Channeling-Kanal Kurma Nedir?

18.09.2022
Channeling-Kanal Kurma  Nedir?

 ( İng. channel: Kanal. ) öteki taraftan ” bildirmek. “

Hollywood aktristi Shirley MacLaine‘nin ruh kültüne yönelmesi ve tecrübelerini yüksek baskı adedine ulaşan kitapta yazmasından sonra, adeta bir ruh patlaması yaşandı. Ruhlarla ilişkili ” channeling “, Türkçe ” Kanal Kurma ” şeklinde tanımlanır ve bu, daha eski kavram Meydum‘un moda isminden başkası değildir.

 

Sonuçta Channeling metotlarının da kesinlikle yeni olmadığı, bilakis yüzyıllardır uygulanan ve son parlak dönemini XIX. yüzyıldaki spiritüel hareket sırasında yaşamış olan teknikleri kapsadığı ortaya çıkmaktadır. O dönemde kahve falı, el falı, kartla fal açılması ya da kristal küreye bakma gibi kehanet metotları gitgide daha fazla şarlatanlık alanına itilmişti. İyi kötü eğitimli bir kişi zamanla manyetizma ve spiritizm gibi ” bilimsel ” metotlara yöneliyordu.

 

Channeling Nedir

Meydum spiritizmi tüm Avrupa’da müthiş bir hızla yayılıyordu. Sayısız spiritiüel çevrelerde meydumlar transa geçip, kendilerini bir ruhun ” devalarak “, yabancı bir sesle konuşup, soruları cevaplamasına izin veriliyordu. Bazı meydumlar vurma sesleri üretiyor ve bunlardan ruhların mesajları yorumlanıyordu veya bazıları ruhların görünmesini sağlıyor ya da otomatik yazma, otomatik boyama gibi başka yetenekler gösteriyordu. Hatta bu şekilde, örneğin sözde öteki taraftaki ” tibetli ” ustaların, yazar Alice Bailey’in ( 1880-1949 ) kalemine dikte ettiği kapsamlı eser gibi kitaplar ortaya çıktı.

 

Yine başka meydumlar otomatik beste konusunda uzmanlaşmıştır. İngiliz Rosemary Brown, Beethoven’in kendi üzerinden beste yapmaya devam ettiğini iddia etmiş ve böylece plaklarının daha çok satmasını sağlamıştı. ölenlerle temas kurmanın yanı sıra, özellikle levitasyon*( büyü gücüyle yükselmek, havada durmak. ) konusunda uzmanla şan İskoçyalı ruh sanatçısı Daniel Douglas Home ( 1883-1886 ) olağanüstü bir ün kazandı. Şaşkın seyircilerin gözelri önünde, dıştan görünen bir etki olmadan havaya yükseliyor ve odada kuş gibi hafif süzülüyordu.

 

Home, olağanüstü yeteneklerini uluslararası sahnede, ünlü seyirciler önünde sergiliyordu. Hayranları arasında Çar II. Aleksander, III. Napolyon ve İmparator I. Wilhelm de bulunuyordu. Papa IX. Pius onu huzura kabul etmiştir ve bu Home’un katolik inancına geçmsini sağlamıştır.

 

Daha sonra yasaklanan uygulamalarda bulunduğundan dolayı aforoz edilir. XIX. yüzyıl sonlarına doğru sadece kilise değil, bilimde ruh kültlerine karşı daha eleştirel reaksiyon göstermeye başlamıştır. Çeşitli Okült fenomenleri daha ayrıntılı incelemeye ve kontrol edilmeye başlanır ve daha sonra buradan başlı başına bir bilim dalı ortaya çıkar,Parapsikoloji.

 

Eski spiritizmde, ölmüş aile mensupları ile temas isteği önde gelirken, bugünkü Channeling’de yüksek mertebedeki ruhlarla, yani diğer ruh öğretmenleri veya ruhani ustalarla iletişim ön plandadır. bu ustalar ” bildirimleri ” sırasında kozmik bilinç fikri, geleceğin humanizasyonu ya da insan ile doğanın bütünleşmesi gibi her çeşit New Age bilgeliğini bildirirler. Öteki taraftan gelen mesajlar ölümlü dünyaya giden yolu “  channel “ler aracılığıyla bulur.

 

Bunların, kural olarak tamamen beklenmedik biçimde gelmesine rağman trans, uyuşturucu madde alımı veya Meditasyon gibi uygun hazırlıklar sayesinde daha sık ve net algılanabildiği söylenir. ” Channeling ” kavramının radyo ve televizyon iletim kanalları anımsatması tesadüf değildir.  Bazı Channeling uzmanları mesajlarını radyo cihazlarında frekansların birbirine karışması sırasında doğrudan da aldıklarını iddia etmektedirler.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.