Dudak Kenarındaki Sivilce Nasıl Geçer?

24.04.2022
Dudak Kenarındaki Sivilce Nasıl Geçer?

Dudak kenarında sivilce çıktığı zaman çoğu kişi uçuk çıktığını zanneder. Her ikisi birbiriyle karıştırılmaktadır. Fakat sivilce ile uçuk birbirinden farklı olan şeylerdir.

Uçuk, ağız çevresinde ilk olarak küçük olarak başlarken daha büyüyen kabarcığa dönüşür.

Dudak Kenarında Sivilce Neden Olur?

Dudak kenarında meydana gelen sivilcelerin bazı nedenleri var.

Hormonal değişiklikler, cilt altında bakterilerin birikmesi sonucu ve yağ bezlerinin üretiminin çok fazla yapılması sonucunda dudak çevresinde sivilce çıkıyor.

Aynı zamanda beslenmeye bağlı olarak da dudak çevresinde sivilceler çıkabilir. Genelde çok aşırı yağlı gıdalar tüketildikten sonra böyle bir sorunla çoğu kez karşı karşıya kalınıyor.

Dudak Kenarında Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce dudağınızda çıktığında sizi zor duruma sürükleyecektir. Her ne kadar kozmetik ürünlere başvursanız bile bir türlü sivilceleri kapatamayacak duruma gelebilirsiniz.

Fakat evde sivilce için deneyeceğiniz hem doğal hem de bitkisel yöntemler sivilceden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

Sıcak Kompres ile Sivilce Giderme

sicak kompres yüze 2

Sıcak kompres yapmak, kan akışının daha hızlı olmasına neden olur. Kan akışı hızlandığı sırada ise dudağınızda ki şişlik inmeye başlayacaktır. İltihabı keserek, daha kısa süre içerisinde iyileşme göstermesine katkı sağlar. Sıcak Kompresi yapacak kişiler şu yola başvurmalıdır.

 • Temiz bir bez almalısınız
 • Bezi dudak çevresinde çıkmış olan sivilceye tutun. Sivilce geçene kadar tutun.

Soğuk Kompres ile Sivilce Giderme

soguk kompres yuze

Sıcak kompreste olduğu gibi soğuk kompres yapmakta sivilcenin yaratmış olduğu şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Soğuk Kompresle birlikte şişlik ortadan kalkar ve bakterilerin dışarı atılması sağlanır. Ağrınız varsa uyuşmasına da yardımcı olur.

 

Buhar ile Sivilce Giderme

buhar terapisi sivilce

 

 

 

 

 

 

Dudak kenarında çıkan sivilce için işe yarar yöntemlerden birisi de buhardır. Buhar, iltihaplı gözeneklerin açılmasını sağlar.

Dudak çevresinde çıkan ve son derece rahatsızlık veren sivilceleriniz için bu yola başvurabilirsiniz. Buhar için geniş bir tencerede su kaynatmjalısınız.

Yüzünüzü sıcak ve buhbarlı olan suyun üzerine getirin. 10-15 dakika kadar durun. Bunu günde 2 kere tekrarlamanız işe yaramasını sağlayacaktır.

 

Siyah Çay Poşeti ile Sivilce Giderme

siyah cay sivilce

Sivilce için çok fazla denenip olumlu etkisi kanıtlanmış uygulamalardan birisidir. Şişlik varsa azaltmaya yardımcı olur. İltihabın atılmasını sağlar. Cilde zaman zaman uygulayabilirsiniz. Bu sayede gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

Aloe Vera Jeli ile Sivilce Giderme

aloe vera 2

 

 

 

 

 

 

 

Aloe Vera, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede dudak çevresinde oluşabilecek bakteriyellere dur deme etkisine sahiptir. Şişlik, kızarıklık ve iltihap için birebirdir.

 • Bir tane aloe vera yaprağı alın ve ortadan ikiye ayırın.
 • Jeli çıkartarak direk olarak dudak çevresinde ki sivilceye sürün
 • Islak bir pamuk alarak bölgeyi güzelce temizleyin
 • Sivilceniz geçöene kadar bunu tekrar etmenizde yarar olacak.

 

 

Zerdeçal ile Sivilce Giderme

zerdecal 3

Bakterileri öldürücü özelliğe sahip olan zerdeçal, yeni çıkacak sivilce oluşumunu da durduran özelliğe sahiptir. Bal ile zerdaçalı karıştırarak bunu sıklıkla tüketin.

Bu sayede bakteriyelden cildinizi koruma şansına sahip olmaya başlayacaksınız.

 

Limon Suyu ile Sivilce Giderme

limon suyu bal sivilce

Sivilce sorununuz varsa kökten kaldırmak adına en etkili yollardan birisi de limon suyudur. Limon suyunda aşırı denebilecek oranda bir C vitamini vardır. Bu durumda sivilcelerin kuruyarak yeniden oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Astringent özelliği olduğundan dolayı doğal olarak cildinizin daha sıkı olmasına destek olur. Temiz bir pamuk alarak limon suyuna batırıp ardından sivilcenize tutun.

Düzenli şekilde bu uygulamayı yaptıktan sonra şişliklerin de gözle görülür şekilde azaldığına şahit olacaksınız. Limon suyu, sivilce için etki sağlayacak bir yoldur.

 

Nim Ağacı ile Sivilce Giderme

nim agaci zerdecal

2013 senesinde yapılmış olunan araştırmacılar sonucunda nim ağacı, sivilce tedavisinde işe yaradığı kanıtlanmıştır. Nim ağacı yaprağını güzel şekilde ezdikten sonra ise macun kıvamına getirmeniz gerekiyor. içerisine zerdeçalı ekleyerek sivilcenize sürün.

 

Aspirin ile Sivilce Giderme

aspirin bal

Aspirin, günlük yaşantımızda çok fazla kullanılan tedavi edici bir yoldur. Sivilce sorunlarınız varsa da çözümü için yardımcı olacaktır.

Aspirin içerisinde bulunan  salisilik asit ve anti-enflamatuvar gibi içerikler sayesinde şişlik ortadan kalkacaktır. Asprini ezerek macun hale getirin.

Daha sonrasında sivilce olan yere sürün. Yaklaşık 10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor.

 

Beyaz Diş Macunu ile Sivilce Giderme

dis macunu sivilce

Sivilce oluşumunu en etkin şekilde tedavi etmek istiyorsanız o halde beyaz diş macunu yoluna başvurabilirsiniz. Alkol ve mentol oranı çok yüksek olduğundan dolayı sivilcelere oldukça iyi geliyor.

 

Dudak Kenarında Sivilceye İyi Gelen Başka Öneriler

 • Yemekten önce ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Yüzünüze en uygun temizleyicileri kullanın.
 • Dudak çevresinde çıkan sivilcelerinizi kesinlikle patlatmayın.
 • Stres çok yapmayın ve olabildiğince kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Doğal yöntemlere başvurmaktan kaçınmayın.
 • Aşırı yağlı yiyecekleri yemekten kaçınmanız gerekiyor. Sağlıklı beslenmek ve bol su tüketimi içerisine girmeniz doğru bir yol olacaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.