Bir Duvarın Alçıpan mı Alçı mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

03.02.2023
Bir Duvarın Alçıpan mı Alçı mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir şeyler ters gitmedikçe veya bir yenileme projesinin ortasında değilseniz, duvarlarınızı görmezden gelmek oldukça kolaydır. Elbette, evinizin yapısının ve düzeninin ayrılmaz bir parçasıdırlar, ancak daha çok destekleyici bir rol oynarlar.

Ancak konu resim asmak veya duvar kağıdı yapıştırmak gibi çeşitli ev geliştirme projeleri söz konusu olduğunda, duvarınızın hangi malzemeden yapıldığını bilmek önemlidir. Tuğla mı yoksa ahşap mı olduğu gibi basitçe bakarak anlayamıyorsanız, muhtemelen alçıpan veya alçıdır. Fakat hangisi?

Nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Alçıpan ve alçı arasındaki farklar nelerdir?

Başlangıç ​​​​olarak, alçıpan ve alçı farklı malzemelerden yapılmıştır. Alçıpan, iki kalın kağıt yaprağı arasına preslenmiş alçı sıvadan oluşur. Hafif, kuruluma hazır şekilde gelir. Alçı duvarlar, ahşap şeritlerin duvar saplamalarının üzerine çivilenmesi ve ardından su ve toz halindeki alçı, çimento veya kireç karışımı ile kaplanmasıyla yapılır.

Alçıdan yapılan duvarlar, alçıpandan yapılanlara göre çok daha sert ve yoğundur. Alçı duvarlar daha iyi ses yalıtımı sağlarken, alçıpan daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Alçı ayrıca alçıpandan daha pahalıdır ve kurulumu yoğun emek gerektirir.

Duvarlarınızın alçıpan mı yoksa alçı mı olduğunu nasıl anlarsınız?

Ne tür duvarlara sahip olduğunuzdan emin değil misiniz? İşte anlamanın birkaç yolu:

 

Evin inşa edildiğinde

Alçı duvarlar, alçıpandan yapılanlardan önce gelir. Alçıpan ilk olarak 1916’da piyasaya sürülmesine rağmen, 1940’a kadar tam anlamıyla yükselmedi. Eviniz 1940’tan önce inşa edildiyse ve o zamandan beri herhangi bir büyük yapısal değişiklik olmadıysa, duvarlarınızın alçıdan yapılmış olma ihtimali yüksektir.

Eviniz 1970’ler ile günümüz arasında inşa edildiyse, duvarlarınız muhtemelen alçıpandır. 1950’lerde ve 1960’larda inşa edilen evler tam bir karmaşadır.

Bir raptiye ile kontrol edin

Başparmağınızı kullanarak duvarınızda gizli bir yere bir raptiye bastırın. Kolayca giriyor ve çatlamıyorsa, alçıpandır. Aksi takdirde, muhtemelen alçıdır.

Duvara vurun

Duvarınıza hafifçe vurun. Kulağa hoş geliyorsa ve içi boş geliyorsa, alçıpan duvara vuruyorsunuz demektir. Gerçekten fazla ses çıkarmıyorsa, ancak daha sert ve sağlam geliyorsa, muhtemelen alçıdır.

Bu yazıya da bakın:

Minimalist Yaşam Tarzı Hakkında Söyleşi.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.