Plasebo Etkisi Nedir? Gerçek Yaşamdan Kesitler

Plasebo Etkisi Nedir? Gerçek Yaşamdan Kesitler

Plasebo etkisi denen şey, farmakolojik olarak etkisiz, ilaç gibi görünen şekerlemelerin vücuda, “Bunları içersem iyi olacağım” düşüncesiyle alınması ve sonucunda gerçekten hastalıkta düzelmelerin görülmesi manasına gelmekte.   Öncelikle çok derin bir konu olduğunu, insanın kendi hayatına son verebilecek, veya hayatını geri getirebilecek büyüklükte bir güç olduğunu belirtmeliyim. Plasebo Etkisi’ni araştırırken  rast geldiğim bir yazıdan:

 

  Sizleri derinden etkileyeceğini düşündüğüm çok ilginç bir olayı da burada paylaşmak istiyorum. Amerika’da Texas Eyaletine bağlı bir hapishane’de çok cesur bir idam yöntemi gerçekleştirilmiş geçtiğimiz yıl ve bu olaya akredite olan bir Türk tarafından da belgelenmiş. Texas’da cinayetle yargılanıp ölüme mahkum edilen bir hastaya acısız bir ölüm isteyip istemediği sorulduğunda cevabı evet olmuş. Bunun sonucunda idam günü koltuğa bağlı bir şekilde ölümü bekleyen mahkumun açık bileğine ılık su damlaları akıtılmaya başlamış, telkin yöntemiyle de bileğinin yeni çıkan acısız bir makineyle kesildiği ancak canının acımayacağı belirtilmiş.  

 

Tüyleri diken diken edecek nokta ise mahkumun tam 37 dakika sonra kalp atışlarının durduğu ve öldüğü gerçeği tabi ki. Mahkum yavaş yavaş kan kaybından öleceğine inandırılmıştı, kan akışı ılık su damlatılarak dikte edildi ve adrenalin zehirlenmesi ya da herhangi bir etki yüzünden bu kişi kendi kendini hem de acısız bir şekilde öldürmüş oldu. Peki bu noktada beyin gücümüzle kendimizi öldürebiliyorsak acaba ölümden de kurtarabilirmiyiz?

 

  Plasebo Nedir  

 

Benim bahsetmek istediklerimse hayatınıza son verebilmek veya geri getirebilmek kadar önemli şeyler üzerine değil. Ancak hayatın içinden, karşılaştığım bazı, insanların kendilerini bir şeye inandırması ve sonuçlarını ona göre yaşamaları üzerine örnekler.  

 

İşte karşılaştıklarım:

Geçtiğimiz haftalarda abim, “ev çok soğudu” diyip kombiyi açmıştı, bir süre sonra da üzerindeki poları çıkarıp t-shirtle kaldı. Ama biraz sonra farkettim ki, kombiyi açmasına rağmen, basınç düştüğünden, kaloriferlere hiç sıcak su gelmemişti, o yine de kendi elleriyle kombiyi açtığından sıcak olduğuna kendini inandırıp üzerindeki poları çıkarabilmişti. Belki farketmesem psikolojik olarak üşümemeye devam edecekti.

 

  Başka bir örnek: Bunu ise bir arkadaşım anlattı. Tanıdığı bir bilgisayar tamircisine gelen bir bilgisayarda hiç bir sorun olmamasına rağmen “bir sürü virüs var, çok yavaşladı” şikayetiyle birlikte gelmiş. Bu bilgisayar tamircisi abimizse bilgisayarı bir gün rehin koyup ertesi gün geri vermiş, hiç bir şey değiştirmemesine rağmen, “evet gerçekten hissedilir düzeyde bir hızlanma var” geri bildirimini almış.

 

Bir başkası: Geçenlerde telefonla konuşan babamın televizyonun sesini kısmamı istemesi, benim 1 kez kısıp 1 kez açmam, ses simgesini görmesi yeterli olan babamın konuşmasına sesin azaldığı yönündeki düşüncesiyle devam etmesi.

 

  Belki zaman içinde daha farklı örneklerle de karşılaşırım, kim bilir?

Zaten doğru olduğunu düşündüğümüz durumların olası sonuçlarına kendimizi inandırarak yaşamıyor muyuz?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.