Bilim Kurgularda Geçen Çok Zor 10 Fizik Olayı

Bilim Kurgularda Geçen Çok Zor 10 Fizik Olayı

Bu listemizde popüler kültür ürünlerinden yola çıkarak en imkansız 10 fizik fenomenini sıralayacağız. Önümüzdeki günlerde bu imkansız görünen fizik olayları ile ilgili bilim insanlarının yaptığı çalışmalarla bu liste zenginleştirebilir.

 

10. Güç Kalkanları

Hayatımıza Uzay Yolu, Yıldız Savaşları ve Dune gibi fiml ve romanlarla girmiştir bu kavram. Güzel dilimiz Türkçe’nin esnekliği ile mizahçılarımız iyi ekmek çıkarmışlardır “Güç Kalkanı” kavramından. Hayatımıza “Kaptan güç kalkanları devrede” gibi repliklerle girmiştir. Uzay gemilerinin çatışma anında düşmanların silahlarından korunmasının sağlayan görünmeyen zırh olarak tanımlayabiliriz. Bazılarının süre sınırlılığı varken bir kısmı geminin sadece bir bölümünü koruyabilir.

Uzay Yolu ve Yıldız Savaşları gibi filmlerde gemiler güç kalkanı kullanırken, Dune’da insanların lazer silahlarından korunabildiği güç kalkanları vardır.

 

9. Işın Kılıcı

Saf enerjiden oluşan farklı renkleri olan kılıçlarlardır. Hayatımıza yukarıdaki sahneden de hatırlayacağınız üzere Yıldız Savaşları ile girmiştir.  HEr renk sahibinin kimliği ile ilgili özellikleri temsil eder. Jediların eline ayrı bir yakışır kanımca. Jedilar çoğunlukla  mavi tonlarındaki renkleri kullanırken Sith lordları kırmızı renkli ışın kıcı kullanırlardı.

 

8. Geleceği Görmek

Minority Reporttaki  gibi medyumları teknoljiyle birleştirmek yada Heroes’da Isaac ve sonra diğer arkadaşlarının girdiği trans triplerle gelecek görülebiliyor.

 

7. Teleportasyon

“Işınla bizi Scotty” bizi ilk akla gelen cümledir teleportasyon dendiğinde.  Uzay Yolu dizisin Kaptan ve arkadaşları gezegen yörüngesine girer ve bir operatör ve cihaz sayesinde yüzeye ışınlanırlardı.  Güncel olarak akla ilk sevimli Heroes kahramanı Hiro Nakamura geliyor. Hiro yeteneği sayaesinde  sadece gözlerini çeşitli şiddette kapatarak istediği uzaklığa ya da zamana kendisini ve arkadaşlarını taşıyabiliyor.

 

6. Telepati

Listedeki tüm olaylar ve olayların geçtiği edebi eseler  birbiriyle ilişkili fakat telepati ile  birlikte önümüzdeki iki madde daha daha bi ilişkili olacak. Bu arada wikipedia saolsun Telepati kavramının Türkçesi olduğunu da öğrendim. “Uzaduyum” diye geçiyor:

Bireyler arasında bilinen beş duyunun yardımı olmaksızın gerçekleştiği ileri sürülen enformasyon aktarımıdır.

 

5. Psikokinesis

Maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma olarak tanımlaabiliriz bu olayı. Jedi ve Sithlerle hayatımıza giren bu olay güncel popüler kültür ürünlerinde de dikkat çekmeye devam ediyor. Heroes’daki bilumum kahramanların yanısıra Kyle XY’daki esas oğlan Kyle ve esas kızımızda telekinesis ile eşya ve diğer maddeleri yerinden oynatmaya çalışıyor.

Tabi Heroes’da Peter ve Gabriel ‘ın yetenekleri çok gelişmiş durumda en az bir Jedi ustası kadar becerikliler bu olayı kullanmada.

 

4. Görünmezlik

“Hayal gücümüzün kontrolünü  kaybettiğimizde, gözlerimize güvenemeyiz” – Mark Twain

Bu konu antik yunan mitolojisinden – hadesin görünmezlik başlığı- günümüz bilimkurgu edebiyatı ve sinemasına kadar bir çok eserde işlenmiştir.  Harry Potter’ın görünmezlik pelerini,  Frodo’nun yüzüğü derken fantastik dünyada görünmezlik en temel fiziksel olaylardan biri oldu. 007 ise arabasını görünmez olarak kullanabiliyordu.

Optik ve fizik kuralarını hiçe sayan bu olaylar belki de yakın gelecekte gözümüze daha normal görünecek.

 

3. Işık hızını geçmek

Kadim dostumuz Einstein’ın görelilik teorisi ile başlamak doğru olacak. E=mc^2 diye özetlenen teori ışık hızının geçilemeyeceğini ve dolayısıyla ,evrende max.hızın ışık hızı olduğunu ortaya koymuştu. Fakat günümüzde bu teoriyi zorlaya çeşitli deneyler yapıldığı hatta bunların bir kısmının başarılı olduğunu da duyuyoruz.

 

2. Zaman Yolculuğu

Stephen Hawking “Eğer zamanda yolculuk mümkünse, gelecekten gelen turistler nerede ?” diye sormuş. Eloise Hawking nasıl yanıtlar acaba bu soruyu. Zamanda yolculuk deyince “Geleceğe Dönüş” üçlemesi gelir hemen aklımıza Marty McFly ve arkadaşlarının maceraları TV ekranına yapışmamızı sağlamıştır. Aziz Agustin’in zaman ve tanrı ilişkisini sorgulamasıya M.S. YYda başlayan bu muhabbet Charles Dickens’tan H.G. Wells’e, Star Trek’ten Süpermen I’e birçok şekilde işlenmiştir. Süpermen’de Clarke Loise’in öldüğünü görür ve geri getirmek için dünyanın etrafında ters yöne ışıktan daha hızlı uçarak zamanı geçmişe götürür ve esas kızı kurtarır.

 

Bilimde ise Newton’a göre zamanda yolculuk imsaknsızken dostum Einstein bu konuyu sorgulayarak zamanı yeniden tanımlamıştır. Elma Newton’un başına düşmeyebilir ona göre.

1. Anti – Madde

Listedeki en soyut ama bir okadar ilgi çekici olan madde 1. sıradaki “anti madde”. Da Vinci Şifresi romanı ile hayatımıza giren Dan Brown’un yazdığı kitaplardan biri olan “Melekler ve Şeytanlar” anti madde etrafında dönen ciddi bir aksiyon var. Parçacık hızlandırıcılar, Quantum Fizikçileri ve gizli örgütler ortalığı bir hayli karıştırıyor.

Anti madde bombası her ne kadar kurguysa anti madde de bir o kadar gerçek.

 

Yukarıda listelediğim maddelerin herbiri birbiri ile ilişkili ve imkansızlık dereceleri birbirine çok yakın biri yapıldığında diğerlerinin de gerçekleşmesi çok olası. Bu listeyi yazmaya yaklaşık 45 önce başlamıştım.

Listeyi yapıp fotoğrafları bulduktan sonra 2-3 maddede bir ya bir kitap bitirdim ya da bir film izledim.

Liste bittiğinde daha önce okumadığım 3 kitap okudum 5 de film izledim ve oldukça eğlendim.

Umarım liste hoşunuza gitmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.