C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Ne Diyor?

Bu sayfada C vitamini serumu hakkında detaylı bilgiler alacağız. C vitamini serumu ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Evde serum nasıl yapılır? Tarifi nasıldır? C vitamini serumunun cilt için faydaları nelerdir? Yağlı, sivilceli ve akneli ciltler için yararlı mı? C vitamini serumu kullananlar serum hakkında nasıl yorum yapmıştır? Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Ne Diyor?

Bu yazımızdaki konumuz, yağlı cilt bakımı için oldukça faydalı olan C vitamini serumu hakkında olacak. C vitamini serumu ne işe yarar? Yağlı ciltler için c vitamini serumu faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Sivilcelere iyi gelir mi? Akneli cilde faydası var mı? C vitamini serumu kullananlar ne düşünüyor? Yağlı cilde sahip kişiler C vitamini serumu kullanabilir mi? Faydasını görür mü? Başlıca cevap arayacağımız sorular bu şekilde.

Öncelikle C vitamini serumu nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Bunlara benzer teorik bilgiler alalım. C vitamini serumunun faydalarını ve C vitamini serumu kullananlar ürün ile ilgili ne demiş? Yararlarını görmüşler mi? Serumun ne gibi faydaları vardır bunlara sonra değiniriz.

C Vitamini Serumu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kozmetik ve güzellik ürünleri üretenler, cildinizi beslemeye yardımcı olan farklı bileşenlerle donatılmış çeşitli serumlar sunar. Bu tür serumlar, cilt bakım uygulamalarında hayati bir rol oynar. Cildin doğal ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Havadaki kirlilik, toz, toprak, duman ve zararlı emisyonlar cildin canlılığını etkiler. C Vitamini serumu faydaları bakımından bu tür yan etkenlere karşı cildi güçlendirmesi ile ünlüdür.

C Vitamini serumu, zengin besinler ve antioksidanlarla dolu, C Vitamininden yapılmış ince, viskoz bir sıvıdır. Kullananlar C vitamini serumunu diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte topikal olarak cilt üzerine uygular. C vitamini serumu ayrıca, cilt kolajen üretimini uyarmaya yardımcı bir antioksidan görevi görür.

Editörün Önerisi: Kimsenin Bilmediği Güzellik Sırları

C vitamini serumu faydaları çok fazladır. Besinleri doğrudan cilde sokarken cildinize fayda sağlar. Zengin antioksidan profili sayesinde cildinizi iltihaplanma, akne ve lekelere karşı korur. Ancak, bu her cilt tipine uygun olduğu anlamına gelmez. C vitamini serumu faydalarından yararlanmak için nasıl kullandığınıza ve cilt bakım uygulamalarınıza ne zaman ve hangi miktarlarda dahil ettiğinize bağlıdır. Bu nedenle, C vitamini serum faydaları için uygun bir tip dahil edilmelidir.

C vitamini serumu nedir sorusunu özetleyecek olursak; cilt bakımı için üretilen bir üründür cevabını alabiliriz. C vitamini serumu ne işe yarar dediğimizde ise cilt bakımında kullanılan ve oldukça faydaları olan bir cilt bakım ürünüdür diye tanımlayabiliriz. Şimdi de C vitamini serumu faydaları nelerdir ve C vitamini serumu kullananlar ürün hakkında neler diyor? Bunları öğrenelim…

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

Yağlı cilt sizi sivilce, akne ve iltihaplanma gibi sorunlarla karşı karşıya bırakarak rahatsız mı ediyor? Cildiniz güneşe maruz kaldığında çok kolay bronzlaşıyor mu? C Vitamini serumunun cildinize faydalarını öğrendiğinizde şaşıracaksınız; C vitamini serumu cilde faydaları, özellikle yağlı ciltler için C vitamini serumu ne gibi faydalar sağlar? işte cevapları:

 • Erken Yaşlanmayı Önlemeye Yardımcı Olur

C vitamini serumu, kırışıklık oluşumunu tersine çevirecek mucizevi bir ürün değildir. Kırışıklıklar zamanla doğal olarak gelişir. Ancak, C vitamini serumları kolajen büyümesini uyarmaya yardımcı olur. Kollajen, erken yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olan cilde esneklik ve yapı sağlayan bir cilt proteinidir. C vitamini serumu, ciltte güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Yabancı kaynaklar tarafından yapılan bir çalışmada yaklaşık altı ay boyunca %5 C vitamini kullanmanın cilt kalınlığını artırdığı gözlemlenmiştir. Kolajen bakımından zengin cilt, ince cilt yapısına sahip olanlara göre daha az kırışık gösterir. Dolayısıyla, C vitamini serumunun ciltte kırışıklıkları önlemede faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Güneşten Korunma Sağlar

Yağlı ciltler için C vitamini serum uygulaması, cilde zarar veren dış etkilere (toz, güneş ışınları, duman vb.) karşı hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, UV ışınları veya kirleticilerden kaynaklanan oksidatif stresi önlemede etkilidir.

