Ağrı, Sızı İçin Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

03.04.2022
Ağrı, Sızı İçin Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evet hiç şüphesiz, tüm günün yorgunluğunu ayaklarımız çekiyor. Bunun için en çok bakımı hak eden bölgemizin ayaklarımız olduğu tartışılamaz.

Özellikle de yaz ayların da görünümüne önem verdiğimiz ayaklarımıza, aslında her mevsim önem vermemiz gerekiyor. Peki ayak bakımı nasıl yapılır? Cevabı yazımızın devamında…

 

Ayak banyosu ile Ayak Bakımı

Ayak banyosu ile Ayak Bakimi

Herhangi bir kozmetik mağazalarından satın alabileceğiniz deniz tuzunu ayaklarınızı yıkayacağınız, su dolu kaba bir miktar koyarak ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu yöntem ayaklarınızın yorgunluğunu alacak ve ayaklarınızı yumuşatacaktır.

Diğer bir ayak banyosu yöntemi ise, ayak banyosu yapacağınız ılık su ile doldurduğunuz kabın içerisine 1 paket karbonat ve 3 yemek kaşığı sirke koyun. Bu şekil de 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu yöntem ayak bakımında ihmal edilmemesi gereken uygulamalar dan bir tanesidir.

 

Ayak peelengi ile Ayak Bakımı

Ayak peelengi ile Ayak Bakimi

Ayak bakımın da bir diğer evde yapabileceğimiz uygulama ise ayak peelengidir. Bunun için 1 yemek kaşığı hindistan cevizi 1 tatlı kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı esmer şeker ekleyerek karışım elde edin ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve çok fazla kuvvet vermeden özellikle de topuklarınızı ponza taşı ile ponzalayın.

Bu yöntem ile topuk çatlaklarınız zamanla kaybolacak, ölü derilerinden kurtulacak ve ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

 

Ayak bakım kremi Tarifi ile Ayak Bakımı

Malzemeler

1 yemek kaşığı  susam yağı

1 yemek kaşığı ozon yağı

1 yemek kaşığı gliserin

1 yemek kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı nane yağı

2 yemek kaşığı vazelin

 

Tüm malzemeleri birbirine homojen olacak şekilde iyice karıştırın. (Bunun için vazelini önceden benmari usulü ısıtıp da karışıma ekleyebilirsiniz, böylece daha homojen bir şekilde karışacaktır) Elde ettiğiniz bu ev yapımı ayak bakım kremi düzenli bir şekilde ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın böylece ayaklarınız sağlığına kavuşacak ve estetik görünümüne kavuşacaktır.

Sizde evde çok rahatlıkla yapabileceğiniz, bu doğal yöntemleri düzenli bir şekilde yaparak, ayak bakımınıza özen gösterebilirsiniz. Unutmayın ayaklarımızın şımartılmaya ihtiyacı vardır.

 

Güçlü ve Sağlıklı Ayaklar İçin Egzersizler

Tıpkı vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi, ayaklarınızın sağlıklı ve iyi durumda kalması için egzersize ihtiyaç duyar. Ayak egzersizi yapmak, en iyi yollarından biridir.

Egzersiz, ayaklarınızı güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda ayak ve ayak bileği ağrısını azaltmaya, kas ağrısını azaltmaya, ayaklarınızın genel olarak sağlıklı olmasına yardımcı olabilir .

Ağrı ve yorgun ayakları önleyecek, aynı zamanda onları güçlü ve sağlıklı hale getirebilecek pek çok evde egzersizler ve gevşeme yöntemleri vardır. Akşamları veya geceleri televizyon izlerken bile bu egzersizleri yapabilirsiniz. Güçlü ve sağlıklı ayaklar için egzersizler Nelerdir?

Ayak parmaklarınızı kaldırın, eğin ve kıvırın

Bu, herkesin ayaklarını sağlıklı tutmak için yapması gereken üç aşamalı bir egzersizdir. Ayakları daha esnek hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda güçlendirir.

Bu egzersiz, ayak ağrısını hafifletmek için de iyi gelir .

 1. Düz bir sandalyeye oturun, ayaklar ve ayak parmakları yere düz olsun.
 2. Parmaklarınızı 5 saniye yukarı kaldırın.
 3. Sonra, gererek onları başka bir 5 saniye boyunca düz dışarı doğru ittirin.
 4. Ardından topuklarınızı yerde tutun, parmaklarınızı altına alın.
 5. Bu konumdayken 5 saniye boyunca bekleyin.
 6. Bunu hareket halindeyken 10 kere yapın. Bu egzersizi günlük olarak yapabilirsiniz.

Bu egzersiz, yorgun ayaklarınızın tabanlarını gerginleştirmeye yardımcı olur. Ayak tabanları gerilirken, bacak asları da gerilir. Bu da plantar fasya tendonu üzerindeki baskıyı hafifletir .

Oturma

 1. Düz bir sandalyeye oturun, ayağınızı yere basın.
 2. Bir ayağını kaldırın ve diğer bacağınızın tarafındaki kalçanıza koyun.
 3. Ayak parmaklarınızı tutun ve yavaşça çekin ve ayağının dibinde gergin hissedin.
 4. 10 saniye tutun.
 5. Her ayakta 15 set günlük olarak yapın.

Golf Top Rulosu

Güçlü ve sağlıklı ayaklar için egzersizler den bir tanesi de rulo hareketidir. Bu hareket ayaklarınız için basit bir egzersiz. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve ayak parmağının esnekliğini arttırır. Ayrıca, bacaklar ve ayaklardaki kasları güçlendirmeye yardımcı olur .

 1. Düz bir sandalyeye oturun, ayağınızı yere basın.
 2. Ayaklarınızın altına, golf veya tenis topu boyutlarında bir top koyun.
 3. Yavaşça ayağınızın altında ki topu ileri geri ittirerek hareket ettirin.
 4. Her ayakta 2-3 dakika tekrarlayın.

Bir golf topu yerine,  su dolu bir su şişesini de kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.