Sahip Olduğumuz En Tuhaf 10 Refleks Hangileri Hiç Merak Ettiniz mi ?

27.12.2022
Sahip Olduğumuz En Tuhaf 10 Refleks Hangileri Hiç Merak Ettiniz mi ?

Sahip Olduğumuz En Tuhaf  Refleks Hangileri? İnsanların birçok benzersiz refleksi vardır. Bazıları hareket etmemize, bazıları görmemize ve duymamıza, bazıları da tehlikeden kaçınmamıza yardımcı olur. Refleksler bazen vücudun doğal tepkilerinin yararlı bir yan etkisidir. Bununla birlikte, diğer zamanlarda yetersiz eğitim veya çocukluk ihmalinin bir sonucudur. Yararlı olsun ya da olmasın, sahip olduğumuz insan refleksleri büyüleyicidir.İnsanlar içgüdüsel olarak, belli durumlarla karşılaştıklarında refleksler sergilerler. Bu refleksler cinsiyet, yaş ayrımı yapmaz.

Sahip Olduğumuz En Tuhaf  Reflekslerden İlgi Çekici Olan 10 Tanesini Listeledik.

Yüz Kızarması Refleksi:

Çoğunlukla stres altında ve heyecanlanıldığında ortaya çıkar. Rahatsız eden bir durumdur. Kulaklara ve boyna kadar bu kızarma yayılabilir.

Gıdıklanma Refleksi:

Birçok insan gıdıklanır ve vücutta istemsiz hareketler oluşur. Kasılma, ürperti hissetme durumları yaşanır. Elektrik akımına kapılmak terimi ile en yakın şekilde izah edilebilir.

Ürperme Refleksi:

Genellikle etkileyici bir müzik dinlerken veya bir filmde etkileyici bir sahne izlerken oluşur. Tüylerin diken diken olması durumu ve çoğunlukla titreme eşlik eder. Genellikle kısa sürelidir ve çabucak yaşanır biter.

Esneme Refleksi:

Uykumuz geldiğinde yaşanan esneme ile karıştırmayalım. Bazı durumlarda bu refleks bulaşıcıdır. Esneyen birini gördüğünüzde bu refleks yaşanır. Birçok filmde bu refleks ile ilgili komik sahneler vardır.

Bulaşıcı Duygusallık Refleksi:

Bu da esneme refleksi gibidir. Çoğunlukla sürü psikolojisi ile oluşur. Bir grupta sevinç veya üzüntü halleri yoğunsa o topluluktaki bireylerde bunlardan etkilenip aynısını yaşayabilir. Ülkelerde milli yas veya sevinç durumlarında sıkça görülür.

Dalıcı Refleksi:

İnsan dâhil bütün memeli canlılarda suya girildiğinde görülür. Yüz suya değdiğinde, vücut istemdışı olarak kendini yeni ortama göre ayarlamaya başlar. Kalp atışı yaklaşık 1/4 oranında azalır, akciğerde değişim görülür, kan basıncı değişir. Bu gibi değişikler, organların basınçtan parçalanmasını engelleyecek önlemlerdir.

Mahkûm Sinema Refleksi:

Genellikle uzun süre karanlıkta kalındığında görülen bir reflekstir. Gözün önüne havai fişek benzeri diyebileceğimiz cisimler gelir.

Vestibulocochlear Sinir Refleksi:

Bu refleks, en hızlı reflekslerden biri kabul edilir. Başımızı sağa veya sola hareket ettirsek bile önümüzdeki objeye olan dikkatimiz dağılmaz. Mesela araba veya motosiklet kullanırken, hareket halinde kısa bir süreliğine sağa veya sola bakıldığında aracımız düz yolda ilerlemeye devam eder. Alkol, alındığı miktara göre bu refleksi büyük oranda bazen de tamamen yok eden bir maddedir. Alkollü araç kullanılmaması konusundaki sıkı uyarılar ve cezalar, bu refleks kaybolduğu içindir.

Miktürisyon Sonrası Kasılma Refleksi:

Çoğunlukta erkeklerde görülür. Bazı durumlarda yatağı ıslatmayla sonuçlanır. Kısaca, vücutta bir ürperti başlaması ve idrar yapma isteği uyanmasıdır. En çok geceleri oluşur.

Ayak Tabanı Refleksi:

Bebeğin ayak tabanına bir cisimle dokunulduğunda, ayak parmakları dışarı doğru aynı bir yelpaze gibi açılır. Ama aynı durum olgun bir kişide tam tersidir, ayak parmakları dışarı doğru bükülerek tepki verir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.