Sol Elin Kaşınması: Sol Elde Kaşıntı Neden Olur?

25.03.2022
Sol Elin Kaşınması: Sol Elde Kaşıntı Neden Olur?

Sol Elde Kaşıntı Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Kişiyi etkileyen özelliğe sahip olan kaşıntılar, yaygın bir rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor. Sol el kaşınmasında ortaya çıkabilecek belirtilerin neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bunları şu şekilde açıklamamız mümkündür. Buna göre;

  • Deri dökülmesi (pul dökme)
  • Kızarıklık
  • Şişlikler
  • Bilek bölgesinde ağrı
  • Parmak uçlarına kadar oluşan karıncalanma hali

 

Sol Elin Kaşınması Niçin Yaygındır?

Üzerinde yapılan ve dergide yayınlanan araştırma sonucunda 14 farklı tipte sinir bulunduğu tespit edilmiştir. Bu sinirler el bölgesinde sonlanarak uyarıları gerçekleştirir.

Doğal olarak belirli bir süre sonucunda da karıncalanma durumu meydana çıkacaktır.

Daha çok sol elin kaşınması, diğer kaşınmalara oranla daha yaygın şekilde görülüyor.

Elin üst bölgesinde yer alan kan damarları, kaşındık sıra şişlik durumunu ortaya çıkartabiliyor.

Ellerde Kaşıntı Sebepleri ve Kaşıntıyı Giderme

Stres, tahriş ve bazı nedenlere bağlı olarak sol elin kaşınması meydana gelebilir. Karıncalanma ve sol avuç içi kaşınması daha sık meydana gelen bir vakadır.

Çoğu insanlarda daha çok bu belirtmiş olduğumuz kaşınmalar görülür. Sol elin kaşınmasıyla birlikte zaman zaman şişlikler meydana gelebilir. Bilek ağrısı ve şişlikler moralinizi bozmaya neden olacak bir durum olabilir.

 

Sol elin kaşınması nedenleri nelerdir herkesin merak etmiş olduğu bir konudur. Mutlaka neyden kaynaklı olarak ortaya çıktığı bilinmelidir.

Eliniz için evde deneyebileceğiniz doğal yöntemler sayesinde rahatsız edici boyutta olan kaşıntıları yok etmeniz mümkün olabilir. Öyle ki bu tür kaşınmalar egzama, sedef ve mantar enfeksiyonu gibi hastalıklara yakalanmanıza da neden olabiliyor.

Avuç içlerinde ise en sık görülen vakalardan birisi de  kızarıklık, yara ve su toplaması gibi sorunların oluşması denilebilir.

 

En Önemli Cilt Rahatsızlıkları

Ciltte Alerjik Reaksiyon Görülmesi

Alerjik reaksiyon hali cilt üzerinde çok kez görülebilecek durumlardan birisidir. Şişmeyer bağlı sıkışma, avuç ve elde meydana gelebilecek kabarcık oluşumu, parmak uçlarının aşırı şekilde kaşınması ortaya çıkabilecek sorunlardan biri olmayı başarıyor.

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğu için bitkisel içerikli tedavi yöntemlerini uygulayarak, bu tür sorun haline gelen kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir?

Ciltte çatlak ve kaşıntılara sebebiyet veren iltihaplı bir sağlık sorunudur. Daha çok avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yaratmış olduğu kaşıntıyla bilinir.

Ayak tabanında kaşıntı çok sık görülür. Sol el bölgesinde görülen sedef hastalığında belirtiler şu şekildedir. kaşıntı ve kırmızı pul dökmeleri, bakteriyel cilt sorunları ve çatlaklık gibi sorunları ortaya çıkartır.

Elde Egzama Olması

Elde egzama, elin üst kısmında kabuk kabuk dökülmeler sonucu meydana gelir. Kaşıntı şişlik durumuyla karşı karşıya kaldıysanız egzama belirtilerinden biri olacaktır. Egzama da özellikle ayak kaşıntısı gibi durumlar çok sık görülür.

Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınız zaman bir doktora görünmenizde yarar olacak.

Kontakt Dermatit Nedir?

Dünya sağlık örgütünün açıklamaları baz alındığında tahriş edici durumların kontakt dermatit ile bağlantılı bir durum olduğu savunuluyor.

Aşırı el hijyenine başvuruyorsanız, el ve avuç içlerinde normalden daha fazla bir kaşıntıya maruz kalabileceği söyleniyor. Bu yüzden uzmanlarda aşırı derece de el hijyeninden kaçınmanız gerektiğini belirtiyor.

