İnsan Nasıl Başarılı ve Güçlü Olur?

İnsan Nasıl Başarılı ve Güçlü Olur?

Başarılı olabilmek ilk olarak kişinin kendisine inanmasından ve kendisini sevmesinden geçer. Kendisine inanmayan ve belli durumlarda kendini yetersiz ve eksiksiz gören insanlar, diğer insanlara göre daha fazla başarısız olma eğilimi gösterirler. Bunun sebebi kişinin hayallerine ve ideallerine ulaşamayacağını düşünmesidir.

Aynı koşullara, aynı ortamlara sahip 10 kişi düşünün. Bunlardan beşi hayatları konusunda güzel başarılara imza atarken kalan beş kişi nedense başarısız bir hayat serüveni yaşarlar. Bu durum çoğu zaman şans, kader olarak tanımlanır. Fakat gerçekten böyle midir? Başarısız olan birinin şüphesiz aklına ilk gelen soru, insan nasıl başarılı olur? Demektir. Elbette bunun birkaç farklı yolu vardır.

Kendinize İnanın

Zihninde olumsuzluk bulunduran yada bu ortamda büyüyen insanların yaşantılarında başarısız olmaya çok daha eğilimli olmalarının sebebi budur.

Kendinize Bir Harita Çizin

Başarılı olma yolunda ilerlemenin ilk yolu kişinin hedeflerini ve isteklerini net bir biçimde belirlemesidir. Belirsiz bir durumda oradan oraya savrulan insanlar, herhangi bir yere kendilerini ait hissedemezler. Bu da onların zamanla başarı konusunda bir takım sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Kendinize bir rota belirleyin. Ve o rota konusunda azimli ve kararlı olur. Hedefinize giden yolda elbette her zaman kazanacaksınız ya da başaracaksınız diye bir kesinlik verilemez.

Ancak azim ve karar, bu tarz olumsuzluklarla karşılaşma oranınızı düşürmeniz de hiç şüphesiz çok faydalı olacaktır. Ne istediğine karar vererek, o yolda yürüyen ve kendine inanan kişiler er ya da geç başarıya ulaşacaklardır.

Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Arkadaş ortamı ve kişinin bulunduğu çevre, başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Kişi ne kadar başarılı olursa olsun, eğer etrafında onu köreltecek ve caydıracak insanlar varsa mutlaka kafasında olumsuz düşünceler oluşmaya başlayacaktır.

İyi ve bilinçli bir çevre başarı için gereken kriterlerden bazılarıdır. Ve bu iki kriterin yerini olumsuz insanlar aldığında, kişi zaman içerisinde düşüşler yaşamaya ve motivasyonunu kaybetmeye başlar. Bu tarz durumlar yaşamamak adına, daha sağlıklı arkadaş ilişkileri kurmak, grupça bir şeyler planlamak ve onları başarmak için hedefler belirlemek kişinin motivasyonunun artmasında ona ekstra katkı sağlayacak ve başarı için en faydalı görevlerden bir diğeri gerçekleşmiş olacaktır.

 

Eksiksiz Olmaya Çalışmayın

Başarısızlığın diğer bir nedeni, kişinin herhangi bir hataya karşı son derece katı ve öfkeli olmasıdır. Hata yapmamak uğruna kendini yıpratan birisi, başarılı olmak yerine daha da dibe çökebilir. Çünkü unutulmamalıdır ki başarı, ruhsal bozukluklardan da etkilenmektedir. Bu yüzden kişinin kendisini hatalara karşı daha iyimser olacak biçimde eğitmesi en mantıklısı olacaktır.

Kader ve Şans

Kader ve şans diye bir şey elbette vardır. Fakat başarısızlığı bu iki olguya bağlamak ve bu yüzden hiçbir çaba göstermemek son derece yanlıştır. Başarılı olmak adına hiçbir şey yapmayıp suçu kadersiz ve şanssız olmaya bağlayanlar zaten hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Kişinin ilk önce elinden gelen her şeyi yaptığından emin olması gerekir.

