Yağ Bezesinin Sebepleri, Yağ Bezesi Nasıl Geçer

29.03.2022
Yağ Bezesinin Sebepleri, Yağ Bezesi Nasıl Geçer

Tipik özelliğine bakıldığında 1-3 cm arasında olduğu görülüyor. Deri altında bulunan ufak şişlikler olarak tabir edilebilir. “Yağ bezesi nasıl geçer? Yağ bezesine ne iyi gelir? üzerinde en çok araştırılan konulardan birisi olmuştur.

Kas ile cilt arasında bulunan doku şişliği yağ bezesi olarak adlandırılır.

Tıp dalında adına bakıldığında ise lipomadır.  Yağ bezesi, ağrılı değildir. Sert dokuya sahiptir.

Aynı zamanda yağ bezeleri kanserli bir dokuya sahip olmadığından dolayı aslında çokta korkulacak bir durum teşkil etmemektedir.

 

Bizlerde sağlık yönünden önemli olan bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Yağ Bezesi Nerede Çıkar?

 • Koltuk altı
 • Kol
 • Bacak bölgesi
 • Sırt üst bölgesinde
 • Omuzlarda
 • Kaba ette

Yağ Bezesi Neden Olur?

Nedeni kesin olarak bilinmiyor. Genelde uzmanlar yağ bezelerinin çıkma nedeninin daha çok fiziksel travmalara bağlı bir olgu olduğunu savunuyor. Aynı zamanda genetik faktörlerde yaz bezelerinin ortaya çıkmasına sebep olarak gösterilebilir. Ailenizde yağ bezesi bulunan kişiler varsa muhtemelen sizde de yağ bezelerinin çıkması kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Yağ Bezesi Kimlerde Görülür?

Vücudunuzda çıkan yağ bezeleri ay ve yılı kapsayabilir. Ailenizde yağ bezesi bulunan kişilerde genetik olarak yağ bezeleri çıkabiliyor. Fakat daha yaygın şekilde görülen kesime göz atıldığı zaman ise daha çok 40-60 yaş arasındaki kişilerde olduğu görülmüştür. Kadınlara oranla erkeklerde yağ bezelerine daha sık şekilde rastlanıyor.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? Yağ Bezesine Ne İyi Gelir?

Her ne kadar yağ bezesi için zararsız desekte, çoğu kişi yağ bezelerinden aşırı şekilde rahatsızlık duyabiliyor.

Rahatsızlık duymuş olduğunuz yağ bezeleri için ise ameliyatla alınma işlemlerine dilerseniz başvurabilirsiniz.

Ya da ameliyatla yağ bezelerini küçültme işlemlerine de başvurmanız mümkündür. Ayrıca yağ bezelerine bitkisel tedavilerde iyi geliyor.

Bitkisel ve doğal yöntemler sayesinde yağ bezelerinden kurtulabilirsiniz.

Yağ Bezesine İyi Gelen Elma Sirkesi

elma sirkesi su 2

Yağ bezesine karşı iyi gelen doğal yollardan olan elma sirkesini uygulayabilirsiniz. Bu sayede yağ bezesi oluşumunun yeniden tekrarlanmasını da durdurmaya yardımcı olacaktır.

Her gün düzenli olarak elma sirkesini tüketerek yağ bezelerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir bardak suyun içerisine bir miktar kadar elma sirkesini koyarak tüketmeniz gerekiyor.

Elma sirkesi, yağ bezelerinin yanı sıra sindirimi kolaylaştıran önemli özelliğe sahiptir.

Yağ Bezesine İyi Gelen Zerdeçal

zerdecal keten yagi

Bitkisel çözüm olarak zerdeçalda deneyebileceğiniz yollar arasında bulunuyor. Yağ bezenizin boyutunu daha fazla küçültmeye yardımcı oluyor.

Yağ bezeleri için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Topikal Kullanım İçin;

 • Bir çay kaşığı zerdeçalla birlikte 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu karıştırın. Yağ bezenizin üzerine hazırlamış olduğüunuz karışımı sürebilirsiniz. Bir bandaj aracılığıyla sürmüş olduğunuz yağ bezenizin üzerini bir süreye kadar bekletin.
 • Gece bu şekilde yatıp ertersi sabahta yıkayabilirsiniz. Tüketimini istiyorsanız bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak süt ile karıştırarak içebilirsiniz.

Yağ Bezesine İyi Gelen Hint Yağı

hint yagi 3

İyi huylu yağ bezeniz varsa hint yağı tedavi edici maksatlı olarak tercih edilebilir. Deri altında var olan yağ bezelerinin boyutunu daha fazla küçük hale gelmesine yardımcı olur.

Fakat daha çok yeni çıkan yağ bezeleri için daha etkili olduğu söylenebilir.

 • Hint yağını pamuğa geçirin. Yağ bezesinin olduğu yere güzelce sürün
 • Bölgeye birkaç dakika kadar masaj yapın
 • Yağ bezesi üzerinde pamuğu bırakarak bandajla sarın
 • Bir gece beklemeniz gerekiyor
 • Diğer gün yağı sürdüğünüz yeri yıkayabilirsiniz

Yağ Bezesine İyi Gelen Sarımsak

sarimsak zeytinyagi

Yağ bezesine karşı iyi gelen bitkilerden biri olma özelliğine sahiptir. İçeriğinde yer alan denosin, alisin ve parafinik polisülfik gibi maddeler bezelerin daha fazla büyümesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Yağ bezeleri üzerine kullanmak adına sarımsak yağı, zeytinyağı ve hint yağını güzelce karıştırarak bölgeye sürebilirsiniz.

Yağ Bezesine İyi Gelen Zencefil

zencefil yagi

Yağ bezelerinin oluşmasını önleyici bir bitkidir. Bu yüzden yağ bezeleriniz varsa zencefil rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zencefilin kullanımını şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Yağ bezesi üzerine zencefili birkaç damla kadar damlatın ve hemen ardından masaj yapın
 • Ayrıca yağ bezelerine iyi gelmesi için de her gün 2 bardak kadar zencefil tüketebilirsiniz

Yağ Bezesine İyi Gelen Dimetil Sülfoksit

dimetil sulfoksit

Likit ve jel olarak kullanacağınız Dimetil Sülfoksi, yağ bezelerini yok edici özelliğe sahiptir. Yağ bezelerinizden rahatsızlık duyuyor ve tedavi edilmesini istiyorsanız bu yola sorunsuz şekilde başvurabilirsiniz.

Yağ Bezesine İyi Gelen Az Yağlı Beslenmek

yagi azaltin

Yağ bezenizi daha da aza indirmek adına ne yediğiniz çok önemlidir. Yağ bezesine iyi gelen bir diğer etkili yöntemlerden birisi de az yağlı beslenmek olduğunu söyleyebiliriz. Kolesterol içeren besinleri sık tüketmeniz yağ bezelerin açığa çıkmasına neden olur.

Yağ Bezesine İyi Gelen İlave Öneriler

 • Pamuk eşliğinde yağ bezesine iyot sürebilirsiniz
 • Yağ yakmak ve metebolizmayı hızlandırarak yeni bezelerin çıkmasını engelleyebilirsiniz. Tüm bunları sağlayan yeşil çayı elinizden düşürmemeniz çıkıyor. Çünkü yeşil çay oldukça sağlıklı olduğu gibi yeni bezelerin çıkmasını da engelliyor.
 • Omega 2 yönünden zengin olan besinleri tercih etmeye gayret ediniz
 • Yağ bezesini kesinlikle sıkmayın
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.