Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

30.03.2022
Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

Kolay, doğal ev yapımı yöntemler yüzünüzdeki lekelerin ve ve siyah noktaların görünümünü de düşürebilir. Yazımızın devamını okuyarak siz de evde pratik bir şekilde hazırlayıp uygulayarak, yüzdeki lekelerden kurtulun.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Cilde normal rengini veren melanin pigmentleridir. Cilt herhangi bir dış etkene güneş ışığı, ultraviyole gibi ışınlara maruz kaldığı zaman melanin pigmentleri deriyi korumak adına hızla çoğalır.

Melanin arttıkça deri rengi koyulaşır, koyulaşan ten rengi sayesinde deri dış etkenlere karşı korunmuş olur. Melanin tüm cilt yüzeyinde arttığı zaman tüm deri koyulaşır.

Herhangi bir nedenden dolayı bölge böle artan melanin den dolayı cilt yüzeyinde lekeler meydana gelir. Çil, lentigo, gebelik maskesi gibi birçok isimle adlandırılan bu lekeler de genetik yapı önemlidir. Genellikle beyaz tenli kişilerde oluşan lekelerin tedavisi mümkündür.

cilt lekeleri icin leke kremleri

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Lentigo genellikle yaşlılık lekeleri olarak bilinir. Ellerde vücudun birçok yerinde görülen lekelerdir. Genellikle kahverengi ve çillere göre daha büyük lekelerdir.

Karaciğerde oluşan patolojik bir durum ve güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkar.

Lentigo estetik dışında bir risk oluşturmaz ama uzman biri tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır. Malazma hamilelik maskesi de denilen diğer bir sorundur.

Hamile kadınlarda, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sık olarak görülür.

Hamilelikte artan hormon seviyesi ile cilt yüzeyi direncini kaybeder.

Güneşe maruz kalma ile beraber cildin belirli alanlarında renklenme artar. Genellikle alın ve burundan yanaklara doğru görülen lekelerdir.

Çiller deride melanin pigmentlerinin kümeler halinde yaygınlaşmasıdır. Güneş ile beraber artar. Kışın kaybolur.

Hemanjiomlar cildin yüzeyinde gelişen kırmızı renkli iyi huylu lekelerdir. Vitiligo cildin belli bölgelerinde renk kaybı ile oluşan bir durumdur.

Altta yatan neden bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bağışıklık sisteminde oluşan problemden dolayı cildin belli yüzeylerinde melanin hücreleri yok olur ve o bölge beyazlar.

Limon Suyu

Limon da ki bulunan c vitamini sayesinde yüzdeki lekelerden kurtulun. Bunun için yapmanız gereken, pamuğa bir kaç damla limon sıkarak doğrudan yüzünüzde ki lekelere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayarak limon dan arındırın. İstenilen sonucu elde etmek için bu yüzünüzdeki lekeleri giderme uygulamasını en az iki hafta boyunca uygulamaya devam edin.

Not: Ciltte açık yaralar veya lezyonlar varsa limon suyu kullanmayın. Ayrıca, limon suyunu kullandıktan sonra güneşte dışarı çıkmamanız gerekmektedir.

Patates

Evimizdeki sebzeler, siyah noktalar veya koyu renkli lekeler için en doğal ve etkili ürünlerdir. Patatesin lekeleri, siyah noktaları yok etmeye ve cildi pürüzsüz yapmaya yardımcı olan doğal beyazlatma özellikleri vardır. Patates içindeki nişasta pigmentasyonun azalmasına yardımcı olurken içerisindeki enzimler sağlıklı bir cilt oluşturur.

Bu üç yöntem den birini, yüzdeki lekelerden kurtulun:

 

Yöntem 1

 1. Patatesi ikiye ayırın.
 2. Bir dilimi doğrudan siyah noktalara yerleştirin.
 3. Birkaç dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

 

Yöntem 2

 1. Bir patatesi soyup rendeleyin.
 2. Rendelenmiş patatese 1 tatlı kaşığı bal ekleyin.
 3. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika boyunca kurumasını bekleyin.
 4. Ilık su ile durulayın.

 

Yöntem 3

 1. 1 patatesi robot yardımı ile suyunu çıkarın.
 2. Biraz limon suyu ve bir parça zerdeçal tozu ekleyin.
 3. Bu karışımı siyah noktalarınıza uygulayın.
 4. Kurumasını bekleyin, sonra durulayın.

Tereyağ

Tereyağı da yüzdeki lekelerden kurtulmak için yararlıdır. Limon suyu gibi, aynı zamanda yanıklık hissi yaratmadan lekelerin kaybolmasına yardımcı olur. İçindeki laktik asit cilt pigmentasyonunu yavaş yavaş azaltacak ve normal cilt rengini açacaktır.

 1. 4 çay kaşığı yoğurt alın.
 2. 2 çay kaşığı rendelenmiş domates ekleyin.
 3. İki malzemeyi karıştırın (her ikisi de mükemmel beyazlatma özelliklerine sahiptir) ve sonra cildinize uygulayın.
 4. 15 dakika sonra yıkayın.

Aloe Vera

Aloe vera birçok şifa özelliğine sahiptir ve mükemmel lekelerden kurtulmak için doğal etkisi vardır. Jeli, koyu lekelerin azaltılmasına ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eden polisakkaritler içerir.

 1. Taze aloe vera jelini aloe yapraklarından elde edin.
 2. Doğrudan yüzünüzde ki siyah noktalara yada lekelerin üzerine uygulayın.
 3. Birkaç dakika parmaklarınızın ucuyla hafifçe masaj yapın.
 4. 15-20 dakika bekletin, sonra yüzünüzü durulayın.
 5. istenilen sonu elde etmek için sonuç alana kadar, bu yöntemi en az hafta da iki kez tekrarlayın. Böylece en etkili bir biçim de yüzdeki lekelerden kurtulun.

Cilt Lekesini Gideren Kremler, Cilt Lekesi Yok Etme

Cilt yüzeyinde oluşan lekeler estetik açıdan kişiyi olumsuz etkilediği gibi karaciğerin düzensiz çalışması sonucu da meydana gelir.

Ciltte oluşan lekeler için mutlaka altta yatan neden araştırılmalıdır.

Altta yatan neden araştırıldıktan sonra cilt lekeleri için leke kremleri kullanılabilir.

Ama mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt Lekeleri İçin Leke Kremleri

Ciltte oluşan leke ayrıntılı muayene edilip tedavi ona göre planlanmalıdır.

Deri üst tabakasını soyan kremler ve deri rengini açan kremler vardır.

Leke tedavisi sırasında güneşte mutlaka korunmalı ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Deri soyucu kremler kullanılırken dikkatli olunmalı cildin dış etkenlere maruz kalması, tahriş ve travması engellenmelidir. Aksi halde sorun daha artacak tedavi sekteye uğrayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.