Sağlıklı Olduğunuzu Gösteren En Önemli İşaretler Neler?

10.12.2022
Sağlıklı Olduğunuzu Gösteren En Önemli İşaretler Neler?

Hayatımın son 10 yılında, sağlık ve zindelik konularına daha fazla ilgi göstermeye başladım. Kendi sağlık problemlerimi göz önüne alarak, doktora gitmeden sağlıklı olup olmadığımı nasıl anlayabilirim diye düşündüm ve çıkardığım sonuçları sizinle paylaşmak istedim. İncelediğim sayfalar arasında çok çelişkili bilgiler vardı. Örneğin; kilo ile sağlığın birbirine bağlı olduğunu söyleyen de var, tam tersini söyleyen de. Sindirim sistemi hakkında bilgiler konusunda çoğunluğu aynı fikirde ama diyet olayı ise başlı başına sorun durumunda.

Diyet nasıl yapılır, hangi diyet listesi daha iyidir gibi soruların yanıtları tamamen birbirinden farklı yazılmış. Ben de bu sorunların ortak yanıtlarını araştırdım ve en iyilerini derleyip bir liste haline getirdim. İşte o bilgiler;

Dolgun ve Parlak Saçlar

dolgun-saçlar

dolgun-saçlar

Kırılgan, ince ve kuru saçlar, vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir. Örneğin; stres, hipotiroid ve besin emiliminin yapılamaması gibi hastalıkların belirtisi arasında ince saçlar gösterilmektedir. Aynı zamanda dolgun ve parlak saçlar da sağlıklı bir vücudun göstergesi olmaktadır.

Dolgun ve parlak saçlar, vücudun saçlar için uygun cilt ve foliküllere sahip olduğunu göstermektedir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile daha sağlıklı saçlara sahip olunabilir. Bu beslenme şeklinize protein, vitamin ve yağlar gibi temel bileşenleri dahil ederseniz, aldığınız bu sağlıklı yiyecekleri vücudunuz güzelce emerek saçlarınıza yansıtır. Böylece saçlarınız daha dolgun ve daha parlak olur.

Güçlü Tırnaklar

tırnaklar

tırnaklar

Sağlığınız en büyük göstergesinden biri de güçlü tırnaklardır. Vücudunuzun sağlığı tırnaklarınıza yansımaktadır. Tırnaklarınızda vücudunuz veya cilt problemlerinizi belirten pek çok şey olabilmektedir. Uzmanlara göre, stres saçınızı etkileyebildiği gibi, tırnaklarınızı da etkileyerek vücudunuzdaki sağlık sorunlarının ortaya çıkarabilmektedir.

Solma olmayan pembe renkli, çizgileri veya zayıflığı olmayan güçlü tırnaklar sağlık durumunun bir işaretidir. Fakat tırnaklarınızda veya tırnak yatağınızda olan renk değişikliği, beyaz ya da kahverengi lekeler, sağlığınızla ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Tırnak çizgilerinde bir artış veya mantar enfeksiyonu belirtileri var ise anemi gibi hastalıkların belirtisi olmaktadır. Tırnaklarınızın sağlıklı olup olmadığını kontrol ederek sağlığınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri

Diş ve diş etleri, sağlık ve zindelik konusunda ipuçları vermektedir. İltihaplanmayan sağlıklı diş etleri ve güçlü dişler, ağız hijyenin yanı sıra sağlık hakkında önemli bir rol oynar. Cildiniz ve bağırsaklarınızda olan bir hastalık belirtisi sonucu dişlerinizde bakteriler oluşmaktadır. Vücudun doğal bir savunması sonucu oluşan bu bakterileri, diş ipi ve diş macunu kullanarak ağız sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Aynı zamanda yeterli ağız hijyeni olmaması durumunda diş çürüğü ve diş eti hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ağızda oluşan bakteriler, şiddetli diş eti iltihaplanmalarına, kardiyovasküler hastalıklara ve gebe kadınların erken doğum veya düşük yapmasına kadar varabilecek hastalıklara sebep olabilmektedir.

Bel Çevresi

Bel Çevresi

Bel Çevresi

Beden Kitle İndeksi, sağlık açısından kullanılan yararlı bir ölçümdür. Beden kitle indeksi; bir kişinin boyuna göre ağırlığını ve yağ miktarını belirleyen ve uzun zamandır kullanılan bir ölçümdür. Uluslararası yapılan çalışmalarda BKI’ye göre obez olan bireylerin %29’u, aşırı kilolularının yarısı kalp açısından son derece sağlıklı çıkmıştır. Bunun yanı sıra normal kilolarda olan bireylerin %30’u ise sağlıksız çıkmıştır. Fakat bel çevresinde yağ birikmesi yani beden kitle indeksine göre kilolu olmak, sağlık açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur. Hatta kilolu olmayan kişiler de bile bel çevresinin yağlanması erken yaşta ölümlere varan sağlık sorunları yaratmaktadır. 2008 yılında yapılan çalışmalara göre bel çevresi ince olan kişiler daha sağlıklı olmaktadır.

