Ağız Yoluyla Bulaşabilen Hastalıklar Nelerdir?

25.05.2022
Ağız Yoluyla Bulaşabilen Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıkların pek çoğunun nasıl bulaştığını ne yazık ki pek çok kişi bilmiyor.

Bu da tükürük ve öpüşme yolu ile bulaşan hastalıkların hayatı felç etmesine neden oluyor.

Aslında biraz dikkat ile bu hastalıklardan korunmak mümkün.

İşte ağız yoluyla bulaşan hastalıklar ve korunma yolları.

 

Ağız Yoluyla Bulaşan İnfeksiyöz Mononükleöz

Aslında bu hastalığın oluşum noktası bademcikler. Beyaz bir iltihaplanma tabakasına yol açıyor. Ayrıca en sık yetişkinlerden bebek ve çocuklara bulaşıyor.

Ağız yolu ile bulaşan bu hastalığa öpücük hastalığı da deniliyor. Burun akıntısı, ateş, halsizlik gibi sebepler ile kendini gösteren bu hastalığa neden olan ise virüsler.

Bu nedenle özellikle küçük yaşlardaki çocukların öpülmesi ya da çocuklara çok yakın mesafede konuşmak sakıncalı bulunuyor.

 

Ağız Yoluyla Bulaşan Hermes Simpleks

Ne yazık ki bu hastalık yine aynı ismi taşıyan Hermes Simpleks’in neden olduğu, bilinen uçuk enfeksiyonudur. Ancak en kötü yanı oldukça inatçı olması ve ömür boyu tekrarlama özelliği göstermesidir.

En sık dudak ve çevresinde görülse de, göz ve dudak çevresinde de nüksetmektedir.

Ağız yolu ile bulaşan en inatçı hastalık olması nedeni ile hastalık varken öpüşmek ya da yakın mesafeden konuşmak sakıncalı bulunmaktadır.

 

Ağız Yoluyla Bulaşan Verem

Tüberküloz bakterisinin neden olduğu verem, diğer adı ile tüberküloz da ağız yolu ile bulaşan hastalıklardandır.

Ayrıca küçük yaşlardaki çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalık ne yazık ki hala dünya üzerinde, yılda 30 milyon çocuğun ölümüne yol açmaktadır.

Veren hastası kişinin tedavisi tam anlamıyla yapılmadan ve bakteri pasif konuma gelmeden maskesiz diğer kişiler ile temasta olmaması beklenir.

Kolay bulaşan bu hastalık aynı zamanda hapşırık ve öksürük yolu ile de geçmektedir. 10 yaşa kadar yapılan verem aşısı, veremden korunmak için güvenli yollardan biridir.agiz yoluyla bulasan hastaliklar

Ağız Yoluyla Bulaşan AIDS, Hepatit A, B ve C

Aslında bu hastalıkların cinsel ve kan yolu ile bulaştığı bilinmektedir.

Ağız yolu ile bulaşma riski çok düşük olsa da vardır. Buradaki temel ayrıntı hastanın ağız içinde yara ya da diş etinde kanama olup olmadığıdır.

Çünkü ağız içinde var olan yaralar tükürük yolu ile karşı tarafa bulaşmaktadır. Ayrıca dünya üzerinde öpüşme yolu ile hastalığı kapan AIDS kişi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Aşı olmak bu hastalıklardan korunmanın en ideal yollarındandır.

 

Ağız Yoluyla Bulaşan Kolera

Vibrio cholerae isimli neden olduğu ve şiddetli ishale neden olan akut hastalığı kolera da ne yazık ki ağız yolu ile bulaşmaktadır.

Günümüzde hala binlerce insanın ölümünden sorumlu olan genellikle kirli sulardan kişiye geçer. Hasta olan kişi tükürük ve öpüşme yolu ile hastalığı karşı tarafa rahatlıkla bulaştırabilir.

Bu nedenle kolera hastası kişilerin tüm tedavileri bitmeden korunmasız ilişkilerde bulunmaması ve yakın mesafede konuşmaması gerekir. Özellikle maske kullanımı bu hastalıkta da büyük bir koruyuculuk sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.