Uçuk Geçirme, Uçuk Giderme, Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

11.06.2022
Uçuk Geçirme, Uçuk Giderme, Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Uçuk, Herpes simplex tip 1 virüsü sonucunda ortaya çıkar. Ne yazık ki bu virüsten tamamen kurtulmanın herhangi  bir yolu yoktur. Genellikle, uçuk çıkarmış bir kişiyle yakın temas veya öpüşme yoluyla bulaşır.  Herpes  virüsü, bir defa bulaştığında ömür boyu vücudunuzda kalır.

Kadınların Korkulu rüyası olan uçuk nedir? Nasıl oluşur? Bu konu hakkında bilgi edineceğiz. Peki Uçuktan nasıl kurtuluruz? Uçuğu geçirmek için nasıl bir tedavi yöntemi uygulamalıyız? Gelin, uçuk nedir ve tedavisi nasıl yapılır hep birlikte  inceleyelim.

 

Uçuğu Geçirme, Uçuğu Yok Etmek İçin Neler Yapmalıyım?

 

Herpes visürünün uçuk olarak tekrar, tekrar çıkmasına ise ateş, çeşitli enfeksiyonlar, stres, yorgunluk, güneş yanıkları ya da alerjiler neden olabilir.


Yetişkinliğe erişmiş olan  hemen, hemen herkes herpes virüsüne yakalanmıştır. Uçuğun çıkması aslında beş evrede gerçekleşir. Ciltte, karıncalanma, kabarma, boşalma, kuruma ve iyileşme olarak sonuçlanır. Kabarcığın patlayıp, içindeki sıvının ise boşaldığı son evreler uçuğun en kolay bulaşıcı olduğu zamandır. En etkilisi uçuğu daha çıkmadan, uçuğun ilk evrelerindeyken tedavi uygulamaktır.

 

Fakat, uçuk kabarcığın oluşma evresindeyse bu sorunla baş etmek ve uçuğunuzu hızlı bir şekilde geçirmekte size yardımcı olacak pek çok ev yapımı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Virüsu taşıyan ve uçuğa yakalanan kişinin tükürüğünden, ortak kullanılan eşyalarından ve cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçebilir.

Uçuğu tetikleyen nedenler; kansızlık, aşırı alkol tüketimi, stres, uykusuzluk, ameliyat geçirmek, yetersiz beslenme vb. bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü durumlardır.

Uçuk çıktıktan sonra evde yapabilecekleriniz; uçuk çıkacağını anladığınız zaman o bölgeye en erken şekilde uçuk kremi sürebilirsiniz. Uçuğa sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz.

Uçuğunuzun Üstünü Kapatın

Pek çok kişi uçuğun üzerini makyajla kapatma hatasına düşer. Ancak bu uçuğun ömrünü uzatır ve iyileşmeyi daha da geciktirir. Yapılması gereken makyaj malzemelerini kullanmak yerine, oluşan uçuğun üzerine ince bir tabaka vazelin sürebilirsiniz böylece bakterilerden korunmasını ve kabarcığın daha hızlı bir şekilde sönmesini sağlamış olursunuz.

 

Ayrıca, cildinize daha fazla zarar gelmesini önlemek için dışarı çıktığınızda güneş kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bunun yanısıra uçuğu geçirecek çeşitli yöntemleri aşağıda sıraladık:

1.Ceviz kabuğu
Yaş Cevizin kabuğu uçuğa uygulanabilir. Dövülmüş olmalıdır.
2.Sirke
Pamukla direkt uçuk üzerine uygulayın.
3.Papatya
Haşlanmış suyu pamuk yardımı ile uygulama yapılır.
4.Isırgan otu
Dövülebilir, krem kıvamına geldiğinde uygulayın.
5.Sarımsak
Dövülmüş olmalıdır.
6.Çörek otu yağı
Dilerseniz dövülmüş olan sarımsak ile karışım hazırlayarak uygulayabilirsiniz
*Sıraladığımız bu tedavi yöntemlerini evde uçuğa uygulayabilirsiniz.

*Not: Genital uçukta pamuklu iç çamaşırı tercih etmeli ve dar ve kıyafetlerden kaçınmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.