Bigoreksiya Nedir? Kas Dismorfisi (Bigoreksiya) Türleri, Bigoreksiya Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıkla ilgili konulara Bigoreksiya diğer adı Kas Dismorfisi olan psikolojik hastalık ile devam ediyoruz. Bu yazıda Bigoreksiya nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir? Kas Dismorfisi (Bigoreksiya) nasıl tedavi edilir? Bigoreksiya türleri nelerdir? Cevaplarını alacağımız sorular belli başlı bu şekilde olacak. Daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

13.07.2023
Bigoreksiya Nedir? Kas Dismorfisi (Bigoreksiya) Türleri, Bigoreksiya Belirtileri ve Tedavisi

Güldane ailesi olarak sağlıkla ilgili konularımıza Bigoreksiya diğer adı ile Kas Dismorfisi konusu ile devam ediyoruz. Bu sayfamızda Bigoreksiya ile ilgili merak edilenlere değineceğiz. Bigoreksiya nedir? Kas Dismorfisi (Bigoreksiya) belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Nasıl tedavi edilir? Bigoreksiya çeşitleri nelerdir? Cevaplarını alacağımız sorular belli başlı bu şekilde olacak.

Bigoreksiya ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler alacağız. Bu sayfamızın konusu olan Bigoreksiya (Kas Dismorfisi) ile yakın alakalı “Yeme Bozukluğu Nedir?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. İkisi birbiri ile yakın alakalı konulardır. Şimdi Bigoreksiya nedir? kısaca değinelim…

Bigoreksiya Nedir?

Bigoreksiya, genellikle erkeklerde görülen vücut yapısının istenilen seviyede olmadığı düşüncesi meydana getiren psikolojik bir bozukluktur. Kadınlarda ise yeteri kadar kilo veremediği ya da kilo alamadığı düşüncesini meydana getirir.

Bigoreksiya, kadınların, özellikle de genç kızların vücut ağırlıkları veya imajlarıyla ilgili olumsuz düşüncelere sebebiyet verir. Bununla birlikte, Bigoreksiya teşhisi konan her 4 kişiden yaklaşık 1’i erkektir.

Kısacası Bigoreksiya, hem erkeklerin hem de kadınların başına gelebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bigoreksiya, anabolik steroid kullanan kişilerde sıklıkla görülür. Bigoreksiyanın kesin nedeni bilinmemektedir.

Bununla birlikte birçok doktor genetik, fiziksel, sosyal ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonunun Bigoreksiya oluşumuna etki edebileceğini belirtmiştir. Ancak, hemen hemen bütün uzmanların ortak noktası, serotoninin Bigoreksiyaya neden olduğudur.

Kadınlarda Bigoreksiya sendromu

Kadınlarda Bigoreksiya sendromu

Yeme bozukluğuBigoreksiya, Kas Dismorfisi ve Anoreksiya nervoza gibi rahatsızlıklar, her cinsiyetteki bireyleri etkileyen ciddi psikiyatrik bozukluklardır. Bu yazıda genel olarak erkeklerde görülen Bigoreksiya üzerine odaklanacağız. Ancak, kadınlarda görülen Bigoreksiya da hemen hemen değerleri taşır. Sadece Bigoreksiya’ya neden olan psikolojik düşünceler değişebilir. Örneğin; erkeklerde yeteri kadar kas yapamama, kadınlarda kilo alamama/verememe gibi.

Araştırmalar, ABD’de yaklaşık 10 milyon erkeğin Bigoreksiya’nın etkisi altında olduğunu belirtiyor. Türkiye’de bu konuda herhangi bir açıklamaya rastlayamadık.

Kas Dismorfisi Ne Demek? Kimlerde Görülür?

Bigoreksiya ile karşı karşıya kalan birisi, kilosu ve/veya vücut şekli hakkında aşırı derecede endişelenebilir ve yemek yeme konusunda endişe duyabilir. Yemeklerini ciddi şekilde kısıtlamak veya yedikten sonra kusmak (Bulimia) gibi sağlıksız seçimler yapabilirler. Ayrıca sağlıkları için tehlikeli bir noktaya kadar aşırı egzersiz yapabilirler.

