32 bit ve 64 bit arasındaki fark nedir?

10.12.2022
32 bit ve 64 bit arasındaki fark nedir?

Son birkaç yıl içinde yeni işletim sistemi yüklemeye çalıştıysanız veya yeni bir bilgisayar aldıysanız, muhtemelen 32-bit ve 64-bit soruları da karşınıza çıkmıştır. Bu yazıda iki sistem arasındaki farklar ve avantajlardan bahsedeceğiz.

Bit nedir?

1 bit aslında binary digit (ikili basamak) kelimesinin kısaltılmışı. Bit terimi temel bilgisayar ünite birimiyken, 8 bit 1 byte oluşturuyor.

32-bit ve 64-bit arasındaki fark nedir hiç merak ettiniz mi ?

64-bit teriminin anlamı, 64-bit bilgisayar işlemcisinin 64-bit’teki belleği ve veriyi kullanabileceği anlamına gelir. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için bu bir şey ifade etmese de, herkesin anlayacağı dille özetlemek gerekirse; 64-bit bir bilgisayar 32-bit olana göre daha fazla bellek kullanabilir. Şöyle örnek verelim; bilgisayarı bir banka gibi düşünün. 64-bit bilgisayarda 64 veznedar olurken, 32-bit bilgisayarda ise 32 veznedar olurdu.

Yani 64-bit bir işlemci daha fazla bellek kullanabilir. Peki bu neden önemli? Çünkü 32-bit bilgisayarların kullanabileceği maksimum RAM miktarı var. Standart 32-bit bir bilgisayar sadece 3.25GB RAM kullanabilir ve bunun fazlasını işleyemez. Bilgisayarınıza her zaman daha fazla RAM eklemesi yapabilirsiniz fakat bunlar çalışmayacaktır. Diğer yanda 64-bit sistemler ise sınırsız RAM kullanabilir. Bu da 64-bit sistemlerin en büyük avantajıdır.

Diğer avantaj ise 64-bit işlemcilerin hızıdır. Yine banka örneğine bakarsak, daha çok veznedarın çalıştığı bir banka her zaman daha hızlı işlem yapacaktır. Aynı zamanda 64-bit bir bilgisayarda her programı (32-bitler de dahil) çalıştırırsınız fakat 32-bitlik bir işletim sisteminde 64-bit programları-oyunları vs. Çalıştıramazsınız.

Dolayısıyla eğer yeni bir işletim sistemi yükleme düşünceniz varsa, tavsiyemiz 64-bit olacaktır. 3GB üstü RAM’e sahipseniz ve hâlâ 32-bit işletim sistemi kullanıyorsanız da, bir an önce yeni nesil işletim sistemine geçmenizi tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.