Siyah Noktaları Gideren Bitkisel Formül

26.03.2022
Siyah Noktaları Gideren Bitkisel Formül

Gözeneklerin açılması ve cildin pürüzsüzleşmesi için bitkisel kese uygulamasını her gün yapabilirsiniz.
Kozmetik kil cildin salgıladığı fazla yağı emer. İnce öğütülmüş yulaf ve badem ise cildinizi yumuşak bir biçimde soyar. Lavanta, nane ve karakafesin antibakteriyal özelliği vardır. Lavanta esansiyel yağı cildin yağ dengesini de korur.

Burundaki Siyah Noktaları Gideren Yöntemler

Burundaki Siyah Noktalari Gideren Yontemler

Cilt üzerinde meydana gelen siyah noktaların çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Çevre kirliliği, stres, ciltteki yağ oranının azalması gibi etkenler sayılabilmektedir.

En yaygın neden ciltteki yağ oranının azalmasına bağlı olarak oluşmasıdır.  Burunda meydana gelen siyah noktalardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Öncelikle cildin hijyenik bakımı ihmal edilmemeli cildin temizliğine büyük önem verilmelidir.

 

Cildin oksijen alması ciltte bulunan gözeneklere bağlıdır. Bu gözenekler kapalı olduğunda siyah noktaların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Burun üzerinde bulunan siyah noktalar için parmak uçları ile peeling yapılabilir.

Peeling yapmak için aşırı derecede elle baskı yapılmasına gerek yoktur.

Orta bir basınç ile parmak ile yapılacak masaj ile siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Burundaki siyah noktaların giderilmesi için siyah nokta bantları da oldukça etkili bir yöntemdir. Uygulaması kolay olan burun bantları her eczanede kolaylıkla bulunabilmektedir.  Siyah noktaların ortaya çıkmasındaki en büyük faktörlerden biri de sağlıksız beslenmedir.

 

Sağlıklı beslenerek vücut için önemli olan besinlerin alınması ile burunda siyah nokta oluşumu engellenebilir.

Özellikle bol miktarda su içmek siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden de uzak durmak gereklidir. Şeker ihtiyacı sadece meyvelerden sağlanmalıdır.

 Burun üstündeki siyah noktalar bitkisel içerikli maskeler ile de temizlenebilmektedir.

Ev ortamında yapılabilecek maskeler ile cilt bakımı planlı bir şekilde yapıldığı sürece burunda bulunan siyah noktalar giderilebilecektir.

Özellikle elma sirkesi, yoğurt, limon suyu gibi bitki özlü gıdalar ile yapılacak maskeler hem cildi koruyacağı gibi hem de burun üzerindeki gözenekleri açacağından cildin oksijen almasını sağlayacaktır. Böylelikle siyah nokta oluşumunun önüne geçilecektir.

Tüm bu sayılan yöntemler siyah nokta oluşumunu gidermektedir.

Siyah noktalar ve  sivilceler için bitkisel formülün içine girecek bileşenler:

200g yulaf
75g badem
2 çorba kaşığı kuru lavanta
1 çorba kaşığı kuru nane
1 çorba kaşığı kuru karakafes yaprağı
60g kozmetik kil

Hazırlanışı:
1-Yulaf, badem ve kuru bitkilerini ayrı ayrı bir kahve öğütücüsünde ya da robotta öğütün. Daha sonra öğütülmüş bitkileri ve tahılları birbiriyle karıştırın.
2-Kozmetik kili, tahıl ve bitki karışımına ilave edip karıştırın. Hazırladığınız yüz kesesi malzemesini ağzı kapalı bir kapta, serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.
3-Kullanırken bir tatlı kaşığı karışıma yeterince ilik su ilave ederek macun kıvamına getirin. Yüzünüze bu karışımla masaj yapın, ılık suyla durulayın.

Peki Siyah Noktalar ve  Sivilceler sıkılmalı mı?

Vücudunuzdaki sivilceleri hiç bir zaman kendiniz sıkmaya kalkışmayın. Neden böyle bir şey söylediniz diyeceksiniz. Hemen açıklayalım.
Yüzünüzdeki sivilceyi sıkarken sivilcenin derinizin altına iyice girmesine yol açabilirsiniz. Sivilceyi derinin altına iyice gömdüğünüz zaman, iltihap daha çok yayılır ve sivilceniz büyümüş olur. Büyüyen sivilce sizi tekrar, yüzünüzle oynamaya itebilir. Böyle de yapınca yüzünüzde ilerde kahverengi lekeler çıkar. Yüzünüzde bol miktarda sivilce varsa eğer yapmanız gereken şey çok basit. Hemen bir cilt hastalıkları alanında uzman olan bir doktora görünün. Doktor size gereken kremleri, gereken ilaçları verecektir. Eğer siz hayır ben doktora gitmek istemiyorum, yüzümdeki sivilceleri kendim sıkacam diye bir düşünceye kapılırsanız yanlış yapmış olursunuz ve ilerde yüzünüzdeki lekelerle her zaman uğraşmak zorunda kalırsınız.

Sivilce ve siyah noktaları sıkmak zararlı mı?

Sivilceler, bir çok insanın hayatında belli dönemlerde yer bulmuş cilt kusurlarıdır. Çoğu insan bu sivilcelerden kurtulmak için, çeşitli kremler, çeşitli sabunlar ve ilaçlar kullanmaktadır. Kimileri ise, sivilcelerini sıkıp patlatmaktadır. Bu yazımızda sivilceleri sıkmanın zararlı olup olmadığı konusuna değineceğiniz.
Öncelikle şunu söyleyelim sivilceleri sıkmak oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü siz sivilceleri sıktıkça, sivilceler inatla çoğalır, teninizin başka bölümlerine de inatla yayılır. Ayrıca sivilceleri sıktığınızda cildiniz kanadığı için cildinizde kahverengi lekeler oluşabilir.

 

Eğer sivilce sorununuz varsa yapmanız gerekenler şunlar:
Sivilce probleminiz varsa öncelikle yapmanız gereken bir dermatoloğa gitmek. Sivilceleriniz hakkında en doğru kararı doktorunuz verir.
Doğal cilt maskeleri ile de sivilcelerden korunabilirsiniz,
Piyasada satılan bazı sabunlar (kükürtlü sabun) cildinizi kurutarak sivilcelerin oluşumunu engelliyor.
Son olarak benim size tavsiyem, hiç bir zaman sivilcelerinizi sıkmayın, siz sıktıkça o da inatla yayılır, bunu bilin. Sonra ilerde pişman olmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.