En Güzel Balkon Çiçekleri, Balkon Çiçeği Bakımı

Balkon çiçekleri fikirleri,Balkon çiçekleri İsimleri nelerdir

17.01.2023
En Güzel Balkon Çiçekleri, Balkon Çiçeği Bakımı

Balkon çiçek çeşitleri, Balkon çiçekleri fikirleri,Çiçek yetiştirmek ve bakımını yapmak için kış bahçesine veya geniş bir bahçeye ihtiyacınız yok. Balkon Çiçekleri seviyorsanız ve onları büyütmeyi seviyorsanız balkonunuzda harika çiçekler yetiştirebilirsiniz. Ancak her çiçeğin yapısının farklı olması, her ortamda farklı çiçek türlerinin yetiştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Balkonda yetişen çiçekler çeşitlidir.

Konu Alt Başlıkları

Balkon çiçekleri isimleri

Balkonunuz’da yetiştirebileceğiniz çiçeklerin isimlerini ve hangi tür çiçek olduklarını sizler için araştırdık. Balkonda yetiştirebileceğiniz balkon çiçekleri isimleri yazımızın devamında.

Yani ancak uygun habitatlarda çiçek yetiştirerek olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu yazımızda balkon çiçeklerinden bahsedeceğiz, bu vakamızda balkonunuz için hangi çiçekleri seçmeniz ve bu çiçeklerin sağlıklı gelişimi için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgiler paylaşacaksınız. Balkonunuzda yetiştirmek istediğiniz çiçeğin dış hava şartlarına uygun olduğundan emin olunuz. Unutulmamalıdır ki her çiçek, her bitki her iklimde yetişmez. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise küçük mekanlarda büyük bitkiler tercih edilmemelidir. Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre bitki seçmeniz daha doğru olacaktır.

Balkon çiçek çeşitleri

Balkon Cicekleri
Balkon Çiçekleri
 • Aizyum
 • Lavanta
 • Lobelya Çiçeği
 • Bodrum Papatya
 • Ebegümeci
 • Gazanya
 • Thenia Çiçeği
 • Begonvil
 • Gül
 • Yasemin
 • Sardunya
 • Ortanca Çiçeği
 • Petunya (Gülen Çiçek)
 • Hercai Menekşe
 • Güzel Cam
 • Zinnia (Kirli Kadın Çiçeği)
 • Latince Çiçek

Yukarıdaki çiçek çeşitleri balkonunuzda yetiştirebilir ve rengarenk bir balkona sahip olabilirsiniz. Şimdi size bu çiçeklerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Alisyum

Alisyum çiçeği, narin ve hoş kokulu çiçekleri ile ilkbahardan soğuğa ve hatta dona kadar yaşayabilir. En yaygın olarak asılı sepetlerden sarkan Alicium çiçeğini yetiştirirler. Bu çiçek nemli toprağı sever. Bu nedenle sulamayı kesmemelisiniz. Alisyum çiçeği güneşi direkt almamalıdır. Kısmen gölgeli bir alanda bakmak için ideal bir yerdir.

Lavanta

Balkon Çiçekleri,Bu çiçeğin enfes kokusu sabunlarda, oda parfümlerinde ve çamaşır deterjanlarında da kullanılmaktadır. Yine de en sevdiği toprağın kireçli toprak olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Soğuğu sevmeyen lavanta çiçeğini güneşli bir yere konumlandırmanız gerekiyor. En önemli bakım noktası budamadır. Zeminin zamanla havalandırılması gerekir.

Okumalısın: Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Lobelia

Lobelia aşırı büyümemesi ile bilinir. Mor, mavi veya beyaz çiçek açar. Lobelya seramikleri şık saksılarda harika bir görsel şölen yaratıyor. Çiçek açtığında gece sıcaklıkları yükselmez. Bitki çiçeklenmeyi bıraktığında, sonbaharda serin hava başladığında iyileşir. Lobelia çiçeği (Lobelia Erinus) en çok sabah güneşini ve öğleden sonra gölgesini sever. Ama en iyi gölgede gelişir.

Bodrum Papatyaları

Bodrum papatyasının renkleri genel olarak mor, pembe, mavi ve sarıdır. Nadiren krem ​​rengi olurlar ve gövde üzerinde dururlar. Gelişimlerini yaz aylarında gösterirler. Her türlü toprakta yetişebilirler ve nemli toprağı severler.

Ebegümeci

Balkon Çiçekleri arasında en çok tercih edilendir.Hibiskus çiçeği güneşi seven çiçeklerden biridir. Türkiye’de doğal ortamlarda yetişen Ebegümeci (Malva Vulgaris), egzotik yapısı, güzel çiçekleri ve zengin renkleri ile balkonlarınızda harika bir manzara sunuyor.

Gazanya

Gazanya turuncu, sarı ve beyaz tonları ve pembe çiçekleri ile göze hitap eden bitkilerden biridir. Bu bitki güneşi sever. Yaz başında çiçek açmaya başlar. Ancak çok fazla suya ihtiyaç duyar. Tabii ki, bu çok fazla sulamanız gerektiği anlamına gelmez. Kumlu, besin açısından zengin toprak, bu bitki için en iyi toprak türüdür. Saksısında çok şık duruyor.

Torenja

Bu çiçeğin görüntüsü, aslanağzı adı verilen bir çiçeğin görüntüsüne benzer. Thorenia ayrıca sallanan çiçek olarak da bilinir. Bu tür çiçekler iki renkli çiçekler üretir. Ancak nadiren mor, pembe ve beyaz gibi tonları görmek mümkündür. İlkbahardan sonbahara kadar açtıkları çiçeklerle yaşarlar. Bu çiçekler daha fazla gölgeye ihtiyaç duyar. Kısmi güneşte de kalabilirler.

