Ağız Yarası Sebepleri ve  Evde Tedavileri

26.03.2022
Ağız Yarası Sebepleri ve  Evde Tedavileri

Hemen hemen her kişide sıklıkla rastlanan bu yaraların sebepleri, etkileri ve geçme süreleri yaraların türüne göre değişmektedir.

Birçok kişinin yaşadığı ve çok fazla görülen sağlık bozulması durumu olan ağız yaraları tıbbi olarak aft olarak adlandırılır.  Birçok nedene bağlı olarak gelişen bu ağız yaralarının 6 sebebi arasında çok yaygın olarak gösterilen;

  • Yiyecek ve içecekler
  • İlaç alerjisi
  • Diş ve Diş eti Problemleri
  • Vücut direncini düşüren hastalıklar
  • Vitamin eksikliği
  • Stres ve kaygı

Bu gibi etkenler ağız yaralarına sebep olmaktadır. Ağız içinde sıklıkla tekrarlanan bu yaraların sayısı birden fazla olabilmektedir.

Genel olarak çıkan bu yaralar 7-10 gün içerisinde iz bırakmadan iyileşir. Ancak Herpes denilen ve uçuk virüsüne bağlı olarak ağız kısmında dudakta çıkan bu yaraların büyüklüğü ve iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

Ağız yaralarının çoğunun nedeni bilinmemekle birlikte birçok nedene bağlı olarak geliştiği de saptanmıştır. Gün içinde yaşadığınız birçok neden ağız yarasına sebep olmaktadır. Özellikle yiyecek ve içecekler birden ağız yarasının oluşmasına sebep olabilir.

 

Çok sıcak bir yenen yemek ya da içecek ağızda mukozanın zarar görmesine neden olarak yara oluşumuna sebep olabilir. Bununla birlikte diş sorunları, protez ve diş tedavisi sırasında ağızda hasar oluşmasıyla ağız yarası meydana gelebilir.

Kullanılan herhangi bir ilacın, yaşanılan herhangi bir rahatsızlık sonucu vücut direncinin azalması ile ağız kısmında yararlar oluşabilir.

Stresi kaygı ve üzüntü bu yaraların çıkmasını tetikleyen bir başka unsurdur. Ayrıca vücutta bulunan bazı vitaminlerin eksikliği de bu yaraların oluşumuna neden olmaktadır.

Bunun için ağız yaralarının nedenleri araştırılarak önlem alınması en doğru alternatif olacaktır.

Ağız Yaralarının Nedeni Araştırılmalı

Ağızda görülen yaralar he ne kadar basit gibi görünse de kendini sık sık tekrar ediyorsa mutlaka araştırılması gerekli. Bazı durumlarda bu yaralar farklı hastalıkların belirtileri olarak meydana gelebilmektedir.

Bunun için İç hastalıkları uzmanına giderek gerekli yardım alınabilir. Ağız yaraları B12 ve folik asit gibi demir eksikliği gibi nedenlerle oluşabilir.

Ayrıca Behçet hastalığı denilen hastalıkta bu rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle tam olarak ağız yarası nedenleri belirlenmeli ve bu şekilde tedavi edilmelidir.

Zararsız ve dış etkenler yüzünden yaşanan ağız yaraları kısa sürede tedavi edilebilmekte ve dikkat edilmesi halinde kendiniz uzun süre tekrarlamamaktadır.

Ağız Yaralarının Tedavisi

Ağız bölümünde kendini sık tekrarlayan ağız yaralarında tedavi için ilk basamak nedeninin belirlenmesi ve altta yatan hastalığı teşhis edilmesi ile sağlanmalıdır.

Bu sayede kolay bir tedavi yolu belirlenerek, altta yatan başa bir neden bulunmuyorsa direk olarak ağız yarasına müdahale edilir. Başka bir nedene bağlı olarak gelişen yaralar için nedenleri tedavi edilerek bir daha oluşmaması sağlanmalıdır.

Ağız yaralarının tedavi edilmesinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bunun için ağız içi hijyene dikkat edilmeli ve dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

En az 6 ayda bir diş kontrolü yapılması yara oluşmaması için en önemli faktördür. Ayrıca ağız yaraları için doktorun vereceği krem, gargara, solüsyon gibi ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Düzenli olarak kullanılması halinde 1 hafta içinde iyileşme görülmektedir.agiz yaralarinin sebepleri

Evde Yağız Yarası Tedavisi

Karşılaşılan ağız yaraları tedavisi önemli bir hastalığa bağlı değil ise evde de mümkün olmaktadır. İlk olarak ağız içine gerekli hijyeni göstererek tedavi için adım atabilirsiniz. Evde bulunan su ve karbonat ile hazırlanan karışım tedavi için uygun ilaç görevini yapacaktır.

Ayrıca yarım bardak suya 1 çay kaşığı katarak hazırlayacağınız sıvıyı 2 saat ara ile gargara yapabilirsiniz. Yediğiniz her gıdadan sonra ağzınızı iyice çalkalayarak ağız yarasını evde kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Ağız yarasını tedavi etmenin yanı sıra bir daha oluşmasını engellemek için gerekli önlemleri de alabilirsiniz.

Ağız Yaralarını Önlemek

Ağız yaralarının tamamını önlemek mümkün olmasa da basit ağız yaralarını önlemek alınacak bir takım önlemler ile mümkün olmaktadır.

Bu önlemler en azından sık sık tekrar etmesine engel olabilir. Bunun için çok sıcak yemek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

Yemek yerken yavaş çiğnenmeli, diş fırçalarken yumuşak hareketler yapılarak diş fırçalanmalıdır.

Stresten uzak durulmalı ve gerekli ağız hijyenine özen gösterilmelidir.

Bol su içilmeli, baharatlı gıdalar sonrasında ağız iyice çalkalanmalıdır.

Diş eti rahatsızlıkları gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Vitamin eksikliği bulunması halinde gerekli takviye yapılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.