Bebeklerin Yüzündeki Lekelerin Sebebi

Bebeklerin Yüzündeki Lekelerin Sebebi

Bebeklerde yüz lekelerinin çok fazla çeşidi vardır. Bu lekeler doğumdan önce oluşabileceği gibi doğumdan sonra çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir.

Bebeklerde Yüz Lekesi Nasıl Geçirilir?

Hassas bebek ciltlerini korumak için yapılacak pek çok şey vardır, sık sık doktora götürmek, bebeğinizin cildine uygun kremler, losyonlar ve bebek yağları almak, güneş kremi kullanmak gibi önlemler alabilirsiniz, başlıca bebeklerde yüz lekesi aşağıdaki gibidir.

 

Milia ve Yeni Doğan Toksik Eritemi

Milia ve Yeni Dogan Toksik Eritemi

Toksik Eritemi

 

Yeni doğan bebeklerde görülür, yüzde sivilceye benzer küçük beyaz bir yumru veya kist şeklindedir. Kıl folikülünde oluşan, deri kistidir. Genelde alında, burunda ve yanaklarda görülür, bir kaç hafta içinde geçer.

Miliaria denilen bir çeşidi var, ter kanallarının tıkanması ile oluşur, toplu iğne kadar şişkinlikler bebeğin yüzünde çıkar. Sıcak ve nemli ortamlarda oluşması muhtemeldir, sık sık banyo yaptırılarak ve bebek serin yerlerde muhafaza edilirse geçer, korkulacak bir durum değildir, kendiliğinden geçer.

Toksit Eritemi:

Genelde doğumdan sonra 2. günde görülen, bir kaç hafta içinde kaybolan ve oluşum nedeninin bilinmediği, kırmızı bir yüzeyde, beyaz sivilce ve kabarcıklar halinde duran beyaz bir lezyon türüdür. Erken doğan bebeklerde fazla görülmez, genelde zamanında doğan bebeklerde görülür, yüzde, karın ve kol da daha sık görülür.

Zararsızdır tedavi gerektirmez.

 

Yenidoğan Aknesi ve Moğol Lekeleri

Yenidogan Aknesi

Yenidoğan Aknesi

Anneden geçen hormonların etkisi ile bebeğin yüzünde oluşan akne vakasıdır, Genelde erkek çocuklarda görülür, kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçer tedaviye gerek olmaz, çok uzun süre devam ederse lokal tedavi uygulanır. Deri merhemleri kullanılması yeni doğan bebeklerde tavsiye edilmez.

Moğol lekeleri:

Moğol lekeleri

Moğol lekeleri

Yeni doğan bebeklerde görülür, rengi mavi ile açık gri bir çürük çeklinde, kenarları belirgin lekelerdir.

Yüzde nadir görünürler, popoda, sırtta, bacak ve omuzlarda sık görülürler. Doğulu, siyahi ve hinli çocukların neredeyse hepsinde görülür.

 

Akdeniz kökenli bebeklerde de görülme ihtimali yüksektir, fakat sarışın mavi gözlü çocuklarda neredeyse hiç görülmez. Çoğu bebekte 1 yıl içerisinde ortadan kalkar. İstisnalar olabilir.

Damar Benleri (Salmon Lekeleri) ve Çilek Renkli Hemanjiyom

Damar Benleri (Salmon Lekeleri)

Damar Benleri (Salmon Lekeleri)

Normal bebeklerin neredeyse yarısında görülen açık pembe, küçük beneklerdir. Genelde yüzün, dudak, alın kaşlar arası ve boyunun arka tarafında ortaya çıkar, bebek ağlarken ve sıcaklık değiştiğinde ortaya çıkar genelde boyun arkasında görüldüğünden leylek ısırığı adını alırlar. Kan damarlarının toplanmasından meydana gelirler.

Cilek Renkli Hemanjiyom

Çilek Renkli Hemanjiyom

Zamanla silikleşirler. Çilek renkli lekeler çok yaygın görülür, 10 bebekten birinde rastlanılır, iki aylık olana kadar ortaya çıkar. Kızlarda daha sık görülür, iyi huylu kanserojen olmayan tümörlerdir. Yüzde, saç derisinde, sırtta ve göğüste daha sık görülür.

 

Yumuşak, çilek renginde ve çıkıntılı bir yapıdadır. Doğumda görünür olabileceği gibi doğumdan sonraki haftalarda ortaya çıkabilir. Genelde 5-10 yaşlarında tamamen kaybolurlar.

Doktor bu lekelerin giderilmesi için bir kaç tedavi yöntemi tavsiye eder, en sık tavsiye edileni masajdır. Yara izinin hızla ortadan kaybolmasını sağlar. Bazen ortadan kalkması için, lazer gibi cerrahi işlemler uygulanması gerekebilir. Çok az vakada cerrahi işleme gerek duyulur.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.