Avatar’a Ait 10 İnanılmaz Bitki

06.01.2023
Avatar’a Ait 10 İnanılmaz Bitki

Avatar’a Ait Gibi Görünen 10 İnanılmaz Bitki Resimleri. Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz ve hayranlıkla izlediğimiz dev ağaçlar, rengarenk mantarlar ve hayvana benzeyen bitkiler.

Aslında doğada çokça rastlayabildiğimiz bu doğa harikaları, tıpkı Avatar filmindeymişiz gibi karşımızda duruyor. Büyüleyici güzellikleriyle insanların burnunun dibinde duran işte 10 inanılmaz bitki.

Dev Ağaçlar Bitki Resimleri

Dev-Agaclar

Sizlere gördüğünüz en büyük ağacın boyunu sorsak muhtemelen 10 metre, 15 metre gibi rakamlar söylersiniz ancak bu ağaç gerçekliğin biraz ötesinde. California’da Sierra Neveda dağlık bölgesinde bulunan Hyperion adlı selvi türü ağacın uzunluğu 115 metre civarında. Yani yaklaşık 40 katlı bir gökdelenle eş değer yükseklikte. Dünyadaki en büyük canlı olarak bilinen Hyperion’ın 3bin yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. 0.9 metre kalınlığa sahip Hypreion yanmaz bir kabuğa sahip.

Utangaç Bitki Resimleri

Utangac-Bitki

Mimosa Pudica, Avatar filmindeki dokununca kapanan bir bitkiye benziyor ve kapanırken ses çıkarıyor. Bitkiye dokunulduğunda yapraklarını kapamasının bilimsel açıklaması, bitkiye dokunulduğunda kimyasal bir salgı suyun bitkinin dışına  iletimini sağlıyor ve yapraklar bu nedenle çöküyor. Birçok tedavide kullanılan bu bitki büyüleyici gözüküyor.

Parlayan Mantar Resimleri

Parlayan-Mantar

Avatar’ın ışıltılı ve biyolojik sinyalizasyon sistemli ormanlarımız olmasa da bazı bitkiler bu dünyaya meydan okuyor. Neon yeşili rengiyle pırıl pırıl parlayan Mycena Chlorophos bir Japon mantarı türüdür ve Lüsifer isimli bir kimyasal içerir. Lüsifereaz enzimle reaksiyona giren oksijen mantarın parlamasına neden olur ve geceleri bile yemyeşil parlayan bir doğa harikası görüntü oluşur.

Okyanus Parıltılı Yosun Resimleri

Okyanus-Pariltili-Yosun

Karayip adasında bulunan Porto Riko’da bir sahildeki muhteşem bir güzellik, Noctiluca Scintillans adlı alg türü, tıpkı bir Avatar maviliğinde bir parıltı saçmakta. Dalga çöküşüne benzer bir harekette parıldayan bu alg türünun bilim insanlarınca korunma nedeni ile kimyasallar salgılayarak parıldadığı kabul görmektedir. Bazı bilim insanları ise balıkları tahriş eden alglerin amonyak salgıladıkları için parıldadıklarını söylerler. Sonuç olarak inanılmaz güzellikle bir ışık saçan bitki.

Kuşa Benzeyen Çiçek Resimleri

Kusa-Benzeyen-Cicek

Cennet kuşu adı da verilen bu çiçek türü  5 yıl içerisinde 1.5 metre kadar büyüdükten sonra çiçek açarlar ve açan çiçeğin görüntüsü bir kuşa benzer. Alerjik tedavilerde kullanılan bu bitki türü, Güney Afrika’da ortaya çıkmakla beraber Kaliforniya’daki bir çiçeğin adı olarak geçmektedir. Çiçek alerjik tedavide kullanılmadan önce evde denenmemelidir.

Büyük Nilüfer Resimleri

Buyuk-Nilufer

Uzunluğu 2.5 metreyi bulan dev zambaklar, bir havuzu kaplayacak büyüklüktedir. Oldukça büyük bir genişlikte olan bu Nilüferler tıpkı bir su şezlongu gibi bir insanın oturabileceği büyüklüktedirler ve Amazon yağmur ormanlarında sıkça rastlanırlar.

Beklerken Büyüyen Çiçek Resimleri

Beklerken-Buyuyen-Cicek

Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi, kaplumbağa kabuğu bambusu. Çin’de yetişen bu bitki günde ortalama 1 metre büyüyebilir. Doğu Asya’da ortaya çıkan bu bitki türünü şimdilerde Avrupa’da da görmekteyiz. Gün içerisinde bambu ile aynı boyda olan bir insan ertesi gün tekrar bambu ile yan yana geldiğinde bambunun kendinden 1 metre daha uzun olacağını görecek ve şaşıracaktır. Bu mucizevi dev çiçek, tıpkı Avatar filmindeki orman gibi büyüleyici gözüküyor.

Savaşan Ağaç Resimleri

Savasan-Agac

Bir ağaç bana ne yapabilir ki diye düşünebilirsiniz ta ki bu ağacı görene dek. Oldukça zararsız gibi duran Gympie ağacı sokan ağaç olarak da bilinmektedir. Avustralya’da bulunan bu ağaç acın bulanık tüyleri bulunmaktadır. Tıpkı bir saç gibi görünen ağacın tüyleri kırılabilmektedir ve kırıldığında kıllar fırlayarak çevreye dağılır. Eğer bir insan cildine temas ederse bitkinin salgıladığı kimyasallar tende sıcaklaşma ve acı hissi verir. Bitkinin salgıladığı bu kimyasal maddenin insanlara ağrılı ve acılı bir süreç çektirdiği söylenir ve gördüğümüzde kaçmak isteyeceğiniz bu bitkinin deliliğe de neden olduğu da söylentiler arasındadır.

Yıkılmaz Ağaç Resimleri

Yikilmaz-Agac

Bir umut sembolü olarak da bilinen Gingko Biloba ağacı Hiroşima’ya atılan atom bombasından sonra o bölgedeki bitki bahçelerinde yaşan tek ağaç olarak biliniyor. Ağaç şu an da bir çok tıbbi konuda yardımcı rolünde olmakla beraber şu an bile o ağacın nasıl ayakta kaldığına kimse akıl sır erdiremiyor. Dinozorların yaşadığı döneme ait olduğu bilinen ağaç 1945’teki atom bombası olayından sağ çıktığı için yıkılmaz ağaç olarak anılıyor.

Aynı Zamanda Hayvan Olan Bitki Resimleri

Ayni-Zamanda-Hayvan-Olan-Bitki

Araştırmacı bilim insanları bitki türlerinde hayvan ve insan DNA’ları bularak çarpıcı bir çıkarıma neden oldular. Bazı bitki türlerinin tıpkı bir hayvan gibi görünmesinin nedenlerini araştıran bilim insanları bu sayede RNA ve mikro RNA gibi canlı anatomisine etki eden 2 önemli etkeni keşfettiler. Deniz canlılarından biri olan deniz anemonları içerdikleri DNA’lar ile hem hayvan hem bitki özelliklerini taşıyan yarı bitki türü olarak mükemmel bir yaratılışı gözler önüne sermektedir.

Bu İçeriklerimizde İlginizi Çekebilir!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.