Rota Virüs İshali Nedir? Rota Virüs İshali Tedavisi Nedir?

25.06.2023
Rota Virüs İshali Nedir? Rota Virüs İshali Tedavisi Nedir?

Rota virüs ishali genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen, ciddi sıvı kaybına neden olan bir bağırsak enfeksiyonudur. Rota Virüsü ağızdan dışkı yoluyla bulaşan bir virüstür. İlkbahar ve kış aylarında daha sık yaygın hale gelmektedir.

Rota Virüs İshali Nedir?

Rota Virüs ishalinin belirtileri arasında şiddetli ateş, kusma, bol sulu ve yeşil renkli dışkılama, karın ağrısı ve dehidrasyon gözlemlenmektedir. Dehidrasyon, vücutta aşırı su kaybı anlamına gelir ve bebeklerde ölümcül olabilir. Dehidrasyonun belirtileri arasında gözlerde çökme, ağız kuruluğu, daha az idrara çıkma, hızlanan nabız atışı ve bitkinlik vardır.

 

Rota Virüs ishalinin tedavisi yoktur. Virüsün bulaşması durumunda yapılması gereken kaybedilen sıvıyı geri kazanmak ve kusmayı önlemektir. Bebeklerin beslenmesine devam edilmeli, sık sık azar azar sıvı takviyesi yapılmalıdır. Tuzlu şekerli su, pirinç suyu, ayran gibi içecekler verilebilir. Anne sütü alan bebekler emzirilmeye devam edilmelidir.

 

İnek sütü, yağlı yiyecekler ve yoğun meyve sularından kaçınılmalıdır. Sıvı kaybı çok fazla olan bebekler hastaneye yatırılıp damar yoluyla sıvı verilmelidir. Ateş için ateş düşürücüler kullanılabilir (bilinçsiz olarak kullanmamak şartıyla).

Rota Virüs İshalinden Korunmanın Yolları

En etkili yolu aşıdır. Aşı, bebeklere 2 ve 4 aylıkken iki doz olarak ağızdan verilir. Bu aşı bebeklerde hastalığa yakalanmayı veya hastalığın şiddetini azaltmayı sağlar. Ayrıca bebeğinizin kişisel hijyenine dikkat etmek, ellerini sık sık yıkamak, hasta kişilerle temas etmemek de bulaşmayı önlemeye yardımcı olur.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.