Mide Ameliyatı Nasıl Oluyor? Mide Ameliyatı Sonrası

24.03.2022
Mide Ameliyatı Nasıl Oluyor? Mide Ameliyatı Sonrası

Mide ameliyatında ve mide ameliyatının kaç saat sürdüğü ve öncesinde de mide ameliyatının ne işe yaradığını bilmek bizlere en önemlisini getirmektedir. Dünyanın her yerinde en fazla uygulanan cerrahi yöntemdir. Obezite hastalarına yapılan cerrahi bir operasyon. Bu ameliyatlar uzman doktorlar tarafından ve uygun cerrahi ekipmanları ile yapıldığı ve 1 saat sürdüğüdür. Ameliyatın ardından hastanın ilk ayı çok önemlidir.

 

Bu dönemde hasta yediklerini ve içtiklerine çok dikkat etmelidir. Aksi takdirde midenin iyileşme sürecinde farklı problemler ortaya çıkabilir. Ameliyatla ile bir davranış değişikliği olmaktadır. Davranışlarımızı değişirken kendimizi ve başkalarını değiştirmek çok zor bir iştir. Ameliyatın sizinler için her şeyin yerini kapsayacağını anlamamız gerekmektedir.

Ameliyattan sonra hayatınız değişecek olan ameliyat öncesinde ve sırasında veya sonrasında hayatınız değişecektir.  Sadece beden değil. Aynı zamanda ad beyniniz, sindirim sisteminiz ve bütünüyle bir hayat değişikliği yapacaksınız. Yeterli uyuma, stresi en aza indirme, kendinizi boşlukta hissedip fazla yeme, arkadaşlarınız veya aileniz ile vakit geçirmek ve ihtiyacınız olduğunda dinlenmek gibi sorumluluklar yerini tutacaktır.

 

Mide Ameliyatı ile mide ameliyatından sonra nasıl olmalı, kendinize iyi davranmalısınız. Başlamadan önce belli bir zaman dilimine girdiğinizi göreceksiniz. Bu süre ameliyattan önce ve sonrasını kapsamaktadır.  Günleri, haftaları ve ayları alacaktır. Öncelikle kendiniz zaman ayırmanız gerekmektedir. Böylece daha mutlu ve günlük olan yaşamı daha kolay benimseyeceğinizi anlayacaksınız. Kendinize de iyi davranmanız lazım.  Sabırlı olunmalı ve değişikliği sizi yıldırmasına izin vermemeyi bilmeniz lazım. Ayrıca kendimizi çok iyi motive de etmememiz lazım ki her seferinde başaracağım kelimesini kullanmalıyız. Değişim çok zor ama bunu sağlığım için yapmalıyım.

 

Vücudunuzu çok iyi dinlemelisiniz. Çünkü ameliyat öncesi vücudunuz sinyaller verecektir. Kendinize aç olup olmadığınızı   yani Vücudunuzu dinlemeyi öğrenirseniz başarıya ulaşırsınız. Sıkıldığınız, kızgın olduğunuz ya da üzgün olduğunuz için yemek yenilmektedir. Mide ameliyatı ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Vücudunuzu anlamanız gerekir. Mesela, hayat duygusal olduğunuzda, rahat hissetmek için yemek yeme isteyebilirsiniz. Fakat ne kadar yediğiniz veya ne yediğiniz üzerinde kontrolü kaybetmemelisiniz.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Hayat Alıyor

 

Mide Kucultme Ameliyati Hayat Aliyor

 

Mide küçültme ameliyatının hakkında ne yapılır ve ne engel olur ve tüp mide ameliyatı uygulamasında, yemek borusunun mide ile birleştiği kısımdan başlanılıp; on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar olan mide dokusunun kesilmesi işlemi ile sonlandırılmaktadır.

 

Mideye tüp şeklinin verilmesinden sonra stapler yardımı ile dikilerek tamamlanmaktadır. Erken doymayı sağlayan ameliyattan sonra hastalar aradaki farkı çok iyi görmektedir.  Obezite cerrahisinde herkese uygun tüp içinde mide ameliyatı yapılmaktadır.  Vücut Kitle İndeksi değerlerinde uygun olan her adaya yapılmaktadır.  Psikotik bozukluk, madde bağımlılığının ve alkol bağımlılığının tüp mide ameliyatı içinde bir engel olduğu bilinmektedir. İyi bir performansa sahip olan her hasta için ameliyat başarı ile yapılmaktadır.

 

Vücut kitle indeksi 42 ve üzerinde, obez grubunda ameliyata uygunluğu varsa yapılmaktadır. Sizlerin vücut kitle indeksinin 35 olanlarda ise obezite ile hastalığı bulunuyorsa ameliyat sağlanmaktadır.  Ağır yeme bozukluğu veya kiloya ek olarak hastalığı bulunanlar için olduğundan böyle durumlarda ameliyat uygulaması istenmektedir. Ameliyatın da kendine göre bir yaş sınırı bulunmaktadır.  Vücut kitlesi ne olmalı, kaç altında olmalı, kaç yaşlara yapılır, tüp mide ameliyatı için üst yaş sınırı sağlık durumuna, alt yaş sınırı için uzman onayına göre ister. Yaş ortalaması 18 yaşında ve 70 yaşında olmalıdır. Ameliyat yapılırken, mideden parça çıkarılmasında en fazla 30 dakika sürmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı ve Şeker Hastalığı ile İlişkisinde şeker hastalığında ve obez olan hastalığı arasında doğrudan bir şeyler bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatında obezite tedavisinde kullanılan ve yanında şeker hastalığında da tercih edilmektedir.  Vücut kitle indeksi 30 altındaki bireyler için ameliyatı dikkatli yapmalıdırlar.

 

Ameliyat, midenin belirli bir bölümünün çıkarılmasında ve yöntemlere dayandığından dolayı hastaların %80’i tüp mide ameliyatı ile şeker hastalığından da kurtulurlar.  Hangi hastalıklarda bulunur, ne ile gerçekleştirilir, yüzde kaçı kurtarılır, anestezi kullanılarak uygulanan ameliyat, laparoskopik uygulama ile gerçekleştirilmektedir.  Karın üzerinden kesiler açılır ve bunun beraberinde, bu kesiler ile üzerinden sizleri ameliyat yapmaktadırlar. Midenin hacminin küçültülme işlemi ile sağlanmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.