Yeterli Uyumak

Yeterli Uyumak

Yeterli Uyumak

Hepimizin bildiği gibi yeterli uyumamak son derece kötü bir durumdadır. Uluslararası çalışmalara göre yeterli uyumamak, diyabet, kilo almak, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açmaktadır. Sağlam bir gece uykusu, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, uykunun bağışıklık, metabolizma, öğrenme ve hafıza gibi hayati fonksiyonlarda kritik bir rolü bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda uykunun, vücudu yenileme, onarma ve gençleşmesine izin verdiği görülmüştür. Ayrıca bu çalışmalarda görülen diğer bir çarpıcı olay ise uzun bir süre uykusuz kalan canlıların bir süre sonra hayatını kaybetmesidir. Bunun sebebi ise uyku sırasında doku onarımı, protein sentezi gibi hayati fonksiyonların gerçekleşmesine bağlanmıştır.

Genellik Gözden Kaçan Detay; Dil

Genellik Gözden Kaçan Detay; Dil

Genellik Gözden Kaçan Detay; Dil

Tıbbi bir tanı olmasa bile dün akşam yediğiniz yemeği ne kadar iyi sindirdiğinizi ya da vücudunuzda stresin nasıl etki ettiğini öğrenmek istiyorsanız dilinizden anlayabilirsiniz. Örneğin; dilinizin ucu kırmızı ise kalbinizin, aklınızın veya duygularınızın hızının arttığını gösterir. Aynı zamanda kırmızı dil, uykusuzluk, çarpıntı, sinirsel bir rahatsızlık ve karmaşık bir zihnin de belirtisidir. Dil kenarlarının kalınlaşması ise hazımsızlık, ishal, düşük enerji gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak bilinmektedir. Sağlığınız hakkında endişeliyseniz, dilinizin sağlıklı olup olmadığına bakarak bilgi edinebilirsiniz. Elbette bu bilgi için sağlıklı bir dil nasıl olur bunu da bilmeniz gerekmektedir.

  • Dışkınızı Gözden Geçirin.
    Çoğu kişi için dışkıyı gözlemlemek çok iğrenç gibi görünse de dışkılar aslında vücudumuzun artıkları olduğundan dolayı, incelediğimizde hastalık belirtisi olduğunu veya olmadığını rahatça fark edebiliriz. Her gün yapacağınız bu kontrol size garip gelse de aslında son derece normal bir durumdur. Örneğin; bebeklerin dışkılarına bakarak hasta olup olmadığını nasıl anlayabiliyor isek biz yetişkinler için de durum aynıdır. Vücudunuzda neler olup bittiğini dışkınıza bakarak anlayabilirsiniz. Her insanın kendi özgü bir bağırsak hareketi vardır; bu durum kilomuza, kullandığımız ilaç olup olmamasına, beslenme şeklimize göre farklılıklar gösterir. Ancak sürekli ishal, sürekli kabız veya dışkınızda bir kan sorunu ile karşılaşırsanız bu ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmektedir.
  • Sağlıklı Beslenmeyi Unutmayın.
    Sağlık beslenme dendiği zaman akla hemen diyet gelmektedir. Aslında diyet bir sağlıklı beslenme biçimidir. Fakat günümüzde insanların aşırı yağlı yiyecekler, hazır gıdalar ve şekerli besinler tüketmesi sonucu yalnızca diyetle sağlıklı beslenmeleri mümkün olmaktadır. Aslında olması gereken her zaman dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için yemeklerimizi belirli saatlerle yemeli, yiyeceklerimizin sebze ve meyve ağırlıklı olmasına özen göstermeliyiz. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Sağlıklı besinler alınan bir vücutta; sindirim daha hızlı gerçekleşir, cilt parlar, hareket ve dolaşım sistemleri oldukça düzgün çalışır.
  • Normal Yaşam Belirtileri
    Normal bir yaşam sürebilmek için kişilerin günlük 30 dakikalık yürüyüşler yapması gerekmektedir. Uzmanlara göre alışverişten sonra iki araba taşıyan, soluğu kesilmeden merdiven çıkabilen, 15 dakikada 1 mil yürüyebilen kişiler sağlıklı kişilerdir. Bunlar dışında sağlıklı bireylerin normal yaşam belirtilerine sahip olması gerekmektedir. Örneğin; kan basıncın 140/90 mmHg, 1 dakikalık kalp atışının 70 ve 1 dakika içerisinde 16 ile 20 arasında solunum olması gerekmektedir. Bir insanın sağlıklı olduğunu kan basıncı, kalp atış sayısı ve solunum sayısından anlamak mümkündür. Yaşamımızı sürdürmeye devam etmek için yaşam belirtilerimizin normal olması gerekmektedir. Bu belirtilerin normalden farklı olmasının sebebi herhangi bir hastalık veya rahatsızlık ile bağlantılı olabilir.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.