Yürüyüş Yapmanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir ?

03.09.2022
Yürüyüş Yapmanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir ?

Yürümek kavramının hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Yürümenin Vücudumuzda Ürettiği Biyokimsal Değişimler

Vücudunuz yürüme alışkanlığını elde ettiğinde hızlı bir enerji artışı ve kimyasallar sağlar. Gittikçe kalp atış hızınız dakikada 70 ile 100 arası çarpıntı olacak şekilde artar. Kan akışındaki artışta kaslarınızı düzenli bir hale sokacaktır. Bunlarla kalmayarak vücudunuz üzerinde eklemlerde sıvı üretiminde maximum seviyede artacak ve sertlikleri azalacaktır.

6 – 10 dakika boyunca yürümek kalp atışlarınızı dakikada 140 kez artacak kadar yükseltebilir ve vücudunuz kalori yakmaya bu seviyeden sonra başlar. Bu artışta ki bir tansiyon kan damaların genişlemesine yol açacaktır. Genişlemenin daha fazla miktarda oksijen açısından kan damarlarımıza ve beyin yollarımıza girmesine izin verir.

11 – 20 dakika boyunca yürümek vücut sıcaklınızda ki artışa ve terlemenin cildinizin yüzeyine yakın ısınmasına neden olur. Bu noktada dakika da yaklaşık olarak yedi kalori civarı bir yağ yakmaya başlarsınız. Zayıflamak isteyenler için bu dakika aralığı gayet bir sayı olsada Kalp atış hızındaki artış nefes verip almakta zorluklar yaratabilir. Kas aktivitelerinizi artırmak içinde bu dakika aralığı idealdir. Epinefrinler ve Glukagonlar yükselmeye başlar.

21 – 30 dakika boyunca yürümek bu aralıklarda yürüyüş yapmak, yağ yakmanın bir diğer anlamıdır. Daha fazla fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayabileceğiniz dakika aralığı da budur. Yürüyüş bilimsel olarak aynı zamanda bellek ve problem çözümleri içinde faydalı olduğunu gösterilmiştir.

30 – 45 dakika boyunca yürümek tüm vücudunuzu rahatlayacaktır. Daha fazla oksijen tüketiminin yanı sıra yağ yakımı ve kalp artışları olacaktır. Tüm bunları bi araya getiren bu yürüyüş aralığı bağışıklık sisteminizi artıracaktır. Dışarıda sıcak havadan gelen ışınlarda yapacağınız bir saatlik yürüyüş dilimi vücudunuzun isteği olan D Vitaminini de karşılayacaktır. Tabi beyin kanaması risklere karşıda fazla yorulmamak önemli.

Yürümek Hakkında Önemli Bilgiler . Yürüyüş Yapmanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir ?

  • Hareketsizlik bir ölüm sebebidir. Her Gün düzenli bir şekilde yürümek bu riski en alt seviyeye indirir.
  • Günde 20 – 25 dakika civarlarında yürüyüş yapan bir insan 7 yıl, sigara içen ve yürüyüş yapan biri ise 4 yıl daha fazla yaşamaktadır.
  • Yürüyüş yapmak akciğer hastalığı ve kardiyovasküller için oldukça faydalıdır.
  • Normal bir alanda yapılan yürüyüşler, kapalı spor salonlarına göre daha fazla etkilidir.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.