Makyajla Uyumanın Yüzümüze, Cildimize Zararları Nelerdir?

22.12.2022
Makyajla Uyumanın Yüzümüze, Cildimize Zararları Nelerdir?

Dürüst olalım, bunu hepimiz yaptık. Çoğumuz makyajlı, makyajla uyuduk. Eve geç gelirsiniz, biraz televizyon izlersiniz ve ardından doğrudan yatağa atlarsınız. O saatte düşüneceğiniz son şey ise yüzünüzdeki makyajı temizlemek olur. Peki en kötü ne olabilir? Aslında bunu bir sefer yaparsanız önemli değil fakat alışkanlık hâline getirmek cidden zararlı.

Bu konuda sertifikalı dermatolog Dr. Stefani Kappel, ‘Makyajla uyumak cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Ne kadar yorgun olduğunuz önemli değil, mutlaka uyumadan önce yüzünüzü temizlemelisiniz’ derken, uyku vücudumuzun, kaslarımızın ve cildimizin yenilendiği önemli bir safha.

Ünlü estetisyen Tiffany Crews de bunun önemine değinirken, uyku esnasında cildin adeta ‘tamir’ gördüğünü ve makyajla uyumanın buna zarar verdiğini söylüyor.

Vücudunuz makyajı emer makyajla uyumayın

Birçok insan öyle olduğunu bilmese de, aslında cildimizin de bir organımız olduğunu hatırlamalıyız; tıpkı kalbimiz veya ciğerlerimiz gibi. Üstelik cildimiz en geniş organımız ve bu yüzden de ilgiye, dikkate ihtiyaçları var. İnsan cildi üzerine yerleşen her şeyi emme özelliğine sahipken, makyajla uyumak da tüm bu kimyasal maddelerin vücuda aktarılması anlamına geliyor.

Cilt uzmanı Shara Strand, makyajla uyunduğu takdirde doğal yağların gece ortaya çıkacağını ve bunların cilt üzerindeki her ürünü emeceğini söylüyor. Bu yağlar ve makyaj malzemeleri hızlı bir şekilde birbirine karışırken, atılmaları ise haftalar alabiliyor.

Cildimiz gerçekten de ciddi bir organımız ve bunu yabancı maddelerle kaplamak hiç de iyi bir fikir değil. Beverly Hills ünlüler dermatologu Dr. Harold Lancer, şu açıklamaları yaptı;

‘Tıpkı iç organlarımız gibi, cildimiz de daima çalışır. Cildimiz su, protein, lipidler, farklı mineral ve kimyasallar üretiyor. Aynı zamanda cilt gözeneklerle kaplıdır ve bunlar terlememizi, sebum salgılamanızı, ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlar’

Makyajla uyuduğumuzda ise tüm bu gözenekleri tıkarız ve cildimiz işlev göremeyerek problemlerin başlamasına yol açar.

Makyajlı Uyumak Sivilcelere Sebep Olur ‘Merhaba’ diyin

Cildimiz gece boyu makyaj kimyasallarını emmekle uğraşırken, bu sırada da bir akne-sivilce saldırısına hazırlanır. Makyajla uyuduğunuzda cildinizin sebum salgılaması, ölü hücrelerin yenilenmesi durur ve ardından da akne oluşturacak bakteriler ortaya çıkar.

Belki ilk başta fark etmeyebilirsiniz ama dikkat ederseniz, makyajla uyuduğunuz gecelerin ardından sivilceleri göreceksiniz.

Makyajlı bir şekilde uyursanız Cildiniz kurur – çatlar

Bunun sebebi de makyajla uyuduğumuzda cildimizin geceleri kendini yenileyememesi. Sonucunda cilt genç görünümünü kaybeder ve kurumaya başlar.

Bu konuda dermtoloji profesörü Dr. Debra Jaliman da önemli bilgiler verirken, yatağa makyajla girmenin sonucunun tıkanmış gözenekler ve donuk bir cilt olacağını söylüyor.

Beyaz yumrular – sivilceler

Hiç yüzünüzde, özellikle gözkapağı altlarında beyaz noktacıklar, sivilce gibi yumrular fark ettiniz mi? Suçlusu makyajınız olabilir.

Bu küçük, beyaz kistler önemli gibi gözükmeyebilir fakat kendi başlarına da kaybolmazlar. Yani ortadan kaldırmak için bir dermatologa gitmeniz şart olabilir. Hatta kaybolmaları için elektrikli iğne bile yapılabiliyor. Dolayısıyla hangisini tercih edersiniz, operasyon mu, yoksa uyumadan önce yüzünüzü temizlemeyi mi?

Bütün makyaj kirliliği yüzünüze geçer

Gün boyunca yürüdükçe, tüm o kirlilik ve kimyasallar da yüzünüze geliyor. Üstelik makyaj malzemelerindeki kimyasallar bunları daha da çekiyor ve cildinizde tutuyor.

Yani makyaj ciltte kaldıkça, tüm bu kirliliğe ve zararlı maddelere daha çok maruz kalıyoruz.

 

Makyajla uuyursanız cildinizde daha çok kırışıklık olur

Eğer zararlı maddeler yeterli gelmediyse, şunu da söyleyelim; tüm bu kirlilik sizi daha yaşlı gösterecek! Uyku sihirli bir aşama ve cildinizi yeniliyor, adeta tamir ediyor. Buna rağmen, eğer makyajınız yenilenmeyi durdurursa, her sabah kalktığınızda daha da fazla yaşlanmış olacaksınız.

Makyaj malzemeleri cildin yenilenmesini durdururken, hücreler kendini tazeleyemiyor ve ardından kırışıklıklar da oluşuyor.

Makyajla uuyursanız cildinizde  İltihap riski Artar

Makyajı gece boyu suratınızda bırakmanın yarattığı bir diğer problem de içerdiği malzemeler. Eğer makyaj malzemeleriniz alışık olmadığınız kimyasallar içeriyorsa, bunlar bakterilerle iltihaba yol açabiliyor.

Aslında buna yol açan başka kimyasallar da var fakat atabileceğiniz ilk adım makyajı iyice temizlemek.

Çok mu tembelsiniz?

Birçoğumuz aslında yatmadan önce yüzümüzü temizlemeyi planlıyoruz fakat saat geç olunca üşeniyoruz, atlıyoruz. Eğer siz de bu kişiler arasındaysanız, makyaj silme bezlerinden satın alarak işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Geri dönüş için geç değil

Daha önce bu hataya düştüyseniz ve geri dönülemeyecek hatalar yaptığınızı düşünüyorsanız, bunu aklınızdan çıkarın. Hiçbir şey için geç değil ve artık temizlik önlemlerinizi alırsanız, cildiniz kısa sürede eski hâline dönecektir.

Temizliğe dikkat edip, C vitamini haplarıyla da takviye yaparsanız her şey yoluna girer.

Daima nemli tutun

7 gün 24 saat makyaj yapmak cilt için sorun olabilir. Bu yüzden temizliği yaptıktan sonra biraz nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda A vitaminiyle veya bu vitamini içeren ürünlerle takviye de yapabilirsiniz.

Makyaj yapmıyorsanız?

Makyaj yapmasanız da, yine de yatmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın. Kirli ve terli bir yüz de aynı zamanda gece cildinize zarar verecektir.

Dolayısıyla gün bitip yatağa girerken, mutlaka yüzünüz temiz ve nemlendirici sürülmüş olsun.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.