Stres ve Anksiyete

Stres, kaşınmaları tetikleyen en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Stresin vücuda etkileri çok fazladır. Özellikle duygusal stres, sol elin kaşınmasına neden oluyor.

Özellikle öğrencilerde stres çok fazla olduğundan dolayı sol el kaşınma sorunları daha fazla oluyor.

Uyuz Nedir?

Hijyenik olmayan yerlerden kaynaklı olarak kaşıntı oluşabilir. Özellikle böceklerin bulunduğu yerlerde hijyenden söz etmek mümkün değildir. Böyle yerlerde el kaşınmaları çok sık rastlanan sorunların başında yer alıyor.

Daha çok uyuz böcekleri, geceleri aktif olduğundan dolayı vücudumuzda ki kaşıntılar geceden başlayarak sabaha kadar etkisini sürdürebilir. Ayrıca uyuzluklar, parmak aralarında aşırı kaşıntı yaratır.

Güneş Yanığı Nedir?

 

Cildin dış bölgesine zarar veren güneş yanıkları, kaşıntıyı ortaya çıkartabilir. Güneşe maruz kalındığı zaman su toplanması, kabarıklık gibi sorunlar oluşabilir.

Bu yüzden aşırı güneş ışınlarından kaçınılmalıdır.

El Mantarı Nedir?

 

El mantarı da kaşıntıya neden olacak bir başka nedenlerden birisidir. Mantar, enfeksiyona yol açtığından dolayı doğal olarak sol elde kaşıntı ve kızarıklara zemin hazırlayacaktır.

Sol Elin Kaşınmasının Diğer Nedenleri

Sol Elin Kasinmasinin Diger Nedenleri

Diyabetik Periferik Nöropati

Sol el kaşınmasına neden olacak sinir hasarı olarak bilinir. Sinir hasarı, sol elde ve ayaklarda uyuşma, kaşıntı gibi durumları yaratıyor.

Yaş

Yaşın ilerlemesiyle birlikte sağlık sorunları daha sık şekilde artmaya başlıyor. Yapılan araştırma sonucunda 70 yaş üstü kişilerde kronik kaşıntıların daha sık görüldüğü saptanmıştır.

Geceleri Sol Elin Kaşınması

Geceleri sol elinizde kaşıntı oluşuyorsa uyuz ve diğer böcek türlerinden kaynaklıdır.  tahtakurusu ısırığı, kaşıntı ve kızarıklıkların oluşmasına neden olur. Bu yüzden geceleri başlayan bu kaşıntı arkası kesilmeden sabaha kadar sürmüş olur.

Hamilelikte Sol Elin Kaşınması

Hamile bayanlarda da sol el kaşınmaları çok sık rastlanılacak bir durumdur. Uzmanlar tarafından gebeliğin intrahepatik kolestazı” olarak nitelendirilmektedir. Hamilelik döneminde kolestaz belirtileri şu şekilde oluyor.

  • İdrar koyu renkte geliyor
  • dışkı kil renkte oluyor
  • el ve ayak bölgesinde kaşıntı
  • aşırı yorgunluğun hissedilmesi

Sol El Kaşıntısına Ne İyi Geliyor?

Soğuk Kompres

Kaşıntınız varsa sopuk kompres uygulamanız iyi gelecek çözüm yollarından birisidir. Egzama ve sedeften kaynaklı kaşıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Yulaf

Herşeye faydasıyla bilinen yulaf,kaşıntıya da iyi geliyor. Hem kaşıntıyı azaltırken hem de cildin nemlenmesine yardımcı olur. Yarım bardak kadar yulafı ezerek toz hale getirmelisiniz. Sütün içerisine yulafı ekleyin. Kaşıntı olan bölgelere yapmış olduğunuz bu karışımı sürebilirsiniz. Bu işlemi günde 2-3 kere rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağı

Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağı karışımını günde 3 defa şeklinde cildinize sürerek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sol El Kaşıntısı İçin Hangi Durumlarda Doktora Gidilir?

Bitkisel yöntemleri uygulasanız bile pek bir fayda etmiyorsa doktora gidebilirsiniz. Ciltte sararmaların oluşması, yorgunluk, bağırsak düzensizliği ile ilgili sürekli olarak sorun yaşamaya başladığınız anda doktorun kapısını mutlaka çalmanız gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.