Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Nasıl Beslenmeliyiz?

Çoğumuz iş, okul, evlilik, çocuklar vs. derken hayat koşuşturması içerisinde sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme kavramlarını ikinci plana atabiliyoruz. Bu yazımızda sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız? Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı bir hayat için neler yapmalıyız? Bu gibi soruların cevaplarını arıyoruz.

24.05.2023
Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Nasıl Beslenmeliyiz?

Hepimiz hayat koşuşturması içerisinde sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız? Sağlıklı yaşam için nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek kavramlarını ikinci plana atıyoruz. Belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmaya çalışıyor ve bu konuda son derece titiz davranıyoruz.

Peki, hayat mücadelesindeki bu özeni sizce sağlığımız için de gösterebiliyor muyuz? Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeli, neler yapmalıyız? kendimize soruyor muyuz? Gelin birlikte sağlıklı yaşamın yolları neler? Sağlıklı hayat için beslenmemiz nasıl olmalı? Hep birlikte cevaplar arayalım.

Hayatımızın her anında yaşadığımız stres artık günümüz koşullarında kaçınılmaz bir hal almaktadır. İş yerinde veya evde nerede olursanız olun mutlaka bir iş yükünün altındasınızdır. Beraberinde ve artık hayatımızın bir parçası haline gelen kaygılarımız ve endişelerimiz de işin cabası.

sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz

sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz

Sağlıklı Yaşamanın Formülleri

  • Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Yaşamın Anahtarıdır

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna uzmanların verdiği ilk cevap olmuştur. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme olmazsa olmazdır. Bu konuda sayfalarca makale, kaynak bulabilirsiniz.

İşin özünde daima işlenmiş gıdaların ve şekerli içeceklerin kilo artışına ve bununla beraber sağlık sorunlarına sebep olduğu yer alır. Bu yüzden yediklerinizde kaç kalorinin olduğuna değil ne kadar sağlıklı olduğuna dikkat edin. Tabağınızın yarısını her zaman sebze veya meyve ile doldurun. Sağlığınızın daha iyiye gittiğini göreceksiniz.

Sağlıklı beslenmenin ana omurgası organik ürünler tüketmektir. Günümüzde maalesef her gıdada GDO dediğimiz genetiği değiştirilmiş ürünler mevcut. Biz mümkün olduğunda organik gıdalarla beslenmeliyiz ki sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz olan sağlıklı beslenme maddesine uyalım.

  • Düzenli Spor Şart

Atalarımız “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” diye boşuna dememişler. Spor metabolizmanızın hızını arttırarak daha sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır. Spor yapmaya karar vermeden önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmeli ve size uygun spor çeşitlerini seçmelisiniz. Yanlış yapılan sporun sakatlanmalara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı yaşamak

Sağlıklı yaşamak

  • Düzenli Sağlık Kontrolü

Vücudumuz kendi kendini onarabilen mucizevi bir mekanizmaya sahiptir. Fakat mekanizmamız bazı durumlarda, özellikle bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu durumlarda gelişen zararlı organizmalarla savaşma konusunda yetersiz kalabilir.

Bu yüzden düzenli yapılacak sağlık kontrolleri hastalıkları önleme veya olası bir hastalığı erken teşhis etme konusunda büyük önem taşımakta. Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyım diyorsanız, sağlıklı beslenme ve spordan sonra 3. sırayı düzenli sağlık kontrollerini koymanız gerekir.

  • Düzenli Uyku

Sağlıklı uyku düzeni oluşturmak sandığınız kadar zor değildir. Dengeli bir uykunun yaşamımızda olması sağlıklı kalabilmenin yolları için büyük gerekliliktir. Uyku, vücudumuzun dinlendiği ve kendini toparlayabildiği bir süreçtir ve kendimizi ne kadar bu süreç içerisine dahil edersek, sağlığımız ile ilgili o kadar az problemlerle karşı karşıya kalırız.

Yatakta bilgisayarla veya telefonla vakit geçirmek veya uzun süre televizyon izlemek gibi eylemleri yatak üzerinde yapmak kafanızdaki yatak kavramını bozabilir ve uykunuzu kaçırabilir. Bu yüzden bu tür eylemleri yatakta yapmamaya özen gösterin.

Sağlıklı hayat için ne yapmalı

Sağlıklı hayat için ne yapmalı

Bir yetişkin için 7 ile 8 saat kadar uyku yeterli görülmekte. Bu zaman dilimini korumak için geceleri belirli bir saatte yatın ve sabahları da daima belirli bir saatte uyanın. Uyku düzeninizi korumaya özen gösterin.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

  • Asla Sigara ve Alkol Kullanmamalıyız

Herhalde alkol ve sigara kullanımından uzak durmalısınız maddesini sağlıklı yaşam için neler yapmalıyım sorusunun cevabı olarak ilk sırada yazan birçok uzman vardır. Sağlıklı yaşam için yukarıda saydığımız bütün maddeleri yaptınız fakat sigara ve/veya alkol kullanıyorsanız bu çabalarınızın boşa gitmesi oldukça yüksek bir olasılıktır.

Özellikle sigara kullanımı, içerisinde bulunan onlarca zararlı madde yüzünden vücudunuza kalıcı hasarlar bırakır. Ne kadar spor yapsak, ne kadar sağlıklı beslensek bile sigaranın verdiği zararları önleyemeyiz. Bu yüzden sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız diyorsak, kesinlikle sigara ve alkol kullanmıyoruz. Kullanıyorsak bile acilen bırakmalıyız.

Her birimizin stresle başa çıkma yöntemi farklılık gösterebilir. Önemli olan stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulmaktır. Stres hormonlarının bağışıklık sistemine zarar verdiği bilinen bir konudur. Buna ilave olarak sigara ve alkol tüketimi de zamanla bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta ve vücudu hastalıklara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Kendinizi bilerek zehirlemeyin, sigara ve alkolü bırakmayı kendi çabanızla başaramıyorsanız yetkili kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusunun sigara bağımlıları için en zor yapılabilecek maddesi bu olabilir.

Ancak, sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyım diyorsanız, yukarıda saydıklarımızı harfiyen uygulamak sağlıklı yaşam için şarttır. Sigaradan ve alkolden uzak durma kuralı da dahil.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.