Serbest radikaller güneş hasarına neden olur. Eksik elektronları olduğu için elektron pozisyonunu doldurmak için başka atomlar arar. Bu sırada cilde önemli ölçüde zarar verir. C vitamini serumunda bulunan antioksidanlar, bu serbest radikallere elektron sağlarken bariyer görevi görerek hasara karşı koruyucu bir tabaka görevi görür.

C Vitamini Serumu Sivilce Yapar Mı? Sivilceye İyi Gelir Mi?

Yağlı ciltli kişilerde sivilce ve akne oldukça yaygındır. Akne genellikle iltihaplı ve tıkanmış gözenekler nedeniyle oluşur. Kızarıklık ve şişmeye neden olur. Bazen içine irin dolan şişliklere bile neden olabilir. Hatta cilde daha fazla zarar veren iltihap sonrası yara izleri bırakır.

C vitamini serumu, doğrudan cilde emilerek cildin genel sağlığını iyileştirir. Ayrıca, sivilce kremi ile birlikte topikal kullanımı kollajen sentezini artırmaya yardımcı olur. Artan kollajen, akne yaralarının iyileşmesi anlamına gelir. Sivilce de akne gibi nedenlerle ortaya çıktığından C vitamini serumu sivilcelerin yok edilmesinde de etkilidir. Dolayısıyla C vitamini serumu sivilceye iyi gelir. Akneyi iyileştirmede fayda sağlar.

 • İltihabı ve Kızarıklığı Önlemeye Yardımcı Olur

Sivilceler, çatlaklar, kistler ve akne genellikle kırmızı ve iltihaplı ciltte son bulur. C vitamini serumu ile hafif bir masaj, maksimum rahatlama sağlar. Cildinizi yatıştırmada etkilidir. Kızarıklık ve kaşıntılı yara izlerini sağlıklı bir ciltle değiştiren anti-inflamatuar özellikler içerir.

Yağlı Ciltlere Faydaları Nelerdir?
 • Cildin Nemli Kalmasına Yardımcı Olur

Yağlı cilde sahip kişilerde dış etkenler daha yağlı ciltlere neden olabileceğinden ciltlerini nemlendirmek için çok uğraşırlar. Cildi çok yağlı yapan, yüksek sebum üretimidir. Ayrıca nemlendirme özelliği olmayan alkol bazlı temizleyiciler kullanmak ciltteki doğal yağı uzaklaştırabilir. Oysa, yağlı ciltler için C vitamini serumu, sebum üretimi dengesinin korunmasına yardımcı olur. Nemi hapsetmede etkilidir. Bundan dolayı cildi yağlı bir yapı olmadan nemli kalmasını sağlar.

 • Hiperpigmentasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Akne ve sivilce gözeneklerinin etrafındaki koyu lekelere tanık olunabilir. Buna hiperpigmentasyon durumu denir. Cilt yaralanmaları, kızarıklıklar ve UV ışınları bile hiperpigmentasyona neden olur. C vitamini serumu, tirozin enziminin etkilerini azaltırken azaltmaya yardımcı olur. Bu tür enzimler melanin üretimini artırarak cilde koyu lekeler verir.

C Vitamini serumunu aydınlatıcı bir kremle birlikte kullanmak, sonucu iyileştirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, serumu uygularken ciltte kaşıntı, kızarıklık veya karıncalanma hissi gibi kayda değer C vitamini yan etkileri kontrol edilmelidir.

Editörün Önerisi: Hint Kadınlarının Güzellik Sırları

 • Tıkalı Gözeneklerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

Toz, kir, döküntü ve kirletici maddeler cildin yüzeyine yapışır. Yağlı cilt bu tür birikimlere daha yatkın hale gelir. Sebum, ölü hücreler ve bu yabancı maddeler tıkanarak sivilce, sivilce veya kist olarak dışarı fırlar. C vitamini serumu faydaları içinde en önemlilerinden birisi de tıkanmış gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olan ve parlak bir cilt sağlayan bir peeling maddesi görevi görür.

Evde C Vitamini Serumu Nasıl Yapılır?

Genel olarak iki tip C Vitamini serumu vardır. Bunlar; yani yağ bazlı ve su bazlı C vitamini serumlarıdır. Hangi çeşit serumu kullanacak olursanız olun, evde yaptığınız C vitamini serumu taze ve güçlü olmalıdır. Genel olarak dermatologlar, C vitamini serumunun %20’ye varan etki gücünü önermektedir.

%5 güçlü C Vitamini serumu yapmanın adımlarına bir göz atalım;

Kullanılacak malzemeler:

 • Gliserin: 1 çay kaşığı
 • Saf C vitamini tozu: 1/4 çay kaşığı
 • Gül suyu veya damıtılmış su: 2 çay kaşığı
 • E vitamini jel kapsülü: 1
 • Serumu saklamak için boş şişe
C vitamini serumu cilde faydaları

C vitamini serumu cilde faydaları

Takip edilecek adımlar:

 • C vitamini tozunu gül veya damıtılmış suda karıştırın.
 • Tablet şeklinde ise iki tableti şişeye boşaltın.
 • Gül suyu veya distile su ekleyin ve tamamen çözünmesi için çalkalayın.
 • Gül suyu ciltteki doğal yağların dengelenmesine yardımcı olacaktır.
 • Şimdi karışıma gliserin ekleyin. Gliserin, yüzün gün boyu nemli kalmasına yardımcı olur.
 • E Vitamini kapsülünü karışıma sıkıştırın. Serumu stabilize etmeye yardımcı olur ve hücresel hasarı önlemek için E Vitamini yağının antioksidan avantajlarını ekler.
 • Karışımı serin ve karanlık bir yerde saklayın.

