Hala Okulda Öğretilen 3 Yanlış İlginç Bilgi

31.12.2022
Hala Okulda Öğretilen 3 Yanlış İlginç Bilgi

Bilimsel gerçekler maalesef bazen çok fazla tahribe uğruyor ve nesilden nesile aktarılıyor. Okullarda ya da diğer eğitim kurumlarında da kimi zaman çok fazla yanlış bilgi veriliyor. İşte bunlardan yaygın olan 3 tanesi.

Okulda ÖğretilenYanlış Bilgiler

kadin-moda-infografik

Uçaklar nasıl uçar?

Uçaklar nasıl uçar

Uçaklar nasıl uçar?

Modern eğitim sisteminin en büyük yanılgılarından birisi de uçakların nasıl uçtuğuyla ilgilidir. Birçok insan, kanatlara uygulanan bir kaldırma kuvvetiyle uçakların havalandığını zanneder. Fakat bunu rastgele 100 insana sorarsanız, en az yarısı size mantıklı bir açıklama yapamaz.

Bu teori tamamen yanlışken, tam zıttı şekilde de oldukça popüler ve hala pek çok önemli kitapta yer alıyor.

Uçağın kanatları , üst kısım kavisli iken alt kısım daha düzdür. Bu, uçağın üzerinden geçen havanın altından geçen havadan daha hızlı hareket etmesine neden olur. Bu hız farkından kaynaklanan basınç, uçak için kaldırma kuvveti oluşturur ve onu havada tutar.

Evrim nasıl işler?

Evrim nasıl işler

Evrim nasıl işler?

Evrime inandığını varsaydığımız insanların pek çoğu bu organizmaların çevresel değişimlerden ötürü evrimleştiğini zanneder. Örneğin, eğer hava aniden ısınırsa, hayvanlarda da iklime adapte olmak için daha az tüy çıkacağı zannedilir.

Evrime olan bu yaklaşımla ilgili problem şu ki, bu anlayışa göre organizmalar bilinçli veya bilinçsiz şekilde değişimi kendileri yaratıyorlar. Aslında tam tersi, organizmalar rastgele genetik değişikliklerden ötürü evrimleşirler ve bunları kendileri sağlamaz.

Neden mevsimler var?

Neden mevsimler var

Neden mevsimler var ?

Antik Yunan döneminde, mevsim değişimleri tanrısal olaylara bağlanırdı. Tabii ki bunlar gerçek dışı fakat günümüzde de hâlâ gerçek dışı bilgilere inanılıyor. Örneğin, kış mevsimine sebep olarak Dünya’nın Güneş’ten uzaklaşması gösterilir ya da yaz aylarında Güneş’e yakın olduğu için sıcaklıkların arttığı söylenir.

 

Ne kadarı gerçek? Hiçbiri! Aslında tam tersi, Dünya’nın Güneş’e en uzak olduğu an, Temmuz ayının başlarında. Temmuz başlarında Dünya Güneş’ten 152 milyon km uzakta oluyor, Aralık’ta ise bu mesafe 147 milyon km’ye düşüyor.

Dünya’da mevsimlerin yaşanmasının gerçek sebebi ise kendi yörüngesi etrafında dönmesi.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.