Artemidoros Kimdir?

19.09.2022
Artemidoros Kimdir?

Artemidoros II. yüzyılda Efes’te yaşamıştır; Likya’daki Daldis’li zengin bir aileden gelmektedir. Bu, ona gezgin bir özel bilgin yaşantısı sürme imkanı tanımıştır. Anadolu’nun dışında Ege’nin  büyük adaları, Yunanistan ve İtalya’ya yolculuklar yapmıştır. Bu yerlerde aralarında bir kuş mantiği  ( Oianoskopia – Kelime anlamı : ” Yırtıcı kuş ile ilgili olan ” ) ve bir el okuma saanatı ( Kheiroskopika ) kitabının da bulunduğu kitapları için malzeme toplamıştır. Her iki kitap da kayıp durumdadır.

 

Artemidoros Hakkinda Bilgiler

 

Sadece ona kalıcı bir ün sağlayan rüya kitabı ( Oneirokritika – Kelime anlamı ” Kehanetsel rüyaların yorumlanması “; Rüya Yorumlar ) korunmuştur. Kendisinin bahsettiği gibi, Daldis’li Apollon Mystes onu bir rüyayı kaleme almaya teşvik etmiştir. Malzemeyi bir yandan günümüzde kayıp durumdaki literatürden, öte yandan da kapsalı alan araştırmaları ile sağlıyordu ve bu sayede kitabı, salt nazariyatçı alimlerin kitaplarından daha itinalı, kapsamlı ve hatta genel olarak bakıldığında çok daha iyidir.

 

Artemidoros Hakkinda Bilgi

 

Bütün ihtisas literatürünü tanımasının yanı sıra; bilakis, Buna ek olarak, benim yıllarca, hor görülmenin derin baskısı altında kalan ve erkekler tarafından huşu içindeki minikler ve yukarıya kalkık kaşlarla gezgin, serseri ve maskere olarak nitelenen, açık pazarlarda faaliyette bulunan kahin toplulukları arasında bulunmam… Bütün noktalar hakkında ayrıntılı bilgi verebilmem ve çıplak gerçekliği saçmalamadan sunabilmem buradan ileri gelmektedir, fakat münferit durumlarda… bulanık değil, bilakis sarih ve herkes tarafından anlaşılabilir açıklamalar vermekteyim…

 

Rüya kitabı’nın ilk üç cildi, başında rüyalar sistematiği bulunan, bir rüya sözcüğüdür. Bunun içerisinde bir çok şeyin yanında, anlamsız ve anlam taşıyan rüyalar arasındaki farklar açıklanmaktadır: anlamsız bir rüya, bir ” enypnion ” ( Kelime anlamı yaklaşık “  uykunun içine akan” ), bütünüyle şimdiki zaman ile ilgilidir ve buna örneğin ağır bir yemek veya aşıklarda uykuda güçlü yürek hareketlerinin etkilemesi ile açığa çıkmaktadır.

 

Yani ruh veya vücuttan ortaya çıkan uyarılar Enypnion‘a yol açarken, ” oneiros “ta, yani anlam taşıyan rüyada tam tersi söz konusudur: Ruh ve vücudu aksiyona teşvik etmektedir ve bu, geleceğe işaret ettiğini gösteren yanılmaz bir işarettir.

 

Giriş bölümünde ayrıca yorum prensipleri, kategorileri ve teknik notlar ile ilgili araştırmalar bulunur – böylece, rüyayı gören kişinin kim olduğu belirleyici bir anlam taşımaktadır, yani bir kadın, bir erkek, bir köel, özgür kişi, bir yaşlı vs. bu kategorizasyon doğrudan Enypnion ve oneiros arasındaki temel fark ile ilgilidir – bir kadın bir erkeğe ve bir köe, hür kişiye göre daha farklı ruh uyarılarına sahiptir. Son olarak rüya malzemesi, doğum ve çocuk bakımı ile başlayarak, vücut ve uzuvları, meslek ve yetişme, spor ve oyun, banyolar, beslenme, hava durumu, av, hayvanlar, bitkiler, tanrılar ve ölüme varıncaya kadar yaşam hakkındaki bütün kapsamlı konu alaları ile birlikte değerlendirilir.

 

IV. VE V. kitaplarda  profesyonel rüya yorumcuları için saf ihtisas literatürü söz konusudur. IV. kitapta rüya ve gerçekleşmesi, rüya kürleri konusunda mevcut literatürün değeri veya rüyalar için gök cisimlerinin anlamı gibi soruları tartışmaya açar. Örnek olarak ünlü çağdaş edebiyatçıların, müzik adamlarının, oyuncuların ve atletlerin rüyalarını ele almaktadır. V. kitap, içinde rüyanın kısa içerik bilgisi ve rüyanın gerçekleşme türünün yine kısaca tasvir edildiği, rüya hikayeleri derlemesidir.

 

Daldis’li Artemidoros’un rüya kitabı, ortaya çıkmasını izleyen yüzyıllarda, standart rüya yorumu eseri olarak yerleşmiştir. IX. yüzyılda Arapça’ya çevrilmiştir. Cosimo de’Medici’nin talimatıyla rüya kitabının elyazmasını elde eden Yunanlı evrensen bilgin lanos Laskaris vasıtasıyla Avrupa’ya gelmiştir. İlk önce Venedik’te Aldus Manitius basmıştır: 1539′da ilk latince ve hemen akabinde italyanca, Fransızca ve ingilizce, son olarak ( 1597 ) Almanca’ya çevrilmiştir. Schopenhauer, Freud ve C. G. jung eseri çok takdir etmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.