İlginizi Çekebilir: Sivilce Tedavisi İçin Maske Önerileri

Faydalı Bir C Vitamini Serumu İçin Dikkat Edilecekler
 • 1. Su Bazlı Serumları Seçin

Su bazlı serumlar, yağ bazlı C vitamini serumlarından daha iyi emiş gücüne sahiptir. Üstelik daha hafif dokusu sayesinde anında sonuç verir. Su bazlı  C vitamini serumlar cildinizi yağlı göstermez. Faydaları daha fazladır.

 • 2. Daha İyi Emilmesi için L-askorbik Asit İçeriğini Kontrol Edin

C vitamini serumları, emilim seviyesinde farklılık gösteren çeşitli seçeneklere sahiptir. Hafif, suda çözünür ve daha yüksek penetrasyon seviyesine sahip olanı seçin. İdeal seçenek, cilde iyi nüfuz eden L-Askorbik asittir.

 • 3. C Vitamini Konsantrasyonuna Dikkat Edin

Cilt için ideal olan C vitamini konsantrasyonu yaklaşık %5-20’dir. Konsantrasyonun %5’in altında olması durumunda serumun kayda değer bir fayda sağlamadığına dikkat edilmelidir. Öte yandan, konsantrasyonun % 20’nin üzerine çıkarılması tahrişe, iltihaplanmaya ve kızarıklığa neden olabilir. Ev yapımı C vitamini serumunun faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için oranları %5 ila %20 arasında ayarlamanız son derece önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

C vitamini serumunun zengin besin profili ve anti-inflamatuar özellikleri, onu olmazsa olmaz bir cilt bakım ürünü yapar. İster satın alın ister evde yapın, c vitamini serumu, cilt dokunuzu iyileştirmeye, nemlendirmeye, cildi iyileştirmeye, sivilce ve akne izlerini yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

 • C vitamini kusmaya neden olur mu?

Aktif bir cilt bakımı rutini başlatırsanız, C Vitamini kullanmak ilk sivilcelerin çıkmasına veya temizlenmesine neden olabilir. C vitamini serumu, ölü hücrelerin hızla atılmasına yardımcı olduğu için yan etki olarak kusmalara neden olabilir. Ayrıca, sivilce şeklinde daha fazla çıkıntı yapan tıkanmış birikintileri ve sebumu da gevşetir.

 • C Vitamini Serumu Akneli Ciltlere İyi Gelir Mi?

Evet. C vitamini serumu, yağlı ve akneli ciltler için oldukça faydalıdır. Hasarlı ve akneye eğilimli cildi tedavi etmeye yardımcı olan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikler ise akneye iyi gelir. Akneli ciltlerin bakımında kullanılması fayda sağlar.

İlginizi Çekebilir: Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

 • C Vitamini Serumu Sivilcelere İyi Gelir mi?

Evet, C vitamini sivilce tedavisi için faydalıdır. Dolayısı ile C vitamini serumu da sivilceye iyi gelir. Sivilce nedeniyle oluşan kızarıklık ve şişliklerin önlenmesine yardımcı olur. C vitamininin anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri yatıştırıcı bir etki sağlar. Ancak, bazı kremlerle topikal olarak uygularsanız daha etkili olur.

 • Her Gün Kullanabilir Miyim?

C vitamini serumu, her gün cilt bakımı rutininde kullanılabilir. Ancak, ilk kez kullanıyorsanız, her gün kullanmadan önce bir yama testi yapın. Çok hassas bir cildiniz varsa dermatoloğunuza danışın. Fakat, C vitamini sorunu ciddi zararlara neden olmaz.

Son Söz

Bu yazımızda C vitamini serumu ile ilgili detaylı ve doyurucu bilgiler aldığımızı var sayıyoruz. Umarız c vitamini serumu ne işe yarar? Nasıl kullanılır? C vitamini serumu faydaları, yağlı, sivilceli ve akneli ciltler için yararları nelerdir öğrendik. Evde C vitamini serumunun yapılışının tarifini de aldık. C vitamini serumu kullananlar yorumlarında herhangi olumsuz bir görüş belirtmemişlerdir. Dolayısıyla C vitamini serumunu kullananların memnun kaldıkları değerlendirilebilir.

C vitamini serumu cilde faydaları nelerdir bütün bunları tek tek saydık. Bütün bu bilgileri aldığınızı var sayıyoruz. Cilt bakımı ile ilgili farklı konulara Güldane “Cilt Bakımı” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.