Daha sonra gönül rahatlığıyla işinizi şansa ve kadere bırakabilirsiniz.

Güçlü Bir İnsan Nasıl Olunur?

Guclu Bir Insan Nasil Olunur 2

İnsanlar zaman zaman günlük hayatlarında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Bu gibi durumlar kimi insanlar için aşılması kolay şeyler olsa da, bazıları için son derece zorludur. Çoğu insanın kafasında güçlü bir insan nasıl olunur? Şeklinde bir soru yatmaktadır. Cevap aslında çok basittir.

Zor Durumlar Karşısında Nasıl Davranılmalı?

Herkesin başına zaman zaman tatsız olaylar gelebilir. Bu son derece normaldir. Hayatın akış yönü gereği her şey her koşulda iyi olacak diye kaide yoktur. Kişi bu durumların üstesinden en kısa yoldan gelebilmek için elbette çaba göstermelidir. Ancak bu çaba kişiyi yıpratacak düzeyde olmamalıdır. Kişi zor durumlar ile karşılaştığında ilk olarak kendine bunun çok normal olduğunu söylemelidir. ”Bu neden benim başıma geliyor?” gibi olumsuz telkinlerde bulunmak yerine her duruma karşı olumlu olmaya çalışmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Karşılaşılan sorun ne kadar büyük olursa olsun, bu durumun geçici olduğunu ve üstesinden gelebileceğinizi kendinize sürekli olarak hatırlatmak da fayda vardır.

 

Güçlü Bir Karakter İçin

Bazı insanlar işler ters gittiğinde ya da istedikleri gibi olmadığında etrafı suçlarlar. Fakat bu güçsüz bir insanın göstereceği davranışlardan biridir. Güçlü insanlar ise, sorumluluk almaktan korkmazlar. Güçlü bir insan olmanın en temel öğesi budur. Sorumlukları, hataları ya da doğruları bütünüyle kabul ettiğiniz ve onları benimsediğiniz sürece siz de güçlü bir insan olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Bazıları da rahatsız olduğu durumlar karşısında sessiz kalmayı nezaketen yapılan bir davranış olarak algılar. Ancak bu da doğru değildir.

Nezaket, sessiz kalmak demek değildir. Kişinin haklı olduğunu bildiği konularda veya herhangi bir haksızlık durumunun olduğu bir ortamda hiçbir şey söylememekten yana olması güçsüz bir insanın davranış biçimlerinden biridir. Güçlü insanların ise, bu durumlarda kendilerini ve haksızlığa uğrayan kişiyi savunmaları an meselesidir. Diğer bir yandan insanları dinlemeye özen göstermek, bir başkasının yaşadığı durumu anlamaya çalışmak ve ona olumlu bir biçimde yaklaşmak güçlü bir karakter için gereken diğer öğelerden bazılarıdır.

Kendinizi Farkedin

Kişi eğer kendini güçsüz hissediyorsa, zor durumlar karşısında ne yapacağını bilemiyorsa ve en önemlisi değişmek istiyorsa bunun ilk adımı kişinin kendini fark edebilmesidir. Daha kendini tanımadan değişim yolunda izlenen yollar geçersiz sayılacaktır. Çünkü kişi kendini tanımadan ve fark edemeden değişemez. Önce ne istediğinize karar verin.

Gerçekten ne istiyorsunuz? Hataları ve güçsüz birinin gösterdiği bir takım davranışları değiştirebilmek için önce onları kabullenmek gerekir. İşe ilk olarak kendisini sevmekle ve kabul etmekle başlayan insanlar çok daha kısa sürede olumlu sonuçlar göstermekte ve güçlü bir insan haline gelmektedir. Küçük bir bebek gibi etrafın ilgisine ihtiyaç duymak, devamlı etraftan bir şeyler beklemek yerine kendi kendinizeyken bile bir şeyler başarabileceğinize inanın. Güçlü bir insan olabilmenin en basit ve temel yolu budur.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.