Begonvil

Balkon Çiçekleri arasında en yaygın olanıdır.Bu çiçek türü toprakla ilgili olarak oldukça sorunludur. Bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Ayrıca ağır budamaya dayanıklı olan bu çiçek direkt güneş ve rüzgardan korunan bir yere yerleştirilmelidir.

Tencerede Gül

Güllerin saksıda da yetiştirilebileceğini unutmayın. Gül yetiştirmek sandığınızdan çok daha kolaydır. Saksıda yetişebilen bir gül türü seçin ve iyi çiçek açması için günde en az 5 saat güneş aldığından emin olun. Yaz güneşi toprağı daha çabuk kuruttuğu için sulamayı ihmal etmemeyi unutmayın. Güller balkonda çiçek yetiştirmek için en uygun çiçek türlerindendir.

Yasemin

Balkon Çiçekleri arasında bir numara.Bu muhteşem çiçeğin pembe tomurcukları yaz aylarında ve yaz aylarında açar. Yasemin çiçeği nemli toprağı sever. Yasemin çiçeğini dikeceğiniz saksıyı rüzgarın fazla olmadığı bir yere konumlandırın.

Mandevilla

Pembe ve kırmızıya yakın tonlarda çiçekleri olan bu bitkinin tropikal ağ çiçeği olarak nitelendirilebilir ve sıcağı çok sevdiği de bellidir. Kafeslerde tutmak ve dik büyümesine yardımcı olmak doğru olacaktır. Soğuk iklimlerde iç mekanlarda da yetiştirebilirsiniz. Ancak ışığın az olduğu yerlerde yapraklarını dökme eğilimi gösterirler. Bu çiçek çoğunlukla güneşi arar. Ancak yazın öğle sıcağında korumakta fayda var.

Sardunya

Kırmızı, turuncu, pembe ve beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. Bu çiçek toprağı nemli tutmayı sever. Bu çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin. Sardunyalar asılı çiçekler olduğu için sokağa bakan balkonlarınızdan sarkıtarak dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Ayda 2 kez sıvı çiçek gübresi ile bakım yaparsanız daha sağlıklı olur.

Ortanca

Ortanca çiçekleri, görünümleriyle herkesi büyüler. Bazı ortancalar o kadar büyürler ki, neredeyse bir ağacın yarısı kadar yüksekliğe ulaşabilirler. u nedenle balkonunuza ortanca koymayı planlıyorsanız bodur çeşitlerini araştırın ve soğuk havalarda çatlamayacak bir saksıya diktiğinizden emin olun. Ortancalar kısmen güneşe taparlar, bu nedenle daha sağlıklı çiçek açarlar. Ortanca çiçekleri balkonda yetişebilen çiçek türleri arasındadır.

Petunya (Gülen Çiçek)

Rengarenk çiçekleri vardır ve çabuk büyürler. Petunyalar gece boyunca yumuşak, hoş bir koku yayar. Asma saksılarda ve uzun saksılarda yetiştirilir. Çok fazla suya ihtiyacınız yok. Güneşi severler.

Hercai Menekşe

Balkon Çiçekleri arasında 8 ci sırada yer almaktadır.Bu bitki humusça zengin toprakları sever. Ayrıca demir eksikliğini önlemek için hafif asitli toprakları severler. Bu çiçeklerin ekimi Ağustos sonu ve Eylül başında gerçekleşir.

Cam Güzellik

Yeni Gine çiçeği olarak da bilinen Glass Beauty, ılıman iklimi seven bir çiçektir. Bu yüzden çok sıcak veya çok soğuk havayı sevmezler, ancak bol miktarda filtrelenmiş güneş ışığı almayı da severler. Güzel cam çiçeğinizi balkonunuzda rahatlıkla kullanabilir ve çok güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Zinnia (Kirli Hanımın Çiçeği)

Halk arasında ‘kirli hanımın çiçeği’ olarak bilinir. Zinya, park ve bahçelerde sıkça karşılaştığımız ve bakımı da oldukça kolay olan bir çiçek türüdür. Rengarenk çiçekler açıyor. Türkiye’de 16 tür zinya bitkisi yetiştirilmektedir.

Natürmort

Balkon Çiçekleri arasında en kolayıdır.Bakımı oldukça kolay olan nasturtium, her toprakta yetişebilen, serin havaları ve serin ortamları seven çiçeksi bir türdür. Bu çiçeğe gereğinden fazla su verirseniz ve çok fazla gübre verirseniz, olumsuz tepki verir ve tüm çiçekleri dökülür ve çok sayıda yaprak verir.

Acı Bakla

Bu çiçek yaz ortasında açar ve oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Nemli ve havalandırılmış toprakta sağlıklı gelişir. Ancak en iyi yetiştiği toprak kumlu toprak türüdür. Güneşi seven ve soğuğa dayanıklı bir bitki türüdür. Tohumları şubat veya mart aylarında ekerseniz, çiçek açmak için Haziran-Temmuz aylarını bekleyebilirsiniz.

Evdeki ve Balkondaki Çiçeklerim ve Çiçekleri Coşturan Besin Takviyesi

https://youtu.be/amD0JHOaIwk

Balkonu yaza hazırladık. Çiçek dikimi? Hangi toprak kullanılır?

https://youtu.be/SW6j18-4usg
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.