Sporda Özgüven Nedir? Yüksek Özgüven Nedir?

Sporda Özgüven Nedir? Yüksek Özgüven Nedir?

Özgüven, kişinin bir konu hakkında veya hedeflediği bir olay hakkında kendisine güvenmesi ve inanmasıdır. Günlük yaşantımızda kendimizi birçok olayın içerisinde bulmaktayız. İlk defa deneyim kazanacağımız işten tutun deneyimli olduğumuz iş olmasına rağmen birçok farklı alanlarına yönelmek gibi. Bazı noktalarda ilk defa girişkenlik göstereceğimiz bir olay olduğu için bu durum bizleri tedirgin edebilmektedir. Tam da bu noktada özgüven devreye girmektedir ve kişisel gelişim noktasında bizlere olumlu yansımaları olmaktadır.

 

Sporda Özgüven Faktörü Nasıldır?

 

Spor, bizlerin daha iyi ve sağlıklı bir yapıya sahip olmamız noktasında önemli bir araçtır. Günümüzde de çoğu insanın uğraş alanı olduğu görülmektedir. Her konuda olduğu gibi sporda da özgüven oldukça önemlidir. Spor yapan bir birey ya zayıflamak ister ya sağlıklı yaşamak ister ya da güzel bir vücut yapısının olmasını ister. Bu durumlar spor yapanların genellikle kendilerinde hedef edindiği durumlardır. Ancak bazı durumlarda öyle bir hâl alıyor ki spora başlamak isteyen kişi kendisinde o cesareti göremiyor.

 

Nasıl mı yani? Kilosu çok olan bir kişi veya çok zayıf olan birisini düşünelim. Spora başlamadan önce birey kendisine sıkça ben yapamam, üstesinden gelemem düşüncesine kapılıyor. Bilindiği üzere spor, uzun uğraşlar ve çalışma gerektiren bir alandır. Hemen oldubittiye getirilmemelidir. Genellikle çoğu kişi buna kapılıp kısa zamanda bir değişim göremeyince başaramayacağını sanmaktadır. Hâlbuki her şey insanın kendisinde bitmektedir. Burada da bahsettiğimiz özgüven devreye girmektedir. Eğer ki kendimize inanır ve o cesareti yakalayabilirsek üstesinden gelinmeyecek bir şey yoktur. Kişi, kendisine ve yapabileceğine inanmalıdır ki o süreçteki azmi aynı paralellikte devam etsin.

 

Özgüven, aslında bir ihtiyaçtır. Sadece sporda değil hayatımızın her anında bizlerin barındırması gereken bir durumdur. Kişisel gelişim açısından da özgüven faktörü bizlerin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Hayatta önemli noktalara gelmiş insanlara baktığımızda genelde özgüveni yüksek ve cesaret edinmiş bireylerdir. Spor alanında da aynı durum mevcuttur. Eğer ki sporda istenilen verim almak isteniyorsa veya spor alanında fiziken veya ruhen bir ilerleme sağlanmak isteniyorsa birey önce kendisine inanmalıdır; bu durum sağlandığında adımlarını atmalıdır. Unutulmamalı ki, özgüven aynı zamanda hedeflerimizin kapısını açacak bir anahtardır.

 

Yüksek Özgüven Nedir

Yuksek Ozguven Nedir

Bireyin kendine yönelik iyi, olumlu duygular hissetmesi sonucu kendini iyi hissetmesidir. Bu iyi hissetme sonucunda kendisi ile ve çevresi ile barışık olması demektir. Özgüven, “yüreklilik, yiğitlik, cesaret” ve kişinin kendine güvenme duygusu olarak tanımlanabilecek kelimelerdir.

 

Özgüvenin Oluşumunu Ve Gelişimini Etkileyen Durumlar

 

Anne-Baba Davranışları

 

Boşanmalar

 

Babanın Yoksunluğu

 

Cezalar

 

Sorumluluk

 

Zeka

 

Başarı

 

Okul Ve Öğretmen

 

Kendine Bakış Ve Çevre

 

Akran Faktörü

 

Etkinliklere Katılma

 

Diğer Faktörler

 

Özgüven Türleri

 

1-Abartılı Özgüven

 

Abartılı özgüvene sahip insanlar, başkalarından üstün olduklarını düşünerek diğer herkesi hafife almaktan çekinmeyen kişilerdir. Bu, çok negatif bir özgüvendir. Çünkü sevgi dolu ve sağlıklı ilişkiler kurmakta zorlanırlar. Daima rekabet içinde olurlar ve zirveye çıkmak istiyorlar. Bu özgüven türü insanlar için mutluluk başarıdır. Ancak tavır ile mutluluk yakalanamaz. Başka kişileri dinlemeden, kendilerini eleştirmeden hareket ederler. Suçu sürekli etraflarında bulunan kişilere atarlar

kendi hatalarını düzeltemezler.

 

2-Yüksek Özgüven

 

Yüksek özgüvene sahip insanlar, kendilerine değer verir ve kendilerini kabul ederler. Bu, pozitif bir özgüven türüdür çünkü kişinin hayattan memnun olmasını sağlar. Arada hatalar olsa da bu kişiler, kendine güvenerek ortaya çıkabilecek sorunlara karşı cesur olurlar. Kendine inanıp, güvenen kişilerde bu özgüven vardır. Fakat bu özgüven kişiyi kibirli yapmaz. Kendilerini başkalarından da üstün görmezler. Sadece negatif olayların ve koşulların dengesinin bozulmasını istemez. Fakat özgüveni yüksek kişiler arasında dengesini kaybedenler olabilir. Yani özgüvenlerini her zaman koruyamayabilirler. Kişisel gelişim bağlamında kişiler, bu özgüveni örnek alarak ilerleyebilir bu, kişiyi daha ileriye götürür. Hayattan zevk almasına yardım edebilir.

 

3-Düşük Özgüven

 

Düşük özgüvene sahip insanlar, özgüveni yüksek olan insanların tam tersidir. Kendilerine değer vermezler, kendilerine güvenemezler, yeteneklerine güvenemezler, ortamda fikirlerini açık açık beyan edemezler. İçe kapanık olurlar sadece dinlerler başarısızlık korkusu kişiyi içten içer sarmalar. Düşük özgüvene sahip olan kişiler; her şey yolunda giderken mutlu gözükebilir ama işlerinde terslik olursa özgüvenleri birden düşüverir. Bu, kişiler kolayca etki altında kalabilen hassas kişilerdir. Ancak özgüveni düşük olup kendini koruyabilmiş kişilerde vardır. Bunlar, kararsız kalmış kişilerdir. Kendilerine az değer verirler ve çok az güvenirler. Hata yapmaktan çok korkarlar.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.