Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

29.01.2023
Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Hem değişen hava koşulları hem de şehir değişikliklerinden dolayı birçoğumuz belirli sağlık problemleri ile karşılaşmaktayız. Özellikle çocukların etkilendiği bu durumlara neden olarak doktorlar bağışıklık sisteminin zayıflamasını göstermektedir. Çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme için kullanılan ek gıdaların yanı sıra, bazı çocuklarda ilaç tedavisine de başlandığı bilinmektedir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

 

Cocuklarda Bagisiklik Sistemi Guclendirme

 

Özellikle yaz aylarında havaların birden ısınması ya da farklı şehirlere gidilmesinden kaynaklanan hava değişimleri, çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara karşı alınabilecek önlemler ve çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme için doktorlar tarafından yapılan tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Hijyen Kuralları: Doktorlar tarafından bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ilk olarak hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Özellikle çok fazla kişinin kullandığı lavabolarda temizlik kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak, tüketilen besinler kesinlikle yıkanmalıdır.
  • Aşılar: Aşıların içeriğinde etkisi azaltılmış mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bağışıklık sistemine doğrudan etkisi bulunan aşılar, özellikle bağışıklık sistemi çok zayıflamış çocuklarda bir numaralı çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Beslenme Alışkanlıkları: Çocuklarda en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi de beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bağışıklık sistemi zayıflamasıdır. Eğer çocuklar dengeli olarak beslenemiyor ise, ilk olarak bedensel olarak yorgunluk ortaya çıkmakta, bunun beraberinde de bağışıklık sistemi kendisini yenileyememektedir. Bundan dolayı, taze ve mevsimine uygun besinlerin, dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
  • Spor ve Aktiviteler: Günümüzde çocuklar gününün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar karşısında ya da telefon ile geçirmektedir. Bu durumlarda hareketsiz kalındığından dolayı ortaya bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar da çıkabilmektedir. Bundan dolayı, bağışıklık sisteminin zayıflamaması için hareket etmeye özen gösterilmelidir.
  • Uyku Problemleri: Uyku, yalnızca dinlenerek kendimize gelmemizi sağlamıyor, buna ek olarak hormonal yapımızı da yeniliyor. Özellikle mutluluk hormonunun uyku esnasında salgılandığı düşünülürse, gün içinde enerjik olabilmek için bile uyku düzeninin oturtulması gerekmektedir. Çocukların uyku ihtiyacı erişkinlere göre biraz daha fazla olduğundan dolayı, yaş faktörü göz önünde bulundurularak günün belirli saatlerinde çocuklara uyku alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlendirme İçin Besinler

Çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme konusunda ilaçlara başvurmadan önce doğal yöntemleri uygulamanızda fayda vardır. Hepimizin gün içerisinde tüketmiş olduğu besinlerin miktarında ayarlama yaparak, hem bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hem de beden ve ruh sağlığının korunması mümkündür. Bu doğrultuda yapılabilecek uygulamalar ve tüketebileceğiniz besinleri şu maddeler ile açıklayabiliriz.

 

  • Doktorlar öncelikli olarak çinko alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Istakoz, kuzu eti, sığır eti gibi besinlerde bol miktarda çinko bulunurken; onlara nazaran fasulya, kaju ve balkabağında da çinko bulunmaktadır. Bunların tüketilmesi ile birlikte çocukların antibiyotik kullanım miktarları da dülecektir. Enfeksiyon ve soğuk algınlıklarına karşı da vücuda direnç sağlarlar.
  • Günlük C vitamini tüketimine dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalar, günde 1000 mg C vitamini alan bebek ve çocukların, özellikle soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin %13 daha az olduğunu söylemektedir. Gün içerisinde her öğün 250 mg ile 500 mg arasında C vitamini tüketimi oldukça önemlidir.
  • Her mevsimde kolay bir şekilde elde edeceğiniz probiyotikler, çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalıklara karşı doğal olarak onları koruyacaktır.
  • Bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir yaşam sürmek için günlük D3 vitamini tüketimine dikkat edilmelidir. Bunun için hastane ortamında yapılan testler ile D3 vitamini oranı kolaylıkla öğrenilecek ve doktor tavsiyesiyle sorun varsa kısa sürede ortadan kaldırılacaktır.

 

Çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme için yapılacakları bu şekilde sıralayabiliriz. Hem sıcak hem de soğuk havalarda onların narin bedenlerini hastalıklara karşı korumak için yukarıdaki yöntemleri uygularken, olası durumlara karşı kesinlikle doktor gözetimine gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bebek Bakımı konusunda yaşayabileceğiniz tüm problemlere karşı alternatif doğal yöntemler bulunsa da, asıl çözüm doktorlar tarafından sağlanacaktır.

Bu yazılarıma da bakın:

Sık Görülen Bebek ve Çocuk Hastalıkları

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Eğlenceli ve Eğitici Etkinlikler

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.