Genel olarak Bigoreksiya çeşitleri şu şekildedir;

 • Anoreksiya Nervoza: Kişinin kalori alımını ciddi şekilde kısıtladığı ve/veya önemli ölçüde düşük vücut ağırlığına yol açan davranışlarda bulunduğu durumdur.
 • Bulimia: Kişinin aşırı yeme döngüleri ve kusma, müshil kullanma, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlar yaşamasıdır.
 • Duygusal yeme bozukluğu: Kişinin rutin olarak kısa bir süre içinde çok miktarda yemek yerken yeme üzerindeki kontrolünü kaybettiği hissine kapıldığı, ardından utanma, kendinden tiksinti duyma veya depresif belirtiler gösterdiği durumdur.

Bigoreksiyanın ortak belirtileri cinsiyete ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Bugüne kadar daha fazla araştırma kadınlar arasındaki Bigoreksiyaya odaklanmış olsa da son araştırmalar erkekler arasındaki yeme bozuklukları ve düzensiz yeme semptomları hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

Bir yeme bozukluğunu ya da Bigoreksiyaya maruz kalan kadınlar, (özellikle zayıflığı toplumsal bir değer olarak destekleyen kültürlerde) kendilerini zayıflatmak için aşırı çaba harcayabiliyorlar. Buna karşılık Kas Dismorfisi erkeklerde ise çoğunlukla kaslarını ve vücutlarını geliştirme düşüncesi ile ortaya çıkar. Zorunlu olarak egzersiz yapabilir ve yiyecek alımını sınırlayabilirler.

Erkeklerde Bigoreksiya Belirtileri

Bigoreksiya (Kas Dismorfisi) hem fiziksel hem de duygusal sağlık sorunlarına neden olabilir. Kas Dismorfisi olan biri davranışlarını gizleyebilir veya toplumsal beklentilere uyuyormuş gibi görünebilir. Bu da tespit edilmesini zorlaştırabilir. Şiddetli kilo kaybı veya yeme ile ilgili katılık ve kiloyla ilgili davranış, Bigoreksiya’nın en belirgin belirtilerinden bazılarıdır.

Erkeklerde olan Bigoreksiyayı tespit etmek zor olabilir. Erkekler için yaygın yeme bozuklukları, bulimia ve aşırı yeme bozukluğunu içerir. Anoreksiya sunumlarının aksine, bulimia ve Bigoreksiya genellikle ciddi kilo kaybına neden olmaz. Bu da Bigoreksiyanın tespit edilmesini zorlaştırır.

Erkeklerde Bigoreksiya belirtileri

Erkeklerde Bigoreksiya belirtileri

Düzensiz yemek yiyen biri, Bigoreksiya riski altında olabilir. Düzensiz beslenmek, öğün atlamak, aşırı diyet yapmak ve belirsiz zamanlarda yemek yeme üzerinde kontrol kaybı hissi sayılabilir. Sizde veya tanıdığınız birinde Bigoreksiya olup olmadığını merak ediyorsanız, aşağıdaki belirtileri takip etmeniz gerekir.

Bigoreksiya Belirtileri:

 • Sürekli karın kaslarını “baklava” kas olarak bilinen kas tanımı yapma düşüncesi içeresinde olmak.
 • Düzenli olarak zorunluymuş gibi egzersize katılmak. Spor salonunda saatler geçirmek. Yoğun tempoda egzersizler yapmak.
 • Katı bir yeme düzenine sahip olmak.
 • Her zaman vücut şeklinden, kas yapısından veya boyutundan şikayet etmek.
 • Bigoreksiya sendromu görülen insanlar vücut imajlarına takıntılıdır. Sürekli geliştirme düşüncesi içerisinde olmak.

Bigoreksiya nedir sorusunu bir de şu şekilde tanımlayabiliriz; Kas dismorfisi, diğer adıyla Bigoreksiya nedir? Bu hastalık, bir yeme bozukluğu değil, bir tür vücut dismorfik bozukluğudur. Bu, bir kişinin saplantılı bir şekilde gerçeği yansıtmasa bile kusurlu bir görünüm olarak gördüğü şeye odaklandığı bir psikiyatrik bozukluktur. Bigoreksiya sendromu durumunda, birisi kaslı olmadığını veya yeterince kaslı olmadığını hissedecektir.

İlginizi Çekebilir: Duygusal Küntleşme Nedir?

Erkeklerin yaklaşık %0,5’inde kas dismorfisi olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte, kadınlarda da Bigoreksiya hastalığı meydana gelebilir.

Kas Dismorfisi (Bigoreksiya) Olan Kişilerin Özellikleri

Kas dismorfisi belirtileri bir takım yeme bozukluğu belirtileriyle örtüşebilir. Bazı insanlar kas dismorfisini “ters anoreksiya” olarak adlandırır. Anoreksi, çok büyük veya fazla kilolu olma düşünceleriyle karakterize edilirken, kas dismorfisi olanlar çok zayıf olduklarına veya gerçekte olduğundan daha küçük kaslara sahip olduklarına inanırlar. Sürekli daha fazla kas yapma düşüncesi içerisinde olurlar.

Kas dismorfisi (Bigoreksiya) sendromu olan biri şunları yapabilir:

 • Yeterince kasları olmadığına dair sürekli düşünceleri vardır.
 • Diğer insanların onları çok zayıf veya kassız bulduğuna inanır.
 • Bazen günde birkaç kez egzersiz yapar veya ağırlık kaldırır.
 • Aynalarda sık sık kendilerini kontrol eder veya görünümlerinden rahatsızsa aynalardan kaçar.
 • Kas yapmak için çok miktarda protein tüketme ihtiyacı olduğunu düşünür.
 • Kas yapmak için anabolik steroidler veya diğer performans arttırıcı ilaçlar kullanır.

Bigoreksiya hayatınızı birçok yönden etkileyebilir. Kas dismorfisi olan kişiler genellikle düşük benlik saygısına sahiptir. Semptomlar, ilişkilerini olduğu kadar iş veya okul performanslarını da olumsuz etkileyebilir. Kas geliştirmek için performans arttırıcı ilaçlar kullanmak, kalp veya karaciğer sorunları dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bigoreksiya nedir? Ne demektir öğrendik. Bigoreksiya hastalığının ne kadar ciddi olduğunu belirtmek için burada son zamanlarda yaşanan üzücü bir olayı örnek vermek isteriz. Sosyal Medya fenomeni Joesthetics olarak bilinen Jo Lindner daha 30 yaşında yeme bozukluğu ve Bigoreksiyaya bağlı çeşitli hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bigoreksiya nedir

Bigoreksiya nedir

Bigoreksiya Tedavisi

Bir yeme bozukluğu veya kas dismorfisi (Bigoreksiya) ile mücadele eden biri, herhangi bir semptomu veya sağlıksız alışkanlığı maskelemek veya gizlemek için büyük çaba sarf edebilir. Bu koşulların uzun vadeli sağlık, sosyal ve duygusal risklerinin farkında olmak önemlidir.

 

Kendinizin veya sevdiğiniz birinin yeme bozukluğu veya kas dismorfisi ile mücadele ettiğini düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir doktora görünmekte fayda vardır. Akıl sağlığı danışmanlığı, psikologlar zihinsel olarak size yardımcı olacaktır. Fiziksel olarak ise kardiyoloji uzmanları yardım edecektir. Bigoreksiya hastalığı bazı ilaçlar ile tedavi edilebilir. Doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Umarız Kas Dismorfisi Bigoreksiya nedir? Kimlerde görülür? Bigoreksiya belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili doyurucu bilgiler aldınız. Şunu unutmayın, Bigoreksiya psikolojik bir hastalıktır ve kurtulmak için profesyonel yardım almak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.