Vücudunuzda Parfüm Sıkmamanız Gereken Yerler

30.01.2023
Vücudunuzda Parfüm Sıkmamanız Gereken Yerler

Parfüm Sıkmamanız Gereken Yerleriniz  Eski Yunanlılara, Araplara ve 17. yüzyıl Fransa’sına, her sabah kapıdan çıkmadan önce (McGill Üniversitesi’nin Açıkladığı Gibi) tatlı kokular ve hoş bir izlenim için teşekkür etmeliyiz.

Sıvı parfümlerin tarihi bu medeniyetlere kadar inebilir. Bununla birlikte, mağazalardaki zarif şişelerde gördüğümüz parfüm ve esanslar, ürünün nasıl yapıldığının arkasındaki yazı açıklamıyor. Bitkilerden alınan uçucu yağlar olarak başlayan şey, dikkatli bir damıtma, seyreltme, soğutma, filtreleme ve paketleme sürecinden geçer. Sadece bir kilo parfüm yağı elde etmek için binlerce kilogram çiçek gerekebilir ve bu da son ürünün gerçekten ne kadar değerli olduğunu kanıtlar.

Vücudunuzda Nerelerinize Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor?

Bu kadar titiz bir üretim süreci göz önüne alındığında, satın aldığımız pahalı kokulara değer vermemiz ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmak istememiz şaşırtıcı değildir. Kokuyu gün boyu yanımızda taşıdığımız umuduyla onları kendimize sıkıyoruz.

Parfüm meraklıları, parfümünüzün daha uzun süre dayanmasını sağlayacak birçok ipucu bulmuşlardır. Vücudun kokuyu diğerlerinden daha kolay tutan bazı kısımları olsa da, koku uygularken rahatsız edilmeye değmeyen bazı cilt bölgeleri vardır.

Gözünüze Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Yanlışlıkla  parfümle  karıştırdıktan sonra  gözlerinizdeki  batma  size bir şeylerin yanlış olduğunu  söylemiyorsa,  tıp uzmanlarını dinleyebilirsiniz.  Göz doktoru Dr. Arvind Kumar, Health Shots’a  alkol bazlı sıvıların “kornea ve konjonktivamızın   yüzeysel tabakası için çok toksik olduğunu” söyledi.     Alkolde bulunan yüksek  etil konsantrasyonu,  Reader’s Digest’e göre tahrişe neden olan şeydir.

Bununla birlikte, kazalar meydana gelir ve muhtemelen parfüm şişenizin nozulunu aceleyle püskürtürken gözlerinize çarpan bir açıyla tuttuğunuz bir veya iki zamanı hatırlayabilirsiniz. Neyse ki, paniğe gerek yok. Rahatsızlığı gidermek için evde yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır, örneğin gözlerinizi hemen soğuk suyla durulamak veya soğuk kompres uygulamak gibi. Yapmamanız gereken şey, gözlerinizi ovuşturmak veya zaten tahriş olmuş gözetleyicilerinize başka kremler uygulamaktır, özellikle de önce bir doktora sormadan.

Batma ve acıma devam ederse, tıbbi yardım alın.

Saçınıza Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Mantık cazip görünebilir. Saçlarınız rüzgara takılır ve rüzgar nereye giderseniz gidin parfümünüzün kokusunu saçmaya yardımcı olur, değil mi? Aslında, bu kadar basit olmayabilir.

Parfümlerdeki alkol, saçınıza parfüm serpmemeniz gereken ana nedenlerden biri olan tellerinize zarar verebilir, Readers Digest ortaya koyuyor. Saçınızı kurutarak mahvetme riskini önlemek için, bunun yerine yağ bazlı ve su bazlı kokular gibi kilitlerinize güvenle püskürtebileceğiniz parfümleri tercih edin. Saçınızı taramadan önce bunlardan bazılarını saç fırçanıza püskürtmeyi deneyin.

Saç   buğuları, saça özgü serumlar, kuru şampuan ve hatta saç kremleri   saçınızda  koku alternatifleri olarak kullanılabilir (Style Craze aracılığıyla).   Gün  boyunca   sizi güzel  bir  kokuyla saracağından emin olduğunuz  bir noktaya  parfüm eklerken  saçlarınızı besleyeceksiniz.

Koltukaltınıza Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Uzmanların  kollarınızın altında  tıraş olmanın kötü bir  fikir olduğunu  söylediğini duymuş olabilirsiniz.   Bununla birlikte,  parfüm ritüelinize    bileklerinize,    kulaklarınızın arkasına ve sonra  koltuk altlarınıza  biraz serpmek için masum bir  katkı gibi görünebilir.   Sonuçta,  oraya deodorant sıkabiliyorsanız, neden parfüm olmasın?   Cevap  sizi şaşırtabilir.

Koltuk altlarınızdaki  cilt   hassastır  ve ter bezleri kimyasal yüklü parfüm tarafından tahriş olabilir (Reader’s Digest aracılığıyla). Ayrıca,  koltuk altı     cildiniz gözeneklidir  ve kokuları uzun süre tutar  , bu da  tahriş edici maddelerin yüzeyde 24’ten  fazla   kalabileceği  anlamına gelir.

Parfüm  uygulamak  söz konusu olduğunda bunun yerine nabız noktalarına bağlı kalmak en iyisidir.     Bileklerinize, boynunuza ve hatta  dizlerinizin arkasına  gidin.   Oradaki   cildi  tahriş etmeyeceksiniz  ve koku da  çok daha uzun sürecek.

Dudağınza Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Dudaklarınızı ruj, ruj ve peeling için bırakın. Oraya parfüm püskürtme zahmetine girmeyin, çünkü boşa harcanacak ve iyiden daha fazla zarara neden olabilir. Dudaklarınız çoğu zaman hareket halindedir ve cilt hassas ve emicidir.

Tıpkı gözlerinizde olduğu gibi, kulaklarınızın arkasını hedeflerken yanlışlıkla ağzınızın içinde veya yakınında parfüm aldığınız zamanlar olmuş olabilir. Kokunun çoğunu almadığınız sürece, endişelenecek bir şey yoktur. Pout’unuza yanlışlıkla püskürtme, ağız içine tam püskürtme ve sıvıyı düzgün bir şekilde yutma arasında belirgin bir fark vardır. Parfümü yüksek dozlarda yutmak toksik hale gelebilir veya kokudaki bazı bileşenlere alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Konuyla ilgiliyken yanlışlıkla parfüm içerseniz vücudunuza ne olduğunu okumak isteyebilirsiniz.

Yine, bu, parfümü sadece nabız noktalarına uygulamanın neden daha iyi olduğunun bir başka örneğidir.

Ellerinize Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Bilekleriniz   en sevdiğiniz kokuyu   püskürtmek için harika bir  yer olsa da, elleriniz  değildir.       Kuru ve hasarlı cildi davet ediyor olabilirsiniz veya uygulamadan hemen sonra onlara dokunursanız   gözlerinize parfüm bile alabilirsiniz.

Gün boyunca hemen hemen her şeyi yapmak için  ellerinizi kullanıyorsunuz.     Yemek yiyecek,    insanlara      dokunacak ve birçok başka  aktivite yapacaksınız, yani onlara  uygulanan kokularla uzun ömürlü  olma olasılığı oldukça ince.

Bir yan not olarak  ,    oraya parfüm  uyguladıktan sonra  bileklerinizi birbirine sürtmenin  aslında tavsiye  edilmediğini  biliyor muydunuz?  Parfüm meraklısı ve unisex parfüm markası DedCool Carina Chaz’ın kurucusu  Byrdie’ye şunları söyledi: “Koku,  doğal yağlarınızla   karışmak için cildinize oturmalıdır.    Bilekler birbirine  sürtündüğünde, üst notalar solacak ve buharlaşacaktır. ”     Bileklerinizi birbirine sürtmek  aslında kokuların vücudunuza nasıl  uygulanması gerektiğinin  hassas doğasına   aykırıdır.

Genital Bölgelerinize Parfüm Sıkmamanız Gerekiyor

Jinekolog ve  doğum uzmanı Dr. Aruna  Kalra’ya göre, kadınlar parfüm,   mendil, temizleyici   ve deodorant kullanınca vajina bölgelerinin güzel  kokmasını sağlayacağını   ve temiz olacağını düşünme eğilimindedir.  Kalra  ,    Health Shots’a şunları söyledi: “Normal bir vajina gül  gibi kokmaz ve kesinlikle böyle  kokmasına gerek  yoktur.  Vajinal  parfümler size  yarardan çok  zarar verebilir.”

Penis bölgesindeki Köln  de dermatolog Anthony Rossi’ye (  Dollars Shave  Club aracılığıyla) göre büyük bir  yanlış.    Parfümdeki alkol cildi tahriş   edebilir  .

Parfümünüzden en iyi şekilde yararlanmak  ve etrafınızda ince ama tatlı bir  koku taşıyarak gün geçirmek istiyorsanız,   uzman tarafından önerilen kişiyi  hedeflemek isteyebilirsiniz  .       Byrdie’ye göre,  havayı püskürttükten sonra  bir parfüm bulutunun   içinde yürümek bile etkili  bir numaradır.     Kıyafetlerinize biraz uygulamak da öyle.  Sadece saten olmadığından   emin olun, böylece leke almazsınız!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.