil eriğin içinde bulunan sitrik asit, vücuttaki laktik asidi etkisiz hale getirir. Böylece kişide yorgunluk, bitkinlik gibi durumları önler. Vücudu dinç tutar.
 • Yoğurt, peynir, ayran gibi ürünler ile tüketilirse kalsiyum emilimini arttırır. Diş ve kemik yapısını korur.
 • C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Düzenli ve mevsiminde yeşil erik tüketmek diş etlerini korur.
 • Yeşil erik faydaları arasında en önemlilerinden biri, yeşil erik kan şekerini düzenler. Bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır. Bu bağlamda, yeşil erik zayıflatır mı sorusuna, “Evet” yeşil erik zayıflatır cevabını verebiliriz.
 • Anti aging etkisi vardır ve yaşlanmayı önler. Bağ doku yenilenmesini hızlandırarak vücudun sıkılaşmasını destekler.
 • Yeşil erik yemek, kansızlığı önlemede değerli bir besindir. Özellikle yumurta ve kırmızı et tüketimi sonrasında yeşil erik yenilirse, demir biyo yararlılığı arttırılır.

İlginizi Çekebilir: Kinoa Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Kaç Kalori ve Besin Değeri

Yediğimiz her şeyin bir kalori ve besin değeri vardır. Bu değerler özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından merakla takip edilir. Yeşil erik, A, C ve K vitaminleri içeren bir meyvedir. Ayrıca, B1 vitamini, folat, kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum ve kalsiyum içerir.

Yeşil eriğin içerisinde bulunan lif, kişinin uzun süre tok kalmasına ve sindirim sistemine yardımcı olur. Bu yüzden yeşil eriği diyet listelerinde çok sık görürüz.

Yeşil erik zayıflamak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Yeşil erik zayıflatır mı? Tabii ki yeşil erik tek başına zayıflatmaz ama zayıflamak isteyenlerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği bir besindir.

200 gram yeşil erik sadece 94 kaloridir.

Yeşil erik, tuz ile birlikte tüketilmemelidir. Tuz ile tüketilirse vücutta ödem oluşmasına neden olur. Sindirim sistemini düzenlemek, kilo vermeyi desteklemek ve kilo verme sürecini hızlandırmak için günde 200 gram erik tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil erik faydaları

Yeşil erik faydaları

Hamilelikte Yeşil Erik Faydaları

Hamilelikte yeşil erik yemek, hem bebek hem de anne için oldukça faydalıdır. Hamilelikte çoğu anne adayı kabızlık sorunu çekmektedir. Yeşil erik, sindirim sisteminin çalışmasında faydalıdır. Bu sayede bağırsaklar yumuşar ve kabızlık sorununa faydası olur.

Bebek için gerekli olan C vitamini, A vitamini ve E vitamini bünyesinde hapseden yeşil erik tüketildiği takdirde bebeğin gelişimine faydalı olacaktır.

Ancak yeşil erik faydaları çoktu bir de madalyonun diğer yüzü var. Her yiyecek gibi yeşil eriğin de aşırı tüketimi mide ekşimesi ve bağırsak florasının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yeşil erik de sınırlı ve yeter sayıda tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle diyet yapanların bir porsiyonda 5 taneyi geçmemelidir. çünkü şeker ihtiva etmektedir.

Meyveleri mevsiminde tüketmek de önemli olan bir ayrıntıdır. Zamansız piyasaya sürülen yeşil erik buzhanede beklemiştir ve vitamin değeri kaybolur. Aslında en güzel ve faydalı olan dalından koparıp yiyebilmektir. Eğer böyle bir fırsat bulursanız sakın kaçırmayın.

İlginizi Çekebilir: Yulaf Ezmesi Hakkında Merak Edilenler

Yeşil Erikle Neler Yapılabilir?

Yeşil erikle çok şey yapılabilir. Tatlılardan, pastalara, yeşil erikli ıslak kekten reçele kadar bir çok şeyde kullanılabilir. Yeşil erik dediğimizde aklımıza gelen ilk şey, yeşil erik kompostosu olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra yeşil erik marmelat için de çok sık kullanılan bir meyvedir.

Şimdi de kısaca yeşil erikle neler yapılabilir inceleyelim;

 • Erikli Alman pastası üzerine konulabilir.
 • Yeşil çayla erik suyu karışımı soğuk içecek yapılabilir.
 • Ana yemeklerin yanına komposto olarak ikram edilir.
 • Yeşil erikli tart oldukça lezzetlidir.
 • İçecek olarak yine yeşil erikle kompostoya benzer şerbet yapılabilir.
 • Pasta üzerine tat vermek için tercih edilebilir.
 • Yeşil erik ile reçel oldukça popülerdir.
 • Erikli kek de çok iyi gider.
 • Cin için yeşil erik de tercih edilebilir.

Yeşil erik hem lezzetli bir yaz meyvesi, hem kullanışlı ve yararlı besindir. Kilo vermede etkilidir. Hamilelikte yeşil erik faydaları bakımından bebeğe de çok faydası vardır. Kısacası yeşil erik, oldukça faydalı, besin değeri ve kalori bakımından kilo aldırmayan bir meyvedir.

Yeşil erik zayıflatır mı

Yeşil erik zayıflatır mı

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.