Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Gebe Olduğumuzu Ne Zaman Anlarız?

Artık evde hamile olduğunuzu anlamak çok zor değil. Bu yazıda evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü ve diğer kadın platformlarındaki yorumlara göre gebeliğin erken ve ilk belirtilerini inceliyoruz. Hamileliğin ilk belirtileri ortaya çıkınca hamile olduğumuzu nasıl anlarız? sorusunun cevabını hemen alabilirsiniz. Peki, nedir bu belirtiler? Bu yazıda bunların hepsini bulabilirsiniz.

19.07.2023
Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Gebe Olduğumuzu Ne Zaman Anlarız?

Gelişen teknoloji sayesinde evde hamile olduğumuzu anlamak artık çok zor değil. Bu yazımızda evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü acil yardım konumuzda değiniyoruz. Hamileliğin belirtilerini ve bir takım ipuçları ile hamile olduğumuzu nasıl anlarız? sorusunun cevabını hemen alabilirsiniz. Hamile olup olmadığınız konusunda takip etmeniz gereken ipuçlarını bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde, bazen hamilelik testindeki iki küçük çizgiyi görmeyi beklemek zor gelebilir. Özellikle ilk bebek ve uzun süre bebek sahibi olmayı bekleyen anne adayları için! Gebe kalmaya çalışırken deneyimlediğiniz herhangi bir yeni duyguyu aşırı analiz edebilirsiniz. Şişkin misin? Acıyan göğüsler? Hamileliğin en yaygın erken belirtilerini ve küçük neşe demetiniz büyürken kendinizi daha rahat hissetmek için neler yapabileceğinizi inceliyoruz.

Bu yazımızla yakın alakalı daha önce “Hamilelik Belirtileri Nelerdir?” başlıklı bir yazı yayınlamıştık. O sayfamızda hamileliğin klasik belirtilerine değinmiştik. İlgili bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda ise evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü tavsiyeleri ve zamanlaması hakkında bilgiler alıyoruz. Evde hamile olduğumuzu nasıl anlarız sorusuna cevap arıyoruz.

Hamile Olduğumu Ne Zaman Anlarım?

hamile olduğunu nasıl anlarım

hamile olduğunu nasıl anlarım

Her kadının kendi annelik yolculuğu vardır. Bu nedenle belirtiler ve gebelik belirtilerinin zamanlaması değişebilir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk belirtilerini gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra fark etmeye başlayabilirken, bazı kadınlar ise gebelik belirtilerini gebe kaldıktan dört veya beş hafta sonra hissetmeye başlar. Bazı kadınlar adetleri fark edilir derecede geç olana kadar veya hatta hamileliğin daha da ilerisine kadar semptom hissetmeyebilir.

Daha önce yapılan bir araştırmaya göre çoğu kadın (yüzde 59) beşinci veya altıncı haftalarında gebelik belirtileri yaşarken, yüzde 71’i altıncı haftanın sonunda ve yüzde 89’u da sekizinci haftada semptomlar bildirdi. Hamile olduğunuzu düşünüyor ama herhangi bir belirti hissetmiyorsanız endişelenmeyin! Bazı kadınlar herhangi bir belirti hissetmezler ama sağlıklı gebelik geçirirler. Kendinizi şanslılardan biri olarak kabul edin!

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

İşte evde hamile olduğumu nasıl anlarım diye merak ediyorsanız kadınlar kulübü ve diğer kadın platformlarına göre hamileliğin ne zaman başladığı konusunda değerlendirmeler…

 • Kaçırılan Adet Dönemi

Evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü ve diğer tüm platformlara göre en yaygın belirtisi adet dönemi gecikmesi olarak değerlendirilir. Bir bebeğe hazır hissediyorsanız, muhtemelen bebeğin bu ay ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için tuvaleti her kullandığınızda regl döneminizi takip ediyor ve yakından izliyorsunuzdur. Adet gecikmesi, genellikle hamileliğin ilk belirtisi olarak bilinir ve bebeğin yolda olduğunun ilk işareti olabilir.

hamile olduğunu nasıl anlarsın

hamile olduğunu nasıl anlarsın

Hamile olduğunuzu anlamak için evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Sonuç pozitif ise ilk uygun zamanda doktorunuza görünmeniz gerekir. Kesin sonuç için doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ancak, evde hamile olduğumu nasıl anlarım diye merak ediyorsanız, ilk takip etmeniz gereken şey, adet döneminizin rutinin dışına çıkıp çıkmadığı olacaktır. Adet düzeninizde bir değişiklik varsa heyecanlanmak için bir sebebiniz var demektir. Hamile olabilirsiniz!

 • Göğüs Ağrıları

Göğüsleriniz hassas ve şiş mi hissediyorsunuz? Ağrılı göğüsler, gebelik için döngüyü tasarlamış olabileceğinizin başka bir belirtisidir. Ancak, ne yazık ki bazı kadınlar normal adet döngülerinin bir parçası olarak ağrı yaşayabilirler. Bundan dolayı farkı söylemek zor olabilir. Hamile kaldıysanız genellikle göğüsteki ağrı zamanla daha kötüleşir ve göğüslerinizin görünümündeki değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz.

 • Koyulaşan Areolalar

Gebe olup olmadığınızı anlamak ve evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü önerileri arasında size göğüslerinizin farklı görünmeye başlayabileceğini söylemiştik. Areolaların koyulaştığını fark ettiniz mi? Areola nedir diye soranlara, meme uçlarınızın etrafındaki kahverengi alandır. Bu alanlar gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra daha koyu ve daha büyük görünmeye başlayabilirler.

Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Kadınlar Kulübü Ortak Görüşleri

Koyu renge dönüşen meme ucundaki kahverengi halkalar, yani areolalar, hamileliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Ayrıca, areolaların kenarlarında daha görünür damarlar ve küçük çıkıntılar görmeye başlayabilirsiniz. Bunlara Montgomery tüberkülleri denir ve buradayken bebeğinizin emzirmeye hazır hale gelmesi için meme uçlarınızı yağlamaya yardımcı olurlar. Bu hamilelikte meme değişikliklerinin sadece başlangıcı olarak değerlendirilir.

Evde hamile olduğumuzu nasıl anlarız diye merak edenler, adet dönemi, göğüs ağrıları ve areoların etrafındaki değişiklikleri takip ederek hamile olup olmadıklarını gözlemleyebilir.

 • Yorgunluk Hali

Sadece günlük, her zamanki gibi rutin aktivitelerinizi yaparak kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Eğer gebe iseniz yorgunluk hali, hamileliğiniz boyunca ve sonrasında kalıcı olabilir. Vücudunuz, karnınızda büyüyen bebeğinize besin taşımak için daha fazla kan üretir. Gebeliğin ikinci üç aylık dönemde biraz daha fazla enerji hissetmeye başlamalısınız. Hamilelik Belirtileri ilk olarak kendinizi fazla yorgun hissettirir.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

 • Mide Bulantısı

Kahvaltıda yaptığınız sahanda yumurta kokusu bir anda midenizi bulandırıyor mu? Mide bulantısının gebelik belirtileri arasında en bilindik belirtilerden biridir. Değişen vücut fonksiyonları sonucu artan koku alma duyusu, genellikle sabah bulantısı ile ortaya çıkar. Bulantı, evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü yorumlarında her kadının verdiği cevaplardan biridir.

 • Şişkinlik

Hoş olmayan bir başka erken gebelik belirtisi de gazdır. Progesteron ve östrojen artışı karında şişlik meydana getirir. Ayrıca, karın ağrısı, şişkinlik, geğirme ve gaz çıkarmaya neden olabilir. Bu semptomlar, hamileliğin 9 ayı boyunca sürebilir.

Hamile Olduğumuzu Nasıl Anlarız? Kadınlar Kulübü Yorumları
 • Ruh Hali Değişiklikleri

Normal adet döneminize giden günlerde hissettiğinize benzer ruh hali değişimleri yaşamaya başlayabilirsiniz. Duygularınızdaki bu kontrol edilemeyen değişimler, özellikle östrojen ve progesteron düzeylerinin önemli ölçüde değiştiği ilk üç aylık dönemde hormonlarınızdaki değişikliklerden kaynaklanır. Hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunun cevabını ruh halinizdeki değişiklikleri gözlemleyerek de takip edebilirsiniz.

 • Kramplar

Ağrılı göğüslere benzer şekilde ani kramplar da hamileliğin erken bir belirtisidir. Genellikle şiddetli değillerdir. Ancak, şiddetli ağrınız varsa ve sadece bir tarafta görülüyorsa veya kramplara eşlik eden kanamalar varsa ve bu sizin adet semptomunuz değilse, hemen doktorunuza başvurmanızda yarar vardır. Bu belirtiler normal olmayabilir.

 • Lekeli Adet Kanaması

Yumurtlama ve cinsel ilişkiden yaklaşık 1-2 hafta sonra lekelenme fark ettiniz mi? Yerleşme kanaması olabilir. Lekelenme, gebe kaldıktan altı ila 12 gün sonra, döllenmiş bir yumurta rahminizin iç tabakasına derinlemesine girerek hafif bir tahrişe neden olduğunda gerçekleşir. Adetinizin başlangıcı ile karıştırabilirsiniz, ancak aslında beklediğiniz anlamına da gelebilir! İmplantasyon kanaması hafiftir ve ped veya tampon doldurmamalıdır. Genellikle açık pembe veya kahverengi renktedir.

 • Yüksek Bazal Vücut Sıcaklığı

Birçok kadın vücut ısısının hamile olduklarına dair bir işaret verebileceğinin farkında değil. Bazal vücut sıcaklığınızın grafiğini çiziyorsanız ve normalden daha yüksek bir okuma alıyorsanız, hamilelik testi almak isteyebilirsiniz. Grafik çizerken, bazal sıcaklığınız yumurtladığınızda zirve yapar, ardından adet döneminizin başlayana kadar döngünüzün ikinci kısmında kademeli olarak düşer. Ancak, döngü sırasında hamile kalırsanız, bazal sıcaklığınız düşmez. Bunun yerine yüksek kalacaktır.

Detaylı bilgi için Bazal Vücut Sıcaklığı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Sık İdrara Çıkma

Her zamankinden daha fazla tuvalete gitme isteği duyuyor musunuz? Daha sık idrara çıkma zorunluluğu kesinlikle yaygın bir hamilelik belirtisidir ve hamileliğiniz boyunca devam edecektir. Sık sık idrara çıkma belirtisi de evde hamile olduğumu nasıl anlarım kadınlar kulübü üyeleri tarafından en fazla söylenen gebeliğin erken belirtileri arasında yer alıyor.

evde hamile olduğumuzu nasıl anlarız

evde hamile olduğumuzu nasıl